НовиниПлан

санітарно - просвітницької роботи та іміджевої політики

кафедри акушерства, гінекології та перинатології на 2023 рік

 

Вагітність і геніальна герпесна інфекція

(Instagram BSMU)

18.01.2023Графік консультацій

до перескладання  ПМК № 2

для студентів V курсу

медичних факультетів № 1, № 2

зі спеціальності  «Медицина»

Дата консультації та час проведення

Викладач

26.01.2023

1000

проф. Кравченко О.В.

02.02.2023

1000

проф. Кравченко О.В.

 

Консультації проводяться у аудиторії № 1 на кафедрі акушерства, гінекології та перинатології, вул. Рівненська, 8.


Графік

перескладання підсумкового модульного контролю

з «Модуля 2» для студентів V курсу

медичних факультетів № 1, № 2, № 3, № 4

зі спеціальності «Медицина»

2022-2023 навчального року

 

Назва дисциплін

Медичний факультет

№ 1

Медичний факультет

№ 2

Медичний факультет

№ 3 і № 4

дата

дата

дата

Акушерство і гінекологія

27.01.2023 р.

1100-1300

проф. Кравченко О.В.

27.01.2023 р.

900-1100

проф. Кравченко О.В.

 

27.01.2023 р.

1300-1500


 

 

03.02.2023 р.

1100-1300

 проф. Кравченко О.В.

 

 

03.02.2023 р.

900-1100

проф. Кравченко О.В.

 

 

03.02.2023 р.

1300-1500

 

 

 

 

Перескладання проводиться в аудиторії № 1 кафедри акушерства, гінекології та перинатології (пологовий будинок №2, вул. Рівненська, 8)

 

03.01.2023 року

 

Зав. кафедри акушерства,

гінекології та перинатології

д.мед.н., професор                                                     Олена КРАВЧЕНКО

 

Schedule

reassembly of the final module control from

Module 3 «Pathological course of pregnancy, labor and puerperal period»

for 5th year students 71 groups

for the second semester of the 2022-2023 academic year

 

Date

Group

Tutor

 

18.01.23

 

1030-1200

71

 

https://meet.google.com/nzs-jmhz-qig

Pecheriaha S.V.


Head of the department of obstetrics,

gynecology and perinatology

Doctor of med.scien.,professor                                            Olena KravchenkoПлан заходів на грудень  2022 рік

кафедри акушерства гінекології та перинатології

https://www.instagram.com/p/Cmb1SkUow38/


Для зменшення перинатальної смертності та формування у жінок позитивного досвіду вагітності рекомендується застосовувати моделі антенатальної допомоги, які передбачають не менше 8 візитів вагітної до лікаря.

Всім вагітним жінкам проводиться тестування на ВІЛ, серологічне дослідження на сифіліс, гепатит B (HBsAg), вірусний гепатит С.

Загальний аналіз крові береться при взятті на облік, повторно - на 28 та 36 тижні вагітності.

Анемія, найчастіше пов’язана з дефіцитом заліза і фолієвої кислоти. Крім анемії, дефіцит заліза несприятливо впливає на утилізацію джерел енергії м’язовою тканиною і, таким чином, на фізичну працездатність, а також на стан імунної системи і захворюваність на інфекційні хвороби.

Дефіцит фолієвої кислоти, крім анемії, пов’язаний з розвитком дефектів нервової трубки плода та іншими вродженими аномаліями, пов’язаними з ФК (наприклад, вади серця,
сечовивідних шляхів або редукційні дефекти кінцівок; орально-лицьова ущелина).

Для діагностики безсимптомної бактеріурії (ББУ) під час вагітності рекомендується посів середньої порції сечі при взятті на спостереження. Бактеріурія у вагітної, обумовлена СГB, є фактором ризику сепсису, пневмонії або менінгіту, які викликані Streptococcus agalactiae, у новонароджених та дітей раннього віку.

При Rh-негативній належності крові у вагітної (Rh-позитивний батько або його Rh невідома) проводиться скринінг на наявність антитіл до еритроцитів під час першого антенатального візиту і повторно в 28 тижнів вагітності. Якщо батьківство точно відомо, визначається резус-фактор батька всім резус-негативним вагітним.

Здорове харчування під час вагітності характеризується достатніми калорійністю і вмістом білка, вітамінів і мінеральних речовин, які отримують в результаті вживання в їжу різноманітних продуктів, включаючи зелені та помаранчеві овочі, м’ясо, рибу, бобові, горіхи.

Артеріальна гіпертензія вагітних - важлива причина материнської і перинатальної захворюваності та смертності.

Дефіцит кальцію підвищує ризик прееклампсії.


Підготувала асистентка кафедри акушерства, гінекології та перинатології Валентина СоловейТема публікації:

Менеджмент ектопічної вагітності     Усі вагітності у жінок поділяються на вагітність із нормальною імплантацією в порожнині матки (маткову), ектопічну і вагітність невідомої локалізації. Термін «ектопічна» вагітність часто вважали синонімом позаматкової вагітності, оскільки більшість випадків ектопічної вагітності (ЕВ) знаходиться в маткових трубах. Однак, останніми роками спостерігається значне збільшення кількості випадків ЕВ, які локалізуються поза порожниною матки, але в межах матки, таких як вагітність у рубці на матці після кесаревого розтину, шийкова, інтрамуральна та інтерстиціальна вагітності. Ці типи ЕВ, як правило, спричинені рубцями або неповним загоєнням матки після хірургічної травми матки під час таких оперативних втручань, як кесарів розтин, міомектомія та оперативна гістероскопія.

         Слід пам’ятати, що на стадії прогресування ЕВ у жінки може не бути скарг, окрім загальних симптомів вагітності, таких як затримка менструації, позитивний тест на вагітність, зміна настрою та смакових вподобань, нагрібання молочних залоз. Як правило, на цій стадії перебігу ЕВ виявляється випадково при проведенні УЗД, а пацієнтка не звертається до лікаря, бо її нічого не турбує, крім «вагітності».

Однак, за наявності таких скарг чи симптомів у пацієнтки як непритомність або запаморочення; гострий біль в животі; ознаки внутрішньої кровотечі (різке падіння артеріального тиску, наростання частоти пульсу, виражена загальна слабкість та блідість шкіри тощо) необхідно терміново звернутися до лікаря, щоб виключити порушену ЕВ!!!

Слід зауважити, що ектопічна вагітність є основною причиною материнської захворюваності та смертності. Кровотеча внаслідок розриву маткової труби або розриву інших структур, у яких імплантована ЕВ, є основною причиною материнської смертності в першому триместрі і становить від 4 до 10 відсотків усіх смертей, пов’язаних з вагітністю. Більшість цих смертей відбувається до госпіталізації або під час транспортування пацієнтки до ЗОЗ.

Переривання трубної ЕВ може відбутися шляхом розриву маткової труби, що, зазвичай, пов’язане зі значною кровотечею, яка може бути фатальною, якщо терміново не буде виконано оперативне втручання. Може відбутися трубний аборт – це вигнання продуктів зачаття через фімбріальний відділ маткової труби. Після цього продукт зачаття може загинути і відбутися резорбція його тканин, або повторна імплантація трофобласта в черевній порожнині (вторинна абдомінальна вагітність) або на яєчнику (яєчникова вагітність). Трубний аборт може супроводжуватися масивною внутрішньочеревною кровотечею, що вимагає ургентного хірургічного втручання, або мінімальною кровотечею, яка не потребуватиме подальшого лікування. Регресування трубної вагітності може статися спонтанно, хоча важко передбачити, у яких пацієнток відбудеться регрес трубної вагітності без ускладнень.

         У кого можна очікувати розвиток ектопічної вагітності?

Фактори ризику ЕВ включають попередню ЕВ, патологію маткових труб або оперативні втручання (наприклад, запальне захворювання органів малого таза або перев’язка маткових труб), поточне використання внутрішньоматкової спіралі, куріння та застосування допоміжних репродуктивних технологій. Однак у більшості жінок із ЕВ неможливо визначити фактори ризику.

         Який основний метод лікування ЕВ?

Більшість випадків трубної ЕВ підлягають лікуванню хірургічним шляхом. Лапароскопія є кращою за лапаротомію через її численні переваги, такі як скорочення часу операції, зменшення інтраопераційної крововтрати, скорочення часу перебування у стаціонарі, нижча вартість, менша потреба у знеболювальних і менша ймовірність формування спайок. Однак фактичні дані свідчать про відсутність різниці з точки зору користі для здоров’я між лапароскопією та лапаротомією, в тому числі щодо ключових показників успішної вагітності у майбутньому.

         Об’єм операції на трубі залежить від багатьох факторів, зокрема від локалізації плідного яйця, репродуктивного анамнезу жінки, ступеня крововтрати, технічних можливостей та ін.

Чи можна лікувати ЕВ медикаментозно і чим?

         Для такого виду медичної допомоги застосовують метотрексат ін’єкційно, але обов’язково під наглядом досвідченого лікаря!!!

Кандидатура пацієнтки для призначення метотрексату повинна відповідати визначеним критеріям:

– гемодинамічна стабільність,

– прогресуюча трубна вагітність розмірами менше 35 мм без видимого серцебиття плода на УЗД,

– відсутність маткової вагітності на УЗД,

– сироватковий рівень β-ХГЛ від < 1500 МО/л до < 5000 МО/л,

– згода пацієнтки на подальше лікарське спостереження,

– відсутність відомої чутливості до метотрексату.

Його не слід призначати, якщо діагноз ЕВ не підтверджений, і не виключена наявність життєздатної маткової вагітності.

         Чи існує ризик повторної ЕВ?

Ризик повторної позаматкової вагітності у пацієнток із попередньою ЕВ приблизно в три-вісім разів вищий порівняно з іншими вагітними пацієнтками. Цей ризик пов’язаний як з основним захворюванням маткових труб, яке призвело до первинної ЕВ, так і з вибором методу хірургічного лікування. Сальпінготомія в анамнезі є фактором ризику повторної ЕВ.

 

Слід пам’ятати, що кожну сексуально активну жінку репродуктивного віку, у якої виникають біль в животі або вагінальна кровотеча, слід обстежувати на вагітність, незалежно від того, чи використовує вона в даний час протизаплідні засоби. Жінки, які завагітніли і мають відомі значні чинники ризику, повинні бути обстежені на наявність можливої ЕВ навіть за відсутності симптомів.

 

У повідомленні використані матеріали стандарту медичної допомоги «Ектопічна вагітність» № 1730, затвердженого наказом МОЗ України від 24.09.2022 року.

Підготувала: к.мед.н., доцент закладу вищої освіти кафедри акушерства, гінекології та перинатології Світлана Ясніковська


Майстер-клас для гуртківців кафедри акушерства, гінекології та перинатології


На черговому засіданні студентського наукового товариства

24 листопада доценткою кафедри акушерства, гінекології та перинатології Світланою Ясніковською проведено майстер-клас

«Діагностичний алгоритм при провідному клінічному симптомі

«маткова кровотеча» в акушерстві та гінекології».


Однією із характеристик вимірювання якості медичної освіти є компетентність, яка визначає здатність успішно здійснювати професійну та подальшу навчальну діяльність і є результатом навчання на певному рівні вищої освіти.

З метою кращого засвоєння спеціальних компетенцій (СК) з дисципліни «Акушерство і гінекологія» було організовано даний майстер-клас,

на якому студенти – гуртківці мали змогу опрацювати широкий спектр СК,

зокрема: СК 7. Встановлення діагнозу невідкладного стану «гостра кровотеча»;

 СК 8. Визначення тактики надання екстреної медичної допомоги та СК 9. Надання екстреної медичної при матковій кровотечі; СК 2.

Визначення необхідного переліку лабораторних та інструментальних досліджень та оцінка їх результатів;

СК 11. Виконання медичних маніпуляцій: оцінка загального стану породіллі, візуальний метод оцінки об’єму крововтрати,

оцінка стану посліду, огляд пологових шляхів в дзеркалах та ін. Дані навички студенти виконували в ігровій формі за симуляційним сценарієм.

По завершенню роботи студенти висловлювали позитивні враження від даної форми тренінгу,

зазначали практичну значущість таких видів навчання та підвищення мотивації до вивчення дисципліни.

 


План заходів на листопад  2022 рік

кафедри акушерства гінекології та перинатології


Тема публікації:

Ускладнення вагітності профілактуємо разом!

https://www.instagram.com/p/ClPCZ0OoQgw/?igshid=ZTA1ZTQyMGU=

17.11.2022

Матеріал підготувала: доцентка закладу вищої освіти кафедри акушерства, гінекології та перинатології к.мед.н. Ліля ЮР’ЄВАТема публікації:

Основа репродуктивного здоров'я жінки

https://www.instagram.com/p/ClPArtgo4fr/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

17.11.2022


Матеріал підготувала:асистентка кафедри акушерства, гінекології та перинатології Валентина СОЛОВЕЙ


Гіперплазія ендометрію: що робити і як лікувати

https://www.facebook.com/BsmuUA/posts/pfbid0oSd9BY2SvnGJGASbd2XGNkJ7C8RRjjtN5A4PPGdCx5hXiEFZjy6kSWxvkjBmV84Ll

▪️Гіперплазія ендометрія (ГЕ) - це патологічна проліферація залоз ендометрія зі збільшенням відношення залоз до строми у порівнянні з нормальним ендометрієм (співвідношенні залоз до строми 1:1). Гіперплазія ендометрія розвивається, якщо естрогени, не зустрічаючи протидії прогестерону, стимулюють ріст клітин ендометрія через зв’язування з рецепторами естрогену в ядрах клітин ендометрія.
Гіперплазію ендометрія поділяють на дві групи залежно від наявності цитологічної атипії, а саме: гіперплазія без атипії та атипова гіперплазія.

📌 Атипова гіперплазія ендометрія найчастіше прогресує до раку ендометрія (РЕ), оскільки вони мають схожий профіль генетичних змін. Фактично до 60 % пацієнток з атиповою гіперплазією вже мають інвазивний рак ендометрія або він розвинеться в майбутньому. Гіперплазія без атипії рідко прогресує до раку ендометрія (1–3 %) і не характеризується такими генетичними мутаціями, як варіант з атипією.

▪️У загальній структурі захворюваності на злоякісні новоутворення жіночого населення України РЕ займає третє місце (9,6 %), в структурі смертності – сьоме місце (5,8 %). Рівень захворюваності на рак ендометрія становить 36,1 на 100 тис. жіночого населення, а рівень летальності — 8,4 на 100 тис. жіночого населення.

📌 Фактори ризику, що пов’язані з ГЕ з атипією або без неї, такі ж, як і в разі раку ендометрія. Саме тому діагностика, лікування та динамічне спостереження пацієнток з гіперплазією ендометрія, особливо з атипією, набувають особливого значення.

▪️Гіперплазія ендометрія часто пов’язана з низкою визначених факторів ризику. Оцінювання має спрямовуватися на виявлення, усунення та моніторинг цих факторів.

☝️Фактори ризику розвитку ГЕ:
• менструальні фактори (похилий вік або постменопауза, відсутність пологів в анамнезі або безпліддя, раннє менархе або більш пізня менопауза, ановуляція, перехід до менопаузи та/або синдром полікістозних яєчників);
• ятрогенні фактори (терапія вільними естрогенами або тамоксифеном);
• супутні захворювання (наприклад, ожиріння, цукровий діабет, артеріальна гіпертензія або синдром Лінча)

📌 Основний клінічний прояв гіперплазії ендометрія - аномальні маткові кровотечі (АМК). До них належать надмірні менструальні кровотечі, кровотечі між менструаціями, нерегулярні кровотечі, проривні кровотечі на фоні менопаузальної гормональної терапії (МГТ) та кровотечі у постменопаузі.
• Діагностика гіперплазії ендометрія потребує гістологічного дослідження тканини ендометрія. Для дослідження беруть зразки ендометрія за допомогою амбулаторної біопсії (пайпель-біопсія).
• Для взяття зразка ендометрія можливе проведення діагностичної гістероскопії, особливо в тих випадках, якщо не вдається взяти зразок в амбулаторних умовах або коли зразок ендометрія є неінформативним.
• Трансвагінальне ультразвукове дослідження (вимірюється товщина ендометрію, є можливість побачити структурні зміни порожнини матки (поліпи), жінкам у пре- та постменопаузі щорічно обов′язково.
• Якщо гіперплазію ендометрія діагностовано в межах поліпа, необхідно виконати пряму візуалізацію та біопсію порожнини матки з використанням гістероскопії.

▪️Вибір тактики лікування підбирається строго індивідуально лікуючим лікарем, оскільки потрібно враховувати багато інформації.
Лікування гіперплазії ендометрія без атипії. Зворотні фактори ризику, зокрема ожиріння й використання менопаузальної гормональної терапії (МГТ), потрібно за можливості виявити та усунути. Для переконання, що захворювання регресує, достатньо лише подальшого спостереження з регулярною біопсією ендометрія, особливо якщо виявлені фактори ризику вдається усунути. Однак, жінкам необхідно також повідомити, що лікування прогестагенами дає змогу досягти кращих показників регресу захворювання, ніж просто спостереження.

📌 Лікування атипової гіперплазії ендометрія. Через ризик утворення злоякісних новоутворень або прогресування до раку ендометрія жінкам з атиповою гіперплазією необхідно провести тотальну гістеректомію.
Щорічний профілактичний огляд гінеколога потрібен усім, пам′ятайте про це!

 Матеріал підготувала: асистентка кафедри акушерства, гінекології та перинатології Ірина МАРИНЧИНА

Тема публікації:

Гіперплазія ендометрію: що робити і як лікувати

Гіперплазія ендометрію  (ГЕ) – це патологічна проліферація залоз ендометрію зі збільшенням відношення залоз до строми у порівнянні з нормальним ендометрієм (співвідношенні залоз до строми 1:1). Гіперплазія ендометрію розвивається, якщо естрогени, не зустрічаючи протидії прогестерону, стимулюють ріст клітин ендометрію через зв’язування з рецепторами естрогену в ядрах клітин ендометрію.

Гіперплазію ендометрію поділяють на дві групи залежно від наявності цитологічної атипії, а саме:  гіперплазія без атипії та атипова гіперплазія.

Атипова гіперплазія ендометрію найчастіше прогресує до раку ендометрію (РЕ), оскільки вони мають схожий профіль генетичних змін. Фактично до 60 % пацієнток з атиповою гіперплазією вже мають інвазивний рак ендометрію або він розвинеться в майбутньому. Гіперплазія без атипії рідко прогресує до раку ендометрія (1–3 %) і не характеризується такими генетичними мутаціями, як варіант з атипією.

У загальній структурі захворюваності на злоякісні новоутворення жіночого населення України РЕ займає третє місце (9,6 %), в структурі смертності – сьоме місце (5,8 %). Рівень захворюваності на рак ендометрію становить 36,1 на 100 тис. жіночого населення, а рівень летальності — 8,4 на 100 тис. жіночого населення.

Фактори ризику, що пов’язані з ГЕ з атипією або без неї, такі ж, як і в разі раку ендометрію.  Саме тому діагностика, лікування та динамічне спостереження пацієнток з гіперплазією ендометрію, особливо з атипією, набувають особливого значення.

Гіперплазія ендометрію часто пов’язана з низкою визначених факторів ризику. Оцінювання має спрямовуватися на виявлення, усунення та моніторинг цих факторів.

Фактори ризику розвитку ГЕ:

 • менструальні фактори (похилий вік або постменопауза, відсутність пологів в анамнезі або безпліддя, раннє менархе або більш пізня менопауза, ановуляція, перехід до менопаузи та/або синдром полікістозних яєчників);
 • ятрогенні фактори (терапія вільними естрогенами або тамоксифеном);
 • супутні захворювання (наприклад, ожиріння, цукровий діабет, артеріальна гіпертензія або синдром Лінча)

Основний клінічний прояв гіперплазії ендометрію  –  аномальні маткові кровотечі  (АМК). До них належать надмірні менструальні кровотечі, кровотечі між менструаціями, нерегулярні кровотечі, проривні кровотечі на фоні менопаузальної гормональної терапії (МГТ) та кровотечі у постменопаузі.

 • Діагностика гіперплазії ендометрію потребує гістологічного дослідження тканини ендометрію. Для дослідження беруть зразки ендометрію за допомогою амбулаторної біопсії (пайпель-біопсія).
 • Для взяття зразка ендометрію можливе проведення діагностичної гістероскопії, особливо в тих випадках, якщо не вдається взяти зразок в амбулаторних умовах або коли зразок ендометрію є неінформативним.
 • Трансвагінальне ультразвукове дослідження (вимірюється товщина ендометрію, є можливість побачити структурні зміни порожнини матки (поліпи), жінкам у пре- та постменопаузі щорічно обов′язково.
 • Якщо гіперплазію ендометрію діагностовано в межах поліпа, необхідно виконати пряму візуалізацію та біопсію порожнини матки з використанням гістероскопії.

Вибір тактики лікування підбирається строго індивідуально особистим лікарем, оскільки потрібно враховувати багато інформації.

Лікування гіперплазії ендометрію без атипії. Зворотні фактори ризику, зокрема ожиріння й використання менопаузальної гормональної терапії (МГТ), потрібно за можливості виявити та усунути. Для переконання, що захворювання регресує, достатньо лише подальшого спостереження з регулярною біопсією ендометрію, особливо якщо виявлені фактори ризику вдається усунути. Однак, жінкам необхідно також повідомити, що лікування прогестагенами дає змогу досягти кращих показників регресу захворювання, ніж просто спостереження.

Лікування атипової гіперплазії ендометрію. Через ризик утворення злоякісних новоутворень або прогресування до раку ендометрію жінкам з атиповою гіперплазією необхідно провести тотальну гістеректомію.

Щорічний профілактичний огляд гінеколога потрібен усім, пам’ятайте про це!

 

 Матеріал підготувала: асистентка кафедри акушерства, гінекології та перинатології Ірина МАРИНЧИНАТема публікації:

Заходи щодо поширених фізіологічних симптомів під час вагітності

Instagram BSMU

https://www.instagram.com/p/CkdCfsco_Gn/?igshid=YmMyMTA2M2Y=


Матеріал підготувала: професор кафедри акушерства, гінекології та перинатології Олена КРАВЧЕНКО


План заходів на жовтень 2022 рік

кафедри акушерства гінекології та перинатології


Тема публікації:

Стрес і здоров’я жінки в різні вікові періоди


Стресце пусковий механізм, який зумовлює розвиток патологічних відхилень у функціонуванні усіх систем організму людини.

Безперечно, що воєнні дії в Україні є сьогодні основним стресовим чинником. Війна створює гострі та довготривалі проблеми зі здоров’ям дівчаток-підлітків, жінок репродуктивного віку, жінок у пре- і постменопаузі, жінок-військовослужбовців, волонтерок і жінок-мігранток.

Стрес є небезпечним для вагітної жінки. Як його наслідок, порушуються процеси адаптації, притаманні фізіологічній вагітності, і, нерідко, вагітність переривається самовільно у ранні терміни, або ж жінка народжує передчасно.

Місяці в режимі стресу 24/7 вже починають давати перші «плоди». Відсутність режиму дня і нестача води, вітамінів та мікроелементів разом із гострим стресом порушують баланс в організмі, і, у першу чергу, прямо впливають на репродуктивну систему.

Фізичні травми, втрати рідних і близьких, соціальні проблеми, як стрес, є причиною таких гінекологічних розладів, як:

 • вкорочення менструального циклу (одна з найпоширеніших проблем) або ж відсутність менструації,
 • маткові кровотечі;
 • болісні відчуття в молочних залозах;
 • випадіння волосся;
 • поява висипів на обличчі;
 • запаленння статевих органів (вагініт/бактеріальний вагіноз);
 • гострий цистит.

Слід звернути увагу, що кожна п’ята жінка в умовах стресу може бути вагітною, і не завжди дана вагітність є запланованою. Окремо, і дуже важливо не це наголосити, що нерідко вагітність настає внаслідок зґвалтування.

Стрес викликає підвищення рівня кортизолу, що може пригнічувати вироблення гормонів, відповідальних за овуляцію. Тому нерідко у стані стресу, війни, жінка не може завагітніти.

Звісно, лікування таких різних збоїв у роботі організму жінки не може бути універсальним.

Стани, які потребують негайної консультації акушера-гінеколога наступні:

 • кровотеча зі статевих шляхів;
 • травма статевих шляхів;
 • біль у животі;
 • небажана вагітність;
 • ускладнення вагітності: кров’яні виділення із піхви, відходження навколоплодових вод, високий тиск, запаморочення, блювання, головний біль, судоми, мляві рухи плода або їх відсутність.

Щодо контрацепції – лікар гінеколог має обов’язково надати консультацію.

Враховуючи необхідність в ургентній допомозі та неможливість її отримання в умовах війни в різних регіонах України, на допомогу українцям, за ініціативи в.о. ректора закладу вищої світи Буковинський державний медичний університет професором Оксаною Андрієць та за участі співробітників університету, створено чат-бот Doctor On-Line та Гаряча лінія на сайті МОЗ України. Саме у цих мережах, які функціонують і сьогодні у режимі 24/7, кожна українка та члени її родини, за потреби, перебуваючи у різних куточках України та світу, можуть отримати консультацію, як акушера-гінеколога, так і спеціалістів інших профілів (психолога, кардіолога, хірурга, онколога, педіатра, інфекціоніста, терапевта тощо).

 

Матеріал підготувала: доцент закладу вищої освіти кафедри акушерства, гінекології та перинатології к.мед.н. Ліля ЮР’ЄВАТема публікації:


Менопаузальні порушення. Що потрібно знати?

Менопауза - це природна неминуча подія, яка в середньому настає у віці 51 року у білих представниць європеоїдної раси. Менопауза визначається як остання менструація і є ретроспективним діагнозом, оскільки остання менструація може визначатись за умови її відсутності протягом наступних 12 місяців.

Менопауза у віці молодше 40 років розглядається як передчасна, незалежно від природного походження чи виникнення внаслідок операції або іншого втручання (наприклад, хіміотерапії) і потребує негайного лікування.

Інформація та поради, які мають надавати лікарі, особливо сімейні

1. Надати інформацію жінкам в менопаузі та членам їх сімей або опікунам (якщо потрібно), яка включатиме:

·        пояснення стадій менопаузи

·        загальні симптоми

·        зміни способу життя, які могли б допомогти покращити загальний стан здоров’я та самопочуття жінки

·        переваги та ризики лікування симптомів менопаузи

·        віддалені наслідки впливу менопаузи на здоров'я жінки

2. Пояснити жінкам, що через зміну менструального циклу вони можуть відчувати різні симптоми, пов'язані з настанням менопаузи, включаючи:

·        вазомоторні симптоми (наприклад, припливи та пітливість)

·        симптоми з боку опорно-рухової системи (наприклад, болі в суглобах та м’язах)

·        вплив на настрій (наприклад, пригнічений настрій)

·        урогенітальні симптоми (наприклад, сухість піхви)

·        сексуальні розлади (наприклад, знижене лібідо)

3. Надати інформацію жінкам в менопаузі та членам їх сімей або опікунам (відповідно) про такі види лікування симптомів менопаузи:

·        гормональні, наприклад, менопаузальна гормональна терапія

·        негормональні 

·        немедикаментозні, наприклад, когнітивно-поведінкова терапія

4. Надавати інформацію щодо менопаузи різними способами, щоб заохотити жінок до обговорення наявних симптомів та їхніх потреб.

5. Надавати інформацію про контрацепцію жінкам, які перебувають у періоді перименопаузи та менопаузи

Спосіб життя, дієта та вправи

Необхідна нова парадигма відносин між лікарем та пацієнтом, де лікар виступає більше у якості консультанта, а пацієнт приймає на себе відповідальність за своє здоров’я.

Ожиріння (індекс маси тіла >30 кг/м2 ) вражає більше 20 % населення в багатьох частинах світу і стає все більшою проблемою. Таким чином збільшуєтья не тільки ризик розвитку серцево-судинних захворювань та цукрового діабету у жінок, але також ризик раку молочної залози, товстого кишечника та ендометрію.

Ключові повідомлення

         Регулярні вправи рекомендуються для зниження смертності від серцево-судинних захворювань та загальної смертності.

         Втрата ваги всього на 5-10 % є достатньою, щоб покращити перебіг різноманітної патології, що асоціюється з інсулінорезистентністю.

         Оптимально: не менше 150 хвилин вправ середньої інтенсивності щотижня.

         Рекомендована інтенсивність аеробної активності повинна враховувати аеробну підготовленість людей похилого віку.

         Обов′язкові компоненти здорового харчування: декілька порцій фруктів та овочів на день, цільнозернові волокна, риба двічі на тиждень, зниження загального споживання жиру (але спожи­ван­ня оливкової олії рекомендується).

         Необхідно уникати куріння, а добова кількість алкоголю не повинна перевищувати 30 г для чоловіків та 20 г для жінок..

         Зміна способу життя повинна бути частиною стратегії лікування  і включає соціалізацію та фізичну/розумову активність.

Хочу звернути особливу увагу на питання урогінекології в період менопаузи і постменопаузи.

 Жіночі статеві органи та нижні сечовивідні шляхи чутливі до впливу жіночих статевих гормонів протягом усього життя. Рецептори естрогенів та прогестерону виявлено у піхві, уретрі, сечовому міхурі та м'язах тазового дна.

Відповідно дефіцит жіночих статевих гормонів призводить до порушень в даному віковому періоді, які часто є виснажливими.

Симптоми та ознаки урогенітального старіння є різноманітними:

·        Нетримання сечі

·        Гіперактивний сечовий міхур

·        Стресове нетримання сечі

·        Рецидивуючі інфекції сечовивідних шляхів

Урогенітальна атрофія:

·        сухість піхви

·        болючість

·        диспареунія

·        часте сечовипускання

·        ніктурія (позиви до сечовипускання вночі) та ургентність позивів до сечопуску

Обов'язково слід проводити відповідне опитування для дослідження якості статевого життя, оскільки жінки можуть не мати бажання самі починати розмову про сексуальне бажання, поведінку та активність.

Втрата змазки та гормональні зміни можуть призвести до сексуальної дисфункції. Лікування цих станів покращує якість життя, не тільки у жінок, але й їх партнерів.

Урогенітальні симптоми зменшуються при лікуванні естрогенами. Також зараз в нашому арсеналі є процедури естетичної гінекології, які допомагають якісно корегувати дані симптоми (аугментація, плазмотерапія та інші).

Іноді жінкам потрібне довготермінове лікування, оскільки симптоми можуть відновитись після припинення лікування.

При наявності цих, а також інших симптомів першою думкою повинно бути про запис на прийом до лікаря, щоб перевірити своє здоров’я. І ні в якому разі не займатися самолікуванням. Сарафанне радіо та поради подруг теж краще ігнорувати, щоб не зробити собі гірше. Важливо пам’ятати про те, що препарати, які допомагають іншим, можуть вам нашкодити, тому що у кожної жінки різний гінекологічний анамнез та супутні патології.

Поговоріть зі своїм гінекологом про те, який варіант полегшення симптомів менопаузи буде для Вас найкращим у цій ситуації. Тільки фахівець знає особливості Вашого організму досить добре, щоб прийняти правильне рішення.

Не потрібно цього боятися, що раніше Ви почнете вживати заходів з корегування його негативних проявів, то на більш довгий термін Ви продовжите віковий період своєї активності. А ми лікарі Вам в цьому допоможемо, але це можливо тільки при Вашому своєчасному зверненні.

Життя – це суцільне зусилля! Але життя варте найбільших зусиль!

Будьте здорові! Родичі бережіть своїх Берегинь!

Нагадуйте їм про важливість щорічних профілактичних оглядів!


Матеріал підготувала: асистентка кафедри акушерства, гінекології та перинатології Ірина МАРИНЧИНА03.10.2022

Відповідно до Стандарту медичної допомоги «Нормальна вагітність» наказ МОЗ України № 1437 від 09.08.2022 р.

Профілактика ускладнень вагітності

БДМУ (@bsmu.official_ua) • Instagram photos and videos    Якомога раніше рекомендувати вагітній припинити вживання тютюну,   алкоголю або психоактивних речовин.  
   Проводити консультування з питань здорового харчування та фізичної активності (150 хв на тиждень заняття фізично активною діяльністю з аеробним навантаженням, йога).

При низькому ризику дефекту нервової трубки (ДНТ) (не обтяжений особистий та сімейний анамнез):

-дієта збагачена фолатами
- 0,4 мг ФК щоденно – за 2-3 місяця до зачаття та протягом всієї вагітності.

При помірному ризику ДНТ:
-дієта збагачена фолатами:
- до 12 тижнів – 1,0 мг ФК щоденно, бажано за 3 місяця до зачаття.
- після 12 тижнів – 0,4-1,0 мг ФК щоденно впродовж всієї вагітності.

Помірний ризик – 1-5 материнських або 1-2 батьківських фактори:
- особистий або сімейний анамнез інших вроджених аномалій, чутливих до ФК;
- сімейний анамнез ДНТ у родича 1 або 2 ст. спорідненості;
- цукровий діабет 1 або 2 типу;
- застосування лікарських засобів, що мають тератогенну дію;
- шлунково-кишкові захворювання з синдромом мальабсорбції.

При високому ризику ДНТ (особистий анамнез ДНТ або народження дитини з ДНТ):
- дієта збагачена фолатами;
- до 12 тижнів вагітності – 4,0-5,0 мг ФК щоденно, за 3 місяці до зачаття.
- після 12 тижнів – 0,4-1,0 мг ФК щоденно впродовж всієї вагітності.

Для профілактики анемії, післяпологового сепсису, народження дітей з малою масою тіла та передчасних пологів рекомендується –  щоденний прийом препаратів заліза 30-60 мг в перерахунку на елементарне залізо та фолієвої кислоти 0,4 мг у складі полівітамінно-мінеральних комплексів.


Матеріал підготувала:асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Валентина СОЛОВЕЙ
Презентація: "Сучасні аспекти антенатального догляду"

БДМУ (@bsmu.official_ua) • Instagram photos and videos

https://www.instagram.com › bsmu.official_uaМатеріал підготувала:асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Валентина СОЛОВЕЙ


Майбутнє варто планувати

Тема публікації:

Майбутнє треба планувати


Будь-якій розсудливій людині зрозуміло, що найкращим методом запобігання вагітності

у дівчаток-підлітків є утримання від сексуальних контактів. Проте дійсність така, що майже кожна десята мешканка України починає сексуальне життя у віці до 14 років. Незважаючи на активну роботу лікарів, педагогів, релігійних діячів, що пропагують сексуальні норми поведінки, здоровий спосіб життя та основи планування сім’ї, більшість молодих жінок до 20 років вже мають досвід сексуальних контактів.

Анкетування старшокласників у різних регіонах свідчить про те, що 67% дівчат спокійно ставляться до ранніх позашлюбних статевих зносин. У кожної четвертої сексуально активної дівчинки-підлітка немає постійного статевого партнера. Сексуальна активність підлітків викликала відродження з небуття такого небажаного явища, як “юне материнство”. Коефіцієнт народжуваності у 15-19-річних сучасниць в 25 рази вище такого 30 років тому. Щорічно кожна 10-а новонароджена дитина в Україні з’являється на світ у матерів молодше 15 років і найчастіше поза шлюбом, а вагітність у 19% дівчат виникає в результаті першого в їхньому житті незахищеного статевого акту.

Випадкові статеві контакти (часто в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння) на тлі збереження сексуальної безграмотності підлітків виявляються основною причиною зростання у них частоти захворювань, що передаються статевим шляхом. В останні роки відзначається прогресуюче збільшення захворюваності на сифіліс, гонорею, хламідіоз, вірусними інфекціями, СНІДом.

Небагато батьків здатні визнати той факт, що їх дитина-підліток займається сексом. Коли приходить час розмови з підлітками про секс, до початку їх статевого життя, основна бесіда повинна стосуватися необхідності використання контрацепції. Підлітки і секс — вибухове поєднання.

Заохочуйте помірність

Неважливо, чи налаштовані Ви проти дошлюбного сексу, або просто хочете відкласти секс до того часу, коли ваш син чи донька стане дорослішим — поясніть свої переживання підлітку. Якщо ви поділитеся своїми переконаннями, вашій дитині буде легше зрозуміти і прийняти ваші цінності. Стриманість також може врятувати вашого підлітка від емоційних стресів, пов’язаних з розривом дружніх відносин. Нагадайте дитині, що існує багато способів показати свої почуття тому, кого любиш, і для цього необов’язково займатися сексом.

Обговорюйте методи контрацепції

Дуже важливим життєвим навиком для кожного є розуміння методів контрацепції. Неважливо, чи вирішить підліток зайнятися сексом або почекати до повноліття, упевніться, що він / вона знає, як запобігти вагітності або захистити себе від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Обговоріть з підлітком:

Презервативи. Постійне і правильне використання презервативів — найбільш ефективний спосіб захисту сексуально активних підлітків від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Презервативи також допомагають запобігти вагітності. Переконайтеся в тому, що підліток розуміє важливість питання, і завжди буде використовувати презервативи під час сексу.

? Контрацептивні засоби. Поясніть підлітку, що лікар повинен провести консультування, ознайомитися з медичною документацією, провести при необхідності гінекологічне обстеження й розповісти про переваги й недоліки того чи іншого виду протизаплідних засобів. Переконайтеся в тому, що підліток розуміє, що протизаплідні засоби не замінюють презервативи. Вони просто запобігають від вагітності, але не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Екстрені протизаплідні засоби. Поясніть підлітку, що протизаплідні засоби краще застосовувати до заняття сексом. Хоча екстрена контрацепція, така як, наприклад, ранкова таблетка після сексу може допомогти запобігти вагітності, якщо підліток не подумав про це заздалегідь або ж якщо не спрацювали інші протизаплідні засоби.

Не бійтеся, що розмови з підлітком про протизаплідні засоби підштовхнуть його до заняття сексом. Незалежно від того, піднімаєте ви цю тему чи ні, підліткам все одно цікаві теми сексу і контрацепції. Своєю відкритістю та щирістю ви навпаки допоможете їм приймати усвідомлені рішення і діяти відповідально, коли прийде час зайнятися сексом, будь то зараз або роками пізніше.

Якщо ви не знаєте, як розповісти синові чи дочці про засоби контрацепції, зверніться до лікаря за допомогою. Фахівець може порадити вам, як правильно поговорити з підлітком і точно відповісти на питання про контрацептиви.

Культивуйте відповідальну поведінку

Підліткам може не вистачати зрілості і досвіду, щоб правильно і доцільно використовувати певні види контрацепції. Неважливо, який із засобів контрацепції вибере ваш підліток, поясніть необхідність регулярного відвідування лікаря і розгляньте способи, за допомогою яких можна зробити використання засобів контрацепції регулярним, наприклад, приймати протизаплідні таблетки після чищення зубів ввечері. Переконайтеся в тому, що ваша дочка знає, що робити, якщо пропустить прийом таблеток або ж якщо запідозрить, що вагітна.

Якщо підліток думає про те, щоб почати статеве життя, ви можете дати йому практичні поради, наприклад, носити презервативи в гаманці або сумочці. Поясніть підлітку, що вживання алкоголю і наркотиків може вплинути на його або її судження і збільшить ризик зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом.

Розмовляти з підлітками про секс нелегко. Але під вашим керівництвом вони зможуть зробити свідомий вибір і зберегти сексуальне здоров’я. Зміна ситуації можлива тільки при вдосконаленні системи надання спеціалізованої освітньої та лікувальної допомоги дітям і підліткам. У цьому зв’язку важливим завданням лікарів, педагогів, соціальних працівників є підвищення інформованості молоді про сучасні засоби попередження вагітності, шкоду переривання вагітності, зміну ризикованої  поведінки.


Матеріал підготувала:асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Маринчина Ірина Миколаївна


Чи є вагітність фактором ризику,

а самі вагітні – групою ризику для коронавірусної інфекції?

Від початку пандемії COVID-19 минуло майже 3 роки. Вже народилися діти, яких матері виносили в масках, дотримуючись соціальної дистанції. Що за цей час наука дізналася про вплив коронавірусу на вагітність і грудне вигодовування?

Респіраторні інфекції загалом є небезпечними для вагітних жінок. Вагітність робить організм вразливим і перед SARS-Cov-2. Імунна система жінки змінюється так, щоб дозволити розвиток плоду з частково відмінними генами. Це порушує імунну реакцію на інфекції під час вагітності. Ріст матки призводить до зменшення об’єму легень – основного органу-мішені коронавірусу. COVID-19 часто викликає тромбоемболічні ускладнення, коли тромб закупорює просвіт кровоносної судини. У вагітної жінки ризик цих ускладнень більший, адже в її стані кров активніше згортається. Особливо небезпечним коронавірус є для вагітних жінок з надлишковою вагою та супутніми захворюваннями, як-от цукровим діабетом і артеріальною гіпертензією (високим кров’яним тиском).

         Чи має особливості свого перебігу SARS CoV-2 під час вагітності та як впливає на саму вагітність?

Щоб відповісти на це запитання ми провели аналіз індивідуальних карт вагітних з позитивним результатом ПЛР-дослідження на SARS CoV-2, які перебували на обліку з приводу вагітності на одній із дільниць жіночої консультації КНП «КПБ №2» м. Чернівці протягом 2021 року. Нами з’ясовано, що найбільша кількість випадів (15 із 29) коронавірусної інфекції відмічалась у жінок у третьому триместрі вагітності. З них важко перенесли хворобу ті, які інфікувалися в 30-32 тижні гестації (5 пацієнток). З них одна вагітна була в критичному стані. У пацієнток, інфікованих SARS CoV-2 у другому триместрі відмічався легкий перебіг захворювання, проте зростала кількість ускладнень вагітності інадалі. Серед вагітних, що перенесли захворювання SARS CoV-2 у першому триместрі мали легкий його перебіг. Хоча у цій групі частіше спостерігалася загроза невиношування, а у двох жінок відбувся викидень.

Ймовірність передачі коронавірусу від матері до плоду під час вагітності – мала. Істотного безпосереднього впливу SARS CoV-2 на стан плоду, новонародженого та шлях розродження ми не виявили. У дітей народжених від матерів із SARS CoV-2 не було збільшення частоти патологічного перебігу раннього неонатального періоду або виявлення ознак гострої респіраторної вірусної інфекції.

Годування грудьми та післяпологове перебування з немовлям в одній палаті. Чи потрібно розлучати матір з дитиною?

У різних країнах світу молоко породіль з SARS-CoV-2 було протестовано на наявність вірусу – завжди з негативним результатом. Також під час епідемій SARS і MERS у молоці не було виявлено цих вірусів. Беручи до уваги всі ці дані, а також рекомендації практично всіх провідних гінекологічних організацій (FIGO, DGGG, WHO, RCOG, ISUOG), на цей час дозволено годувати грудьми або зціджувати молоко. При цьому необхідно дотримуватися гігієнічних заходів: миття рук до і після годування малюка, носіння маски під час процедури. Користь і важливість післяпологового контакту мати-дитя і користь від грудного вигодовування переважують ризики передачі вірусу від матері до дитини, але тільки при дотриманні правил профілактики контактної передачі інфекції. У разі важкого перебігу захворювання та загального стану породіллі рекомендується сепарація немовляти.

Тож тим, хто при надії, радимо зберігати спокій та рівновагу, дотримуватися правил особистої гігієни, слідкувати за станом свого здоров’я та підтримувати зв’язок з акушер-гінекологом. Пам’ятайте, SARS-CoV-2 – це не вирок!!! Хоча у вагітних жінок дещо підвищений ризик серйозних ускладнень порівняно з невагітними, він залишається невеликим!!! Не варто скасовувати візити до лікарні через страх коронавірусу. Це може тільки зашкодити. Дотримуйтеся графіку консультації лікарів та обстежень під час вагітності.

Якщо ви плануєте дитину, бережіть себе. Нехай тест на вагітність буде позитивним, а на коронавірус – навпаки!!!

Бажаємо Вам приємної вагітності та легких пологів!!!Матеріал підготувала: доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Ясніковсьа Світалана Михайлівна


COVID 19: вакцинація вагітних (1 січня – до Всесвітнього дня сім’ї)

Згідно Настанови Королівського коледжу акушерів та гінекологів вагітним слід пропонувати вакцина­цію одночасно з рештою популяції, зважаючи на їхній вік та клінічні ри­зики.

Вагітним жінкам запропоновано вакци­ни Pfizer-BioNTech  або Moderna, якщо вони ще не отримали одну дозу вакцини Oxford-AstraZeneca, – в цьому випадку вони повинні пройти курс вакцинації Oxford-AstraZeneca. Більшість даних про безпечність вак­цинації під час вагітності надходить зі США.

Станом  на 7 червня 2021 р. понад 120 000 вагітних різних етніч­них груп у США отримали вакцину проти COVID-19 Pfizer-BioNTech  або Moderna, при цьому жодних доказів їх шкоди не було виявлено.

Ефективність вакцини Pfizer-BioNTech проти симптоматичного COVID-19 становить 95 % (95 % довірчий інтер­вал — ДІ 90,0-97,9%). Ефективність вакцини Oxford-Astra Zeneca – 66,7 % (95 % ДІ 57,4-74,0%), вакцини Moderna – 94,1 % (95 % ДІ 89,3- 96,8 %). Дані реального моніторингу підтвер­дили, що одна доза вище перерахованих вакцин забезпечує близько 60 % захисту від симптоматичного COVID-19.

Вакцини Pfizer-BioNTech і Moderna створені із застосуванням техноло­гії на основі матричної РНК (мРНК), в якій мРНК, що кодує шиповидний (спайковий) білок SARS-CoV-2, вво­диться людині під час вакцинації у вигляді наночастинок у ліпідній оболонці. мРНК не потрапляє до ядра господаря клітини, тому за­лишається окремою від ДНК госпо­даря. Клітина-господар продукує шиповидний білок, цей білок викликає появу захисної імун­ної відповіді. мРНК з вакцини розще­плюється клітиною-господарем про­тягом кількох днів.

Рекомендовані строки вакцинації по відношенню до терміну вагітності або годування грудьми:

 • Вакцини проти COVID-19 можна вводити в будь-який термін вагітності.
 • За низького ризику зараження деякі жінки можуть прийняти рішення відкласти вакцинацію до настання 12 тижнів вагітності, прагнучи зробити щеплення якомога швидше після цього терміну.
 • Якщо ймовірність зараження ви­сока, або жінка має більший ризик тяжкого перебігу захворювання на COVID-19, вакцинацію слід запропо­нувати якомога раніше, включаючи І триместр.
 • Жінки, що годують грудьми, мо­жуть отримувати вакцинацію проти COVID-19; при її проведенні немає необхідності припиняти грудне вигодовування.
 • Жінки, які планують вагітність або лікування безпліддя, також можуть вакцинуватися проти COVID-19, відкладати зачаття їм не потрібно.

 

Матеріал підготувала: Кравченко Олена Вікторівна – завідувач кафедри акушерства, гінекології та перинатології, д.мед.н., професор


Згідно Настанови Королівського коледжу акушерів та гінекологів вагітним жінкам запропоновано вакцини Pfizer-BioNTech або Moderna.
Станом на 7 червня 2021 р. понад 120 000 вагітних різних етнічних груп у США отримали вакцину проти COVID-19 Pfizer-BioNTech або Moderna, при цьому жодних доказів їх шкоди не було виявлено.

Ефективність вакцини Pfizer-BioNTech проти симптоматичного COVID-19 становить 95% (95% довірчий інтервал – ДІ 90,0-97,9%). Ефективність вакцини Oxford-Astra Zeneca – 66,7% (95% ДІ 57,4-74,0%), вакцини Moderna – 94,1% (95% ДІ 89,3-96,8%). Дані реального моніторингу підтвердили, що одна доза вище перерахованих вакцин забезпечує близько 60% захисту від симптоматичного COVID-19.

Рекомендовані строки вакцинації по відношенню до терміну вагітності або годування грудьми:

▫️Вакцини проти COVID-19 можна вводити в будь-який термін вагітності.
▫️За низького ризику зараження деякі жінки можуть прийняти рішення відкласти вакцинацію до настання 12 тижнів вагітності, прагнучи зробити щеплення якомога швидше після цього терміну.
▫️Якщо ймовірність зараження висока, або жінка має більший ризик тяжкого перебігу захворювання на COVID-19, вакцинацію слід запропонувати якомога раніше, включаючи І триместр.
▫️Жінки, що годують грудьми, можуть отримувати вакцинацію проти COVID-19; при її проведенні немає необхідності припиняти грудне вигодовування.
▫️Жінки, які планують вагітність або лікування безпліддя, також можуть вакцинуватися проти COVID-19, відкладати зачаття їм не потрібно.

Матеріал підготувала: Кравченко Олена Вікторівна – завідувач кафедри акушерства, гінекології та перинатології, д.мед.н., професор
Всесвітній день боротьби зі СНІДом(01.12)


Важливі факти про грип і вагітність

Матеріал підготувала: к.мед.н., доцент кафедри акушерства,гінекології та перинатології Юр "єва Ліля Миколаївна


І. Вагітним жінкам слід робити щеплення від сезонного грипу.

 • Грип частіше викликає важкі захворювання у вагітних і жінок після пологів, ніж у жінок репродуктивного віку, які не вагітні.Зміни в імунній системі, серці та легенях під час вагітності роблять вагітних жінок більш схильними до важкого перебігу захворювання.
 • Доведено, що у вагітних вакцинація знижує ризик розвитку гострої респіраторної інфекції, пов’язаної з грипом, приблизно на половину.
 • Щеплення від грипу може знизити ризик госпіталізації вагітної жінки з грипом у середньому на 40 відсотків.
 • Вагітні жінки, яким роблять щеплення від грипу, також допомагають захистити своїх дітей від грипу протягом перших кількох місяців після їх народження (оскільки антитіла передаються від матері до дитини, що розвивається, під час вагітності).

ІІ. Вакцинація проти грипу безпечна під час вагітності.

 • Щеплення від грипу отримали мільйони вагітних жінок протягом кількох десятиліть із хорошими показниками безпеки. Існує багато доказів того, що щеплення від грипу можна безпечно робити жінкам під час вагітності.
 • Вагітним жінкам слід робити щеплення від грипу НЕ живою ослабленою вакциною.
 • не застосовуються під час вагітності жива ослаблена вакцина проти грипу (LAIV) або назальний спрей.
 • Жінки після пологів, навіть якщо вони годують груддю, можуть отримати будь-який тип вакцини.
 • Центри контролю та профілактики захворювань (CDC) і Консультативний комітет з питань імунізації (ACIP) США рекомендують вагітним жінкам робити щеплення протягом будь-якого триместру вагітності.

ІІІ. Вагітним жінкам, які хворіють на грип, для лікування рекомендовані противірусні препарати.

 • Використання для лікування грипу противірусних препаратів зменшує симптоми захворювання та скорочує його тривалість.
 • Противірусні препарати запобігають таким серйозним ускладненням грипу, як пневмонія.
 • Дослідження показують, що противірусні препарати проти грипу найкраще підходять для лікування, якщо їх розпочати протягом перших 2 днів після захворювання.Однак пізніший прийом все ще може бути корисним, особливо для пацієнтів, які мають високий ризик ускладнень грипу, в тому числі, для вагітних жінок.15 травня – Міжнародний день сім’ї

Секстрансмісивні інфекції – сучасні рекомендації

Тема публікації:

Секстрансмісивні інфекції – сучасні рекомендації

Матеріал підготувала:асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Гошовська Аліса Володимирівна

За даними статистики, щорічно у світі 340 млн осіб у віці 15-49 років заражаються інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) – сифілісом, хламідіозом, гонореєю, трихомонозом, вірусом простого герпесу, папіломи людини та гепатиту. Але сучасна статистика по бактерійних і вірусних ІПСШ, як би не старалися статистики, не показує справжньої картини захворюваності.

Україна посідає одне з лідируючих місць в Європі з поширення ІПСШ та ВІЛ-інфекції. Ці дані вкрай жахливі, оскільки такі наслідки як ерозія і виразки, запалення, пошкодження тканин, зумовлені ІПСШ, знижують фактори захисту організму від зараження ВІЛ. Крім того, вони служать причиною масової міграції в слизові оболонки макрофагів і лімфоцитів, які є джерелом ВІЛ з одного боку, а з іншого – клітинами-мішенями при зараженні цим вірусом. Наявність ІПСШ підвищує ризик інфікування від ВІЛ-інфікованого партнера в 10 разів.

Ризик отримати ІПСШ найбільш високий у містах, серед неблагополучних соціально-економічних груп населення, у молоді.

Секстрансмісивні хвороби спричиняють вкрай негативні наслідки для здоров’я вагітних, їхніх дітей та сім’ї. 25% вагітностей у жінок, які пролікувалися від сифілісу, виявленого на ранніх стадіях, закінчуються мертвонародженням, 14% – смертю немовлят. ІПСШ є основною причиною безпліддя, якого можна уникнути.

Якщо відбулися випадкові статеві контакти і не було вжито заходів індивідуальної профілактики потрібно обстежитися у лікаря. До з’ясування характеру хвороби не вживати антибіотиків, тому що це ускладнює діагностику і сприяє виробленню стійкості мікроорганізмів, погіршуючи можливість лікування. Перше обстеження можна зробити при відсутності будь-яких проявів захворювання через 10-14 днів. У цей час можуть бути виявлені гонококи і трихомонади в мазках, а також отримана інформація про інфікування іншими ХПСШ. Одноразового аналізу недостатньо, тому що прихований період хвороб, що передаються статевим шляхом, може становити від 23 днів до декількох місяців.  Дослідження варто повторити через 2 місяці після підозрілого контакту, коли стає позитивною реакція Вассермана у випадку зараження сифілісом.

Якщо є підстави боятися зараження ВІЛ-інфекцією, то дослідження крові доцільно проводити не раніше ніж через 3-6 місяців після можливого інфікування. Інші хвороби, передані статевим шляхом (герпес, гострокінцеві кондиломи, заразний молюск і т.д.) виявляються тільки за наявності симптомів захворювання.


15 травня – Міжнародний день сім’ї

Тема публікації:

Менеджмент післяпологового болю

Матеріал підготувала: к.мед.н., доцент кафедри акушерства,гінекології та перинатології Ясніковська Світлана Михайлівна

Менеджмент післяпологового болю

Біль та втома – найбільш поширені проблеми, на які вказують жінки у ранньому післяпологовому періоді. Біль може вплинути на здатність жінки піклуватися про себе та про свою дитину.

При відсутності лікування біль формує ризик більш широкого використання опіоїдів, післяпологової депресії та розвитку стійкого болю.

Поетапний підхід із застосуванням мультимодальної комбінації агентів дозволяє акушерам-гінекологам індивідуалізувати менеджмент болю у жінок в післяпологовому періоді. У 1986 році ВООЗ ввела ступеневу систему знеболення для менеджменту болю при раку. Цей трирівневий підхід був першою спробою менеджменту болю шляхом співставлення знеболюючої ефективності з важкістю болю. Такий підхід може бути адаптований для менеджменту болю після пологів.

Перший етап містить неопіоїдні анальгетики.

На другому етапі додають більш м’які опіоїди.

А на третьому етапі використовуються більш сильні опіоїди.

Найбільш розповсюдженими джерелами болю в перші дні після вагінальних пологів є: нагрубання грудних залоз, скорочення матки, перинеальні розриви.

Нагрубання грудних залоз

 • Нефармакологічні процедури, такі, як охолоджуючі пакети та збільшення частоти годування груддю, як правило, достатні для боротьби з цим явищем на початку лактації.
 • За необхідності можна використовувати м’які анальгетики, які володіють протизапальним ефектом.
 • При болю в сосках слід спочатку ретельно оцінити прикус малюка, правильність техніки прикладання та наявність достатньої кількості молока у жінки.
 • Безалкогольний ланолін історично був рекомендований для лікування болю сосків чи при їх травмах, однак систематичний огляд не знайшов підтверджень того, що будь-яке конкретне місцеве лікування переважає над відсутністю лікування взагалі.
 • Недавнє рандомізоване контрольоване дослідження показало, що застосування додаткового захисту для соска (силіконові накладки) більш ефективно при лікуванні травми і зменшення болю, ніж використання ланоліну, який необхідно витирати перед годуванням.

Менеджмент післяпологового болю

Маткові скорочення

 • Частіше зустрічаються у багатодітних жінок і частіше за все виникають під час грудного вигодовування в перші дні після пологів.
 • Використання зігріваючих накладок, нанесених на живіт, може полегшити цей дискомфорт.
 • Ефективними є нестероїдні протизапальні препарати.
 • Дані щодо застосування опіоїдів для полегшення маткових скорочень непереконливі.

Біль в ділянці промежини

 • Можна лікувати за допомогою нефармакологічних місцевих засобів, місцевих анестетиків або пероральних анальгетиків.
 • Декілька досліджень, в яких порівнювалися місцеві анестетики, не знайшли переконливих доказів того, що ці агенти зменшують біль краще, ніж плацебо, або зменшують використання додаткової анальгезії.
 • Пакети з льодом чи пакети з холодним гелем можуть бути корисними для зменшення набряків промежини в перші 24 години.
 • Геморой може стати набряклим і травмуватися під час потуг в ІІ періоді пологів. Місцеве застосування в’яжучих, стероїдних або знеболюючих кремів може зменшити симптоми гемороя, викликаючи вазоконстрикцію, зменшення набряків чи свербіжу (не підтверджено рандомізованими дослідженнями).
 • Тривале застосування стероїдного крему слід уникати через атрофічні ефекти, які ці агенти виявляють на шкіру.

Опіати для жінок-годувальниць

20 квітня 2017 року Управління з контролю за продуктами і ліками США (FDA) переглянуло маркування всіх рецептурних препаратів, що містять кодеїн і трамадол і зазначило, що грудне вигодовування не рекомендоване при застосуванні цих ліків через можливі серйозні побічні ефекти у новонародженого у зв’язку із передозуванням опіоїдом.

Важливо пам’ятати, що нефармакологічна і фармакологічна терапія є значущими компонентами післяпологового догляду. Опіоїдні препарати є допоміжним засобом для пацієнтів з неконтрольованим болем, при відсутності реакції на адекватну терапію першої лінії.

         Біль після пологів не слід терпіти! Своєчасне зясування причини його виникнення та правильне лікування допоможуть комфортно провести перші дні після пологів!!!

У повідомленні використані матеріали рекомендацій №742 «Менеджмент больового синдрому після пологів» Комітету експертів Американського коледжу акушерів і гінекологів (липень 2018 року).

 


15 травня – Міжнародний день сім’ї

Тема публікації:


Матеріал підготувала: Кравченко Олена Вікторівна – завідувач кафедри акушерства, гінекології та перинатології, д.мед.н., професор


Мікробіом людини розглядається сьогодні як важливіша система, яка приймає активну участь в метаболічних, регуляторних, генетичних процесах життєдіяльності організму. Складовою загального мікробіому жінки є вагінальний біотоп.

Особливості мікробіома піхви визначаються:

 • анатомічною будовою вагіни,
 • гістологічною структурою слизової оболонки,
 • ендокринною функцією яєчників,
 • специфікою локального кровообігу лімфотоку і інервації,
 • біологічними та хімічними характеристиками піхвового секрету.

Домінуючі позиції у вагінальному біотопі займають лактобацили, які забезпечують колонізаційну резистентність вагінального біоценоза завдяки:

 • високій швидкості розмноження,
 • конкурентній адгезії до поверхні епітеліоцитів з утворенням біоплівки,
 • синтезу перекису водню, лізоциму, бактеріоцинів,
 • стимуляції місцевого імунітету.

Це забезпечує їх високу концентрацію – 109 КУО/мл у вагінальному секреті.

Вагінальний біотоп жінки представлений складною системою співіснуючих:

І – облігатних мікроорганізмів (лактобацили)

ІІ – симбіонтів лактобацил (біфідобактерії, пропіоновокислі лактобактерії)

ІІІ – факультативних мікроорганізмів (умовно-патогенних, що складають 3-4%)

IV – транзиторної мікрофлори (умовно-патогенні види, джерелом, яких є кишечник.

Вони нетривалий час персистують у вагінальному біотопі, їх рівень не перевищує 104 КУО/мл при нормальному стані мікробіому)/

Кожна жінка має свій індивідуальний лактобацилярний набір, в якому переважають штами одного виду.

Індивідуальний склад біотопа залежить від: екологічних факторів, генетичних факторів, режиму харчування і гігієни, віку жінки та стану її організму, використання медичних засобів.

Сучасні проблеми вагінального біотопу:

 • зростання запальних захворювань жіночих статевих органів
 • збільшення кількості змішаних інфекцій
 • зростання рецидивуючих захворювань з тривалим перебігом
 • виникнення множинної антибактеріальної резистентності

Запальні захворювання жіночих статевих органів займають І місце (55-70%) в структурі гінекологічної патології, при чому інфекційні захворювання  з довготривалим і рецидивуючим перебігом також збільшуються щороку.

Тригерними факторами довготривалого рецидивуючого перебігу захворювань є:

 • гормональні зміни під час статевого дозрівання, вагітності, після пологів, абортів, в постменопаузі;
 • порушення в системі місцевого імунітету;
 • тривала і/або нераціональна терапія антибіотиками, цитостатиками, кортикостероїдами, противірусними, протигрибковими препаратами, променева терапія;
 • часті і надмірні вагінальні душі, спринцювання;
 • вади розвитку і анатомічні деформації піхви після розривів під час пологів;
 • чужорідні предмети в піхві, матці (вагінальні тампони, діафрагми, песарії, ВМК тощо).

В останнє десятиліття істотно змінилася етіологічна структура збудників, що пов’язано з:

 • постійною еволюцією бактерій,
 • залученням до патологічних процесів умовно-патогенних мікроорганізмів, у зв’язку з їх подвійною природою.

У 80% жінок з патологічними виділеннями виявляється змішана бактеріальна флора.  Серед змішаних інфекцій на неспецифічний вульвовагініт припадає 30% (в препубертаті – 68-93%). В етіології неспецифічного вульвовагініту моноінфекція складає 44,6%, змішана – 55,4%.

Частота мікст-інфекції як причини неспецифічних інфекційних захворювань піхви становить 93,6%. Найбільш поширені поєднання бактеріального вагіназу і кандидозу – 32,5% та вульвовагінального кандидозу з неспецифічним вульвовагінітом – 58,3%.

Збільшенню кількості змішаних інфекцій сприяють:

 • невиправдане безконтрольне застосування антибіотиків широкого спектру дії (збільшення кандидозної інфекції)
 • використання метронідазолу і кліндаміцину, дія яких розповсюджується лише на анаеробні збудники, що є причиною колонізації слизової оболонки аеробними умовно-патогенними мікроорганізмами (зростання неспецифічного вульвовагініту)
 • збільшення кількості рецидивів пов’язано з поглибленням дефіциту лакто- і біфідофлори піхви.

До тижня планування сім’ї (13-20.05)

Тема публікації:

Сучасні проблеми вагінального біотопуМатеріал підготувала: доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Бирчак Інна Володимирівна

Мікробом людини розглядається сьогодні як важливіша система, яка приймає активну участь в метаболічних, регуляторних, генетичних процесах життєдіяльності організму. Складовою загального мікробіому жінки є вагінальний біотоп.

Особливості мікробіома піхви визначаються:

    анатомічною будовою вагіни,

    гістологічною структурою слизової оболонки,

    ендокринною функцією яєчників,

    специфікою локального кровообігу лімфотоку і інервації,

    біологічними і хімічними характеристиками піхвового секрету.

Домінуючі позиції у вагінальному біотопі займають лактобацили, які забезпечують колонізаційну резистентність вагінального біоценоза завдяки:

    високій швидкості розмноження,

    конкурентній адгезії до поверхні епітеліоцитів з утворенням біоплівки,

    синтезу перекису водню, лізоциму, бактеріоцинів,

    стимуляції місцевого імунітету.

Це забезпечує їх високу концентрацію – 109 КУО/мл в вагінальному секреті.

Вагінальний біотоп жінки представлений складною системою співіснуючих:

І – облігатних мікроорганізмів (лактобацили)

ІІ – симбіонтів лактобацил (біфідобактерії, пропіоновокислі лактобактерії)

ІІІ – факультативних мікроорганізмів (умовно-патогенних, що складають 3-4%)

IV – транзиторної мікрофлори (умовно-патогенні види, джерелом, яких є кишечник.

Вони нетривалий час персистують у вагінальному біотопі, їх рівень не перевищує 104 КУО/мл при нормальному стані мікробіому)/

Кожна жінка має свій індивідуальний лактобацилярний набір, в якому переважають штами одного виду.

Індивідуальний склад біотопа залежить від: екологічних факторів, генетичних факторів, режиму харчування і гігієни, віку жінки та стану її організму, використання медичних засобів.

Сучасні проблеми вагінального біотопу:

·     зростання запальних захворювань жіночих статевих органів

·     збільшення кількості змішаних інфекцій

·     зростання рецидивуючих захворювань з тривалим перебігом

·     виникнення множинної антибактеріальної резистентності

Запальні захворювання жіночих статевих органів займають І місце (55-70%) в структурі гінекологічної патології, при чому інфекційні захворювання  з довготривалим і рецидивуючим перебігом також збільшуються щороку.

Тригерними факторами довготривалого рецидивуючого перебігу захворювань є:

    гормональні зміни під час статевого дозрівання, вагітності, після пологів, абортів, в постменопаузі;

    порушення в системі місцевого імунітету;

    тривала і/або нераціональна терапія антибіотиками, цитостатиками, кортикостероїдами, противірусними, протигрибковими препаратами, променева терапія;

    часті і надмірні вагінальні душі, спринцювання;

    вади розвитку і анатомічні деформації піхви після розривів під час пологів;

    чужорідні предмети в піхві, матці (вагінальні тампони, діафрагми, песарії, ВМК тощо).

В останнє десятиліття істотно змінилася етіологічна структура збудників, що пов’язано з:

    постійною еволюцією бактерій,

    залученням до патологічних процесів умовно-патогенних мікроорганізмів, у зв’язку з їх подвійною природою.

У 80% жінок з патологічними виділеннями виявляється змішана бактеріальна флора.  Серед змішаних інфекцій на неспецифічний вульвовагініт припадає 30% (в препубертаті – 68-93%). В етіології неспецифічного вульвовагініту моноінфекція складає 44,6%, змішана – 55,4%.

Частота мікст-інфекції як причини неспецифічних інфекційних захворювань піхви становить 93,6%. Найбільш поширені поєднання бактеріального вагіназу і кандидозу – 32,5% та вульвовагінального кандидозу з неспецифічним вульвовагінітом – 58,3%.

Збільшенню кількості змішаних інфекцій сприяють:

    невиправдане безконтрольне застосування антибіотиків широкого спектру дії (збільшення кандидозної інфекції)

    використання метронідазолу і кліндаміцину, дія яких розповсюджується лише на анаеробні збудники, що є причиною колонізації слизової оболонки аеробними умовно-патогенними мікроорганізмами (зростання неспецифічного вульвовагініту)

    збільшення кількості рецидивів пов’язано з поглибленням дефіциту лакто- і біфідофлори піхви.


 


До тижня планування сім’ї (13-20.05)

Тема публікації:

Естетична гінекологія – міфи та реальність

Матеріал підготувала:асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Маринчина Ірина Миколаївна


Часом прагнення досконалості стосується не тільки контурів обличчя чи зморшок на шиї. Краса та естетика інтимних зон не менш важлива. Єдина проблема – до кого звертатися з делікатними питаннями? До спеціаліста з естетичної гінекології!

Що таке естетична гінекологія? Це галузь медицини, яка певною мірою об’єднує гінекологію, косметологію, пластичну хірургію і навіть психотерапію. Кожна жінка хоче бути красивою. І якщо є сумніви у привабливості якоїсь частини тіла – це  сильно впливає на настрій і самооцінку. Сучасна медицина вже давно й успішно вирішує інтимні естетичні недоліки.

Естетична гінекологія для вирішення цих питань використовує різні технології: контурну інтимну пластику (філери гіалуронової кислоти), технологію PRP (використання плазми крові, збагаченої тромбоцитами), інтимний пілінг (висвітлення кольору шкіри в інтимних ділянках), лабіопластика (зменшення розміру малих статевих губ) та багато іншого.

Найцікавіші факти, які вам варто знати

про естетичну корекцію інтимних зон.

Які саме проблеми ви можете вирішити за допомогою контурної пластики? Насправді сьогодні гінеколог-естетист може вирішити майже будь-яку проблему, що вас турбує.

Інтимна контурна пластика працює у трьох напрямках.

зовнішні особливості статевих органів:

збільшення об’єму великих і малих статевих губ;

підвищення тонусу шкіри;

усунення асиметрії.

Дискомфорт:

якщо турбує сухість – зволоження слизової оболонки піхви;

відчуття печіння, біль під час сексу;

післяпологові або посттравматичні рубці;

атрофія слизової піхви (менопауза, клімакс).

Зниження якості статевого життя

коригування зони клітора та точки G для більш яскравих відчуттів під час сексу;

відновлення пружності та звуження вагінального каналу після пологів або під час менопаузи;

відновлення лібідо.

Також ін’єкції можуть зменшити стресове нетримання сечі, що актуально для багатьох жінок, просто про це не заведено говорити. Всі ці проблеми можуть бути як вродженими вадами, так і з’являтися в певний період життя через травми, пологи, різку втрату ваги, вікові зміни.

Як проводиться інтимна контурна пластика?

За допомогою ін’єкцій гіалуронової кислоти. Це натуральний продукт, який міститься в нашій шкірі та слизовій, зволожує їх і надає об’єм. Коли в цих тканинах зменшується кількість гіалуронової кислоти, вони поступово старіють і втрачають тонус. Безболісні ін’єкції повертають втрачену молодість і пружність делікатній зоні. А це підвищує самооцінку та надає впевненості в собі.

Це боляче?

Ні, процедура є безболісною. Перед введенням філлера лікар локально наносить крем чи спрей-анестетик, тому інтимна контурна пластика проходить абсолютно безболісно й комфортно для пацієнта. І до речі, триває процедура всього 20-30 хвилин. Після цього ви можете повернутися до звичного життя.

На відміну від хірургічних операцій, інтимна корекція не вимагає загальної анестезії, не має реабілітаційного періоду та допомагає не тільки з підтяжкою статевих губ, а й надає їм об’єму та пружності.

Як підготуватися до процедури? Чи є якісь важливі правила, яких треба дотримуватися?

Найголовніше – записатися до гінеколога для проведення огляду. Це обов’язковий пункт. Лікар проведе огляд, зробить потрібні аналізи, а також визначиться з обсягом майбутніх ін’єкцій. Це своєрідний план дій, який гінеколог узгоджує з клієнткою.

Як проходить відновлення після контурної пластики? Чи буде якийсь дискомфорт?

Після корекції статевих губ кілька днів може відчуватися помірний дискомфорт. Можливі невеликі синці та набряки, які проходять протягом 3-5 днів. Також протягом тижня варто утриматися від статевого життя та обмежити фізичні навантаження (фітнес, басейн тощо), не відвідувати лазню чи сауну, не приймати гарячу ванну.

Скільки триватиме ефект?

Естетичний результат після інтимної контурної пластики за допомогою філерів триватиме 8-12 місяців. Після цього процедуру можна повторити.

 

Технологія PRP. Як її використовують в естетичній гінекології?

PRP – це плазма крові, збагачена тромбоцитами, яку отримують шляхом обробки власної крові пацієнта у центрифузі. PRP містить підвищену концентрацію тромбоцитів і вводиться в проблемні зони, де вони локально впливають на тканини організму, сприяючи процесам загоєння, регенерації, відновлення.

Клінічні спостереження, проведені в останні роки, підтвердили ефективність цього методу, тому його використовують у мікрохірургії, ортопедії, урології, гінекології. Це натуральна та безпечна методика, оскільки використовується власна кров пацієнта. PRP дозволяє скоригувати недоліки без хірургічних операцій, вживання гормональних чи хімічних медикаментів.

Які жіночі проблеми вирішують PRP-ін’єкції?

Перелік показань дуже великий – тому ви сміливо можете записуватися на консультацію, якщо помітили у себе один із симптомів:

сухість слизової піхви;

дискомфорт після пологів, розтяжки та шрами після розривів/розрізів під час пологів;

захворювання вульви;

урогенітальний синдром під час менопаузи;

для лікування нетримання сечі;

зменшення чутливості ерогенних зон;

вікові фізіологічні зміни інтимної зони.

Так само як і у випадку з контурною пластикою, перед процедурою треба пройти консультацію та огляд у гінеколога, який визначить найкращий метод терапії.

         Лабіопластика.

Редукція малих статевих губ, або лабіопластика – різновид пластичної операції, спрямованої на зменшення їх розміру, або усунення асиметрії, викликаної гормональними, післяродовими змінами або індивідуальними особливостями організму (вікові зміни, травми, стрімке зменшення ваги).

Результатом такого збільшення може бути дискомфорт під час статевого акту, занятть спортом. Крім того, це може призвести до певних проблем з гігієною. Варто також зазначити, що завеликі статеві губи дуже часто схильні до травмування, що супроводжується больовими відчуттями.

 

Скільки триває операція?

В середньому процедура займає приблизно годину. Вже через декілька годин пацієнтка зможе покинути клініку, а через 3 – 4 тижні - повернутися до повноцінного життя.

Для лікарів спеціалістів з естетичної гінекології – це звичайна щоденна практика, тому не соромтеся звертатися за допомогою у вирішенні делікатних проблем. Сучасна медицина має все необхідне, щоб усунути недолік і повернути вам впевненість!До тижня планування сім’ї (13-20.05)

Тема публікації:

Запланована вагітність – запорука здорової сім'ї


Матеріал підготувала: доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Бирчак Інна Володимирівна


У сучасних умовах зниження народжуваності в Україні проблема планування сім’ї набуває все більшого медико-соціального значення. На жаль, сьогодні аборт залишається одним з основних методів регулювання народжуваності. За даними світової статистики щорічно від чинників, пов’язаних з вагітністю або її перериванням, помирає понад 500 тисяч молодих жінок. Використання сучасних контрацептивних засобів сприяє зменшенню частоти штучних і нелегальних абортів, що дає змогу знизити рівень материнської смертності на 25–50%. 

За визначенням ВООЗ, термін "Планування сім'ї" передбачає ті види діяльності, які мають на меті допомогти окремим особам та подружнім парам досягти певних результатів, а саме:

1) уникнути небажаної вагітності;

2) народити бажаних дітей;

3) регулювати інтервали між вагітностями;

4) вибирати час народження дитини в залежності від віку батьків та стану їхнього здоров'я;

5) визначити число дітей в сім'ї.

Сучасна медицина пропонує різноманітні методи запобігання небажаної вагітності. Види та засоби контрацепції відрізняються один від одного дією на організм, ефективністю та зручністю застосування. Не дивлячись на високу ефективність, жоден з методів сучасної контрацепції не дає стовідсоткової гарантії запобігання вагітності. Це пов’язано, перш за все, з неправильним або недбалим застосуванням того або іншого протизаплідного засобу. Крім того, наш організм має неповторні індивідуальні особливості, тому реальна ефективність засобів контрацепції на практиці не перевищує 98-99%.

Сучасні методи контрацепції поділяються на основні групи:

• гормональні протизаплідні засоби;

• внутрішньоматкова контрацепція - введення в порожнину матки спеціальної спіралі;

• бар’єрна контрацепція - використання презервативів, діафрагм, тампонів, губок;

• хімічні засоби контрацепції - сперміцидні розчини, пінки, аерозолі, пасти тощо;

• термінова контрацепція безпосередньо після статевого акту - застосування спеціальних гормональних фармакологічних засобів або введення спіралі в матку не пізніше 3-5 днів після статевого акту;

• природні методи контрацепції;

• стерилізація - операції по перев’язуванню сім’явивідних канатиків у чоловіків і маткових труб у жінок.

Отже, для того щоб батьківство було відповідальним, щоб народжувалися тільки бажані та здорові діти, необхідно, щоб кожна сучасна людина знала як зберегти своє репродуктивне здоров’я, яке невід’ємно залежить від особливостей поведінки жінки або чоловіка, відповідального ставлення до статевого життя, а також впливає на стабільність сімейних відносин та загальне самопочуття кожної людини.

 

До тижня планування сім’ї (13-20.05)

Тема публікації:

плануємо вагітність разом


Матеріал підготувала: доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Бирчак Інна Володимирівна


Основою демографічних і економічних перспектив країни, як відомо, є репродуктивне здоров’я населення, яке сьогодні означає не тільки відсутність захворювань репродуктивної системи, а й повне фізичне і соціальне благополуччя.

Особливої актуальності у світі, та Україні, зокрема, сьогодні набуває проблема безпліддя. За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) безплідним вважається шлюб, в якому у подружньої пари протягом одного року не виникає вагітності при регулярному статевому житті без застосування будь-яких засобів контрацепції за умови, що подружжя знаходиться в дітородному віці. Слід зазначити, що причиною безплідного шлюбу сьогодні, практично з однаковою частотою можуть бути як чоловічі, так і жіночі фактори, а у значної частини подружніх пар спостерігається поєднання цих чинників.

Частота безплідних шлюбів у світі коливається в межах від 8 до 29% і не має тенденції до зниження. У багатьох країнах Європи безплідними є близько 10% подружніх пар, у США - від 8 до 15%, в Канаді - близько 17%, в Австралії - 15,4%. В Україні частота безплідного шлюбу серед подружніх пар репродуктивного віку становить більше 15%, в окремих регіонах цей показник наближається до 20% - рівня, який визначається як критичний і має негативний вплив на демографічні показники.

Основні причини безпліддя:

1. Однією з головних причин безпліддя є хронічні запальні захворювання статевих органів - як у чоловіків, так і у жінок специфічної та неспецифічної етіології.

2. Ендокринні порушення (проблеми з овуляцією, викликані дисгормональними впливами, є причиною третини випадків жіночого безпліддя).

3. Пухлини та аномалії розвитку матки. Будь-які утворення, що деформують порожнину матки, діють за принципом внутрішньоматкової контрацепції, не дозволяючи яйцеклітині прикріплятися до ендометрія. До подібних захворювань відносять поліпи слизової оболонки матки, міому матки, а також вроджені стани - сідловидну, дворогу матку, матку з неповною перегородкою тощо.

4. Ендометріоз – це наявність тканини ендометрія, що функціонує (залоз та строми) поза порожниною матки. Безпосередніми причинами безпліддя при ендометріозі є аномалії перитонеальної рідини, порушення індексів співвідношення гормонів, оклюзія фаллопієвих труб, повна ізоляція яєчників периоваріальними спайками, пряме пошкодження тканини яєчників.

5. Імунологічні фактори: вторинний імунодефіцит, антиспермальний (і, взагалі, антигаметний) імунний конфлікт, підвищений ступінь гістонесумісності між подружжям.

6. Психогенне безпліддя. Інколи жінки, як і проходять лікування, важко переживають цей стан. Стреси, переживання, відчуття неповноцінності і самотності постійно діють на психіку і в результаті самі можуть стати причиною безпліддя.

7. Ідіопатичне безпліддя (безпліддя неясного генезу). Якщо немає жодної причини безпліддя, а вагітність все таки не настає, то в такому випадку говорять про ідіопатичне безпліддя.

Сьогодні, в силу тих чи інших обставин, ми стаємо заручниками ситуації, коли не можемо вплинути на власне репродуктивне благополуччя. Проте, останнім часом спостерігається глобальне зниження репродуктивної здатності популяції, причини якої полягають в особливостях способу життя Людини Індустріальної. Тут і наслідки тотального захоплення лікарськими препаратами (за потребою та без неї), і наша горезвісна екологія, і аж ніяк не здоровий спосіб життя тощо. Не останню роль відіграє й загальне ослаблення генофонду населення, викликане, як це не парадоксально, успіхами медицини та підвищенням рівня життя.

Отже, фактори, що впливають на репродуктивну функцію охоплюють значно ширше коло проблем, ніж окреслено в медичних колах. Так, вік, мабуть один з  найважливіших факторів, який знижує ймовірність зачаття й виношування дитини. Як відомо, фертильність жінок починає стрімко падати після 35 років. Тому, будуючи кар'єрну драбину, панянкам не слід забувати, що кожна її сходинка – це, можливо, зменшення шансів зачати дитину.

Певну роль на сьогодні (більшу, ніж нам здається) відіграє модель харчування. Кількість жиру в організмі жінки може вплинути на її фертильну здатність. Причиною безпліддя може стати надмірно мала або надлишкова вага. Знижений вміст жиру в організмі спортсменок і непрофесійних фанаток спорту може призвести до порушення менструального циклу. Аналогічно, до безпліддя схильні жінки з розладами харчової поведінки – анорексією або, навпаки, булемією, оскільки вказані стани призводять до порушення балансу жіночих статевих гормонів.

Фактор роду діяльності та способу життя також грають важливу роль в стані репродуктивного здоров'я. Робота в несприятливих умовах, тривалий вплив хімікатів і токсичних речовин, радіація і дія високих температур можуть вплинути на фертильність. Завзяті курці, що викурюють більше пачки сигарет на день, кавомани і любителі спиртного також ризикують своїм майбутнім батьківством. Цікаво, що серед курців порушення плідності спостерігається у 60,3% випадків (в осіб, які не палять, - лише у 19,7%), у чоловіків, які зловживають алкоголем, - у 46,3%.

Останнім часом вчені все частіше приходять до думки про те, що бездротові пристрої не такі вже й безпечні для здоров’я людини і навколишнього середовища, як це прийнято вважати. Wi-Fi мережі звинуватили в тому, що вони провокують депресію, розвиток пухлин мозку, чоловіче безпліддя. Кваліфікованих інженерів такі відкриття не дивують. Дивує їх, швидше, той факт, що про це заговорили тільки зараз – адже мобільні телефони, бездротові ігрові консолі та мікрохвильові печі, що прийшли в наше повсякденне життя ще раніше, ніж Wi-Fi, мають такий же вплив на людину і на навколишнє середовище. Проблема полягає не в самій наявності радіохвиль, а в тому, що сьогодні їх аж надто багато. Крім того, випромінювання від них не постійне, а імпульсне, а короткі й часті «сплески» завдають більшої шкоди, ніж стабільне випромінювання.

Експерти з Управління контролю за якістю харчових продуктів і лікарських засобів впевнені, що вживання мінеральної води з біологічно активними добавками, продуктів, що містять генетично модифіковані організми, велику кількість консервантів, барвників, стабілізаторів тощо становлять реальну небезпеку для репродуктивного здоров'я населення.

Аби лелеки частіше гостили в наших оселях, не слід бути заручником сучасної моделі життя (безладні статеві контакти, надмірне захоплення комунікаційними мережами, «фаст-фудівське» харчування, шкідливі звички) і пам'ятати, що ми, і тільки ми, є господарями свого майбутнього.


 До Всесвітнього дня сім"ї (04.01.)

Тема публікації:

Інноваційні технології у фармакокорекції залізодефіцитних анемій вагітних

Матеріал підготувала: професор кафедри акушерства, гінекології та перинатології Кравченко Олена Вікторівна
Залізо є найважливішим з мікроелементів. Іони заліза необхідні для процесу дихання, кровотворення, імунобіологічних і окислювально-відновлюючих процесів та входить до складу понад 100 ферментів. В організмі людини близько 3-4 г заліза, ця кількість відносно постійна. Вміст заліза в організмі регулюється виключно його надходженням, а не виведенням.

75% заліза в організмі входять до складу гемоглобіну. Основними депо заліза є: еритроцити ~ 1800 мг, печінка ~ 1000 мг, ретикуло-ендотеліально макрофагальна система ~ 600 мг, міоглобін ~ 300 мг, кістковий мозок ~ 300 мг, трансферин ~ 3 мг.

Залізодефіцитні анемії (ЗДА) є найпоширенішими у світі й складають 85% всіх анемії. Дефіцит заліза зустрічається у ~ двох мільярдів людей (тобто ~ 30% світового населення має рівні Нb нижче норми). Найбільше число випадків відзначається в країнах, що розвиваються (до 40%).

Анемія вагітних – одне з найбільш частих ускладнень гестаційного періоду. Виникає майже у половини вагітних жінок в усьому світі.

Серед анемій у вагітних залізодефіцитні становлять 75-90%. При ЗДА у вагітних виникають ускладнення гестаційного періоду, такі як: гіпотрофія плода (25%), гіпоксія плода (35%), гестози (40%), невиношування вагітності (15-42%), відшарування плаценти, кровотечі (10%), слабкість пологової діяльності (10-15%), кровотечі в III триместрі вагітності та ранньому післяпологовому періоді (10%), гіпогалактія (39%), гнійно-септичні інфекції в післяпологовому періоді (12%).

З метою профілактики виникнення анемічного синдрому ВООЗ рекомендує щоденно вживати 60 мг елементарного заліза вагітним жінкам для попередження перинатальних ускладнень, післяпологового сепсису, низької ваги немовлят при народженні.

До нещодавна біодоступність заліза в препаратах була лише 10-40%. Сьогодні є залізо у ліпосомах з біодоступністю 100%.

Препарат Сантеферра єдиний в Україні надсучасний протианемічний комплекс у ліпосомальній формі для максимально ефективного лікування з мінімумом побічних явищ. Сантеферра характеризується унікальним механізмом дії: всмоктування ліпосом з пірофосфатом заліза в кишківнику здійснюють не клітини щіточкової кайми ентероцитів дванадцятипалої кишки, як для традиційних препаратів Fе2 + і Fе3 +, а М-клітини пеєрових бляшок, які розташовані протягом всього тонкого кишківника, що є принципово іншим, новим, механізмом транспортування заліза.

Рекомендується призначення даного препарату по 1 капсулі 1 раз на добу під час їжі, тривалістю до 1 місяця. При використанні Сантеферри відсутні побічні дії, які притаманні іншим пероральним залізовмісним препаратам: подразнююча дія на слизову ШКТ, металевий смак у роті, болі  в животі, поноси чи закрепи тощо.


До тижня планування сім’ї (13-20.05)

Тема публікації:

 Майбутнє треба планувати

Матеріал підготувала:асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Маринчина Ірина Миколаївна


Підлітки і секс – вибухове поєднання. Небагато батьків здатні визнати той факт, що їх дитина-підліток займається сексом. Коли приходить час розмови з підлітками про секс, до початку їх статевого життя, основна бесіда повинна стосуватися необхідності використання контрацепції.

Будь-якій розсудливій людині зрозуміло, що найкращим методом запобігання від вагітності у дівчаток-підлітків є утримання від сексуальних контактів. Проте дійсність така, що майже кожна десята мешканка України починає сексуальне життя у віці до 14 років.

Анкетування старшокласників у різних регіонах свідчить про те, що 67% дівчат спокійно ставляться до ранніх позашлюбних статевих зносин. У кожної четвертої сексуально активної дівчинки-підлітка немає постійного статевого партнера. Щорічно кожна 10-а новонароджена дитина в Україні з’являється на світ у матерів молодше 15 років і найчастіше поза шлюбом, а вагітність у 19% дівчат виникає в результаті першого в їхньому житті незахищеного статевого акту.

Випадкові статеві контакти (часто в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння) на тлі збереження сексуальної безграмотності підлітків виявляються основною причиною зростання у них частоти захворювань, що передаються статевим шляхом, таких як сифіліс, гонорея, хламідіоз, ВПЛ, СНІД.

Нагадайте дитині, що існує багато способів показати свої почуття тому, кого любиш, і для цього необов’язково займатися сексом.

Обговорюйте методи контрацепції

Дуже важливим життєвим навиком для кожного є розуміння методів контрацепції. Неважливо, чи вирішить підліток зайнятися сексом або почекати до повноліття, упевніться, що він / вона знає, як запобігти вагітності або захистити себе від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Обговоріть з підлітком:

 • Презервативи. Постійне і правильне використання презервативів – найбільш ефективний спосіб захисту сексуально активних підлітків від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Презервативи також допомагають запобігти вагітності. Переконайтеся в тому, що підліток розуміє важливість питання, і завжди буде використовувати презервативи під час сексу.
 • Контрацептивні засоби. Переконайтеся в тому, що підліток розуміє, що протизаплідні засоби не замінюють презервативи. Вони просто запобігають від вагітності, але не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом.
 • Екстрені протизаплідні засоби. Поясніть підлітку, що протизаплідні засоби краще застосовувати до заняття сексом. Хоча екстрена контрацепція, така як, наприклад, ранкова таблетка після сексу може допомогти запобігти вагітності, якщо підліток не подумав про це заздалегідь або ж якщо не спрацювали інші протизаплідні засоби.

Не бійтеся, що розмови з підлітком про протизаплідні засоби підштовхнуть його до заняття сексом. Незалежно від того, піднімаєте ви цю тему чи ні, підліткам все одно цікаві теми сексу і контрацепції. Своєю відкритістю та щирістю ви навпаки допоможете їм приймати усвідомлені рішення і діяти відповідально, коли прийде час зайнятися сексом, будь то зараз або роками пізніше.

Якщо ви не знаєте, як розповісти синові чи дочці про засоби контрацепції, зверніться до лікаря за допомогою. Фахівець може порадити вам, як правильно поговорити з підлітком і точно відповісти на питання про контрацептиви.

Культивуйте відповідальну поведінку

Підліткам може не вистачати зрілості і досвіду, щоб правильно і доцільно використовувати певні види контрацепції. Неважливо, який із засобів контрацепції вибере ваш підліток, поясніть необхідність регулярного відвідування лікаря і розгляньте способи, за допомогою яких можна зробити використання засобів контрацепції регулярним, наприклад, приймати протизаплідні таблетки після чищення зубів ввечері. Переконайтеся в тому, що ваша дочка знає, що робити, якщо пропустить прийом таблеток або ж якщо запідозрить, що вагітна.

Якщо підліток думає про те, щоб почати статеве життя, ви можете дати йому практичні поради, наприклад, носити презервативи в гаманці або сумочці. Поясніть підлітку, що вживання алкоголю і наркотиків може вплинути на його або її судження і збільшить ризик зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом.

Розмовляти з підлітками про секс нелегко. Але під вашим керівництвом вони зможуть зробити свідомий вибір і зберегти сексуальне здоров’я. У цьому зв’язку важливим завданням лікарів, педагогів, соціальних працівників є підвищення інформованості молоді про сучасні засоби попередження вагітності, шкоду переривання вагітності, зміну ризикованої  поведінки.Ми з студентами ВДНЗУ «БДМУ» починаючи з 2015 року щорічно проводимо санітарно-просвітницьку акцію «Майбутнє варто планувати» в рамках Всеукраїнського тижня планування сім’ї, привертаючи увагу до цієї проблеми.

Метою заходу є підвищення поінформованості населення з питань планування сім’ї та пропаганди здорового способу життя для збереження репродуктивного здоров’я. Цьогорічна акція відбудеться в інші дати, враховуючи карантин, про що буде повідомлено додатково. Бережіть себе і своїх близьких!Міжнародний день здоров'я жінок (28.05)

Тема публікації:

Пременопауза як важливий період життя

Матеріал підготувала:асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Маринчина Ірина МиколаївнаПременопауза (період менопаузального переходу) – це такий самий природний процес, як статеве дозрівання чи вагітність. Різні жінки переживають цей життєвий етап по-різному. Деякі жінки практично не помічають ніяких змін, інші ж визнають симптоми пременопаузи дуже дискомфортними.

Перші ознаки з҆являються в середньому до 45, хоча іноді цей вік зсувається до 38-40 років і закінчується з настанням менопаузи. Жінка може почати відчувати, що в її організмі починають відбуватися якісь зміни. Не виключено, що це перші дзвіночки згасання дітородної функції.

Клімактерій (від грец. climacteric – щабель сходів) – це фізіологічний перехідний період у житті жінки. По черзі настають такі стани: пременопауза, менопауза і постменопауза. Тривають вони у кожної жінки індивідуальну кількість часу і залежать від різних факторів, включаючи генетичні.

Пременопауза. Основна ознака – збої менструального циклу, рясні менструації.

Менопауза. Симптом – відсутність менструацій протягом 12 місяців поспіль. На тлі затримок і пропусків менструацій протягом попередніх кількох років менопауза може бути точно діагностовано вже постфактум. У віці до 40 років виділяють передчасну недостатність яєчників (ПНЯ), ранню менопаузу (40–45 років), своєчасну менопаузу (46–54 роки) і пізню менопаузу (від 55 років).

Перименопаузальний період. Він охоплює термін менопаузального переходу (пременопаузу), менопаузу і перші 2 роки постменопаузи.

Постменопауза – життя жінки після менопаузи. Перші п’ять років називаються рання постменопауза. Пізня постменопауза характеризується найбільш яскравими симптомами дефіциту естрогену: на перший план виходить соматичне старіння жінки, зокрема, кардіоваскулярні захворювання (артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, інфаркт, інсульт), остеопороз і урогенітальна атрофія.

Фактори, пов’язані з настанням ранньої менопаузи: тютюнопаління, стрес, оперативні втручання на органах репродуктивної системи, хронічні запальні процеси геніталій, поєднані дисгормональні розлади, відсутність пологів, низький рівень освіти, життя на висоті вище 2000 м над рівнем моря, самотність.

Фактори, що сприяють настанню пізньої менопаузи: високий індекс маси тіла (ІМТ), генетичні чинники, використання комбінованих оральних контрацептивів.

Ознаки пременопаузи
Цикл перед менопаузою характеризується зниженим виробленням гормонів. Зважаючи на це Ви можете зіткнутися з такими симптомами:
менструальний цикл стає нерегулярним, або його інтенсивність змінюється;

 • місячні у пременопаузі стають довшими та значнішими по об҆єму або, навпаки, набагато коротшими (цикл менше 24 днів);
 • можуть виникати виділення між менструаціями;
 • дебют мастодинії (біль в молочних залозах);
 • пременопауза може супроводжуватися такими ознаками, як гарячі припливи,
 • підвищене потовиділення ночами в передменструальному періоді або
  прискорене серцебиття;
 • безсоння, пробудження в середині ночі або рано вранці;
 • підвищення частоти судом литкових мязів;
 • Ви можете відчути нестачу енергії або відчувати різкі зміни настрою, апатія,депресія, дратівливість і т.д.;
 • надмірна сухість шкіри та слизової оболонки очей;
 • проблеми з сечовипусканням, часті позиви, особливо в нічний час або прояви
 • нетримання сечі;
 • сухість піхви;
 • дебют або почастішання мігрені/ головного болю;
 • дебют або почастішання проявів ПМС;
 • сексуальна дисфункція;
 • безпричинне підвищення ваги, абдомінальний тип ожиріння.

Однак зустрічаються і атипові форми клімактерію приблизно у 13% жінок. До них відносяться кардіоміопатія (міокардіодистрофія), симпатико-адреналові кризи, напади бронхіальної астми, що не піддаються традиційній терапії, «сухий» кон’юнктивіт, стоматит, ларингіт. У 80% «здорових» жінок (без припливів) є психовегетативні порушення. І переважна кількість таких пацієнтів вперше звертаються по медичну допомогу не до гінеколога, а до терапевта та інших фахівців, в результаті діагноз часто ставиться неправильно.

При наявності цих, а також інших симптомів першою думкою повинно бути про запис на прийом до лікаря, щоб перевірити своє здоров’я. І ні в якому разі не займатися самолікуванням. Поговоріть зі своїм гінекологом про те, який варіант полегшення симптомів пременопаузи буде для Вас найкращим у цій ситуації. Тільки фахівець знає особливості Вашого організму досить добре, щоб прийняти правильне рішення.

Що відбувається з гормонами в пременопаузний період?
Як правило, в цей період в організмі жінки починає знижуватися спрешу вироблення такого гормону як прогестерон, а вже далі – естрогенів. Тому жінки можуть відчувати симптоми, пов’язані як з відносним надлишком естрогенів (на фоні зниження рівня прогестерону): масталгія, аномальні маткові кровотечі, гіперплазія ендометрія, мігрень, нудота, вкорочення менструального циклу, так і з їхнім дефіцитом (симптоми менопаузальні).

Тому не варто затягувати з візитом до фахівця, це допоможе вчасно виявити патологію, якщо така є, провести ряд обстежень, щоб підтвердити чи спростувати це і своєчасно призначити лікування при необхідності. Ігнорувати тривожні дзвіночки при пременопаузі ні в якому разі не варто, адже потім лікувати запущені проблеми буде в рази складніше і дорожче. Для всіх жінок, старших за 40 років, які прийшли на прийом, незалежно від скарг лікар зобов’язаний поставити 6 запитань на виявлення клімактеричного синдрому.

Як подолати симптоми пременопаузи:

Модифікація способу життя:

 • Регулярна фізична активність – підвищує чутливість клітин до інсуліну (ходьба, фізичні вправи щоденно).
 • Стрес-менеджмент: стрес тільки погіршує ознаки пременопаузи, тому вкрай важливо уникати стресів та необхідно шукати шляхи розслаблення – прогулянки перед сном, масаж, медитація.
 • Прийміть ванну або почитайте свою улюблену книгу,
 • при потребі препарати магнію, заспокійливі препарати (бажано природного походження і після консультації з лікарем).
 • Відновлення циркадного ритму (синтез власного мелатоніну): 8-годинний сон (засинання не пізніше 23-00), вживання півсклянки теплого молока.

Особливості харчування:

 • Виключення будь-яких перекусів, солодощів, фруктози, підсолоджувачів, особливо аспартаму.
 • Врахування Глікемічного індексу та Інсулінового індексу продуктів.
 • Інтервальне голодування – 8/16.
 • Зменшення вживання червоного м҆яса, переробленого м҆яса.
 • Збільшити вживання зелених листових овочів, ягід, насіння, горіхів, зеленого чаю, пребіотиків, клітковини, бобових.
 • Обмежити вживання алкоголю, кави. Важливо також пити достатню кількість чистої негазованої води протягом дня.

Медикаментозна терапія:

Полегшує стан гормональна (МГТ) або фітоестрогени, які можепризначати тільки лікар. Сарафанне радіо та поради подруг краще ігнорувати, щоб не зробити собі гірше. Важливо пам’ятати про те, що препарати, які допомагають іншим, можуть вам нашкодити, тому що у кожної жінки різний гінекологічний анамнез та супутні патології.
Усі покази МГТ діляться на коротко- і довготривалі. До короткочасних відносяться: терапевтичний вплив на нейровегетативні і косметичні симптоми.
До довготривалих показань належать профілактика остеопорозу, ІХС, депресії, хвороби Альцгеймера. Тривала МГТ (більше 5 років) має як лікувальну, так і профілактичну дію.

При цьому, природно, є категорії жінок, яким гормональна терапія протипоказана, саме через спершу потрібна консультація лікаря.

Основними протипоказаннями вважаються:

 • рак ендометрія і молочної залози;
 • маткові кровотечі неясного генезу;
 • коагулопатія і тромбоемболічний анамнез;
 • ниркова і печінкова недостатність;
 • тяжкий перебіг цукрового діабету;
 • меланома, менінгіома.

У нашому суспільстві все ще прийнято порівнювати клімактерій із захворюванням. Жінки з одного боку бояться менопаузи, з іншого – намагаються не помічати ознак наближення цього періоду.

Клімактеричні порушення в жінок стають все більш актуальними, враховуючи їхній зв’язок з терапевтичними, психіатричними, неврологічними та урологічними захворюваннями.

Не потрібно цього боятися, що раніше Ви почнете вживати заходів з корегування його негативних проявів, то на більш довгий термін Ви продовжите віковий період своєї активності. А ми лікарі Вам в цьому допоможемо, але це можливо тільки при Вашому своєчасному зверненні.

Життя – це суцільне зусилля! Але життя варте найбільших зусиль! Будьте здорові!


До Міжнародного жіночого дня

(08.03)


Тема публікації:

ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ

Матеріал підготувала:асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Соловей В.М.

Повноцінне харчування в період вагітності має велике значення, адже воно не лише забезпечує енергетичні потреби організму матері, але й є субстратом для розвитку тканин плода, а також створює енергетичний резерв для лактації. Повноцінне потрапляння харчових інградієнтів в організм жінки в період преконцепції — основний фактор, який визначає стан її здоров’я та формує оптимальну програму розвитку плода. Отже, від правильного харчування залежить здоров’я й повноцінний розвиток майбутньої дитини.

Якісне харчування вагітної включає забезпечення організму вітамінами, мікроелементами, поліненасиченими жирними кислотами в адекватній кількості, оскільки плід отримує їх лише від матері. Саме дефіцит мікронутрієнтів є однією з причин дефектів розвитку плода.

 Причини дефіциту мікронутрієнтів у період вагітності на сьогодні добре вивчені. Основні з них — нераціональне, незбалансоване харчування вагітної та низький вміст мікронутрієнтів у продуктах. Додатковими факторами ризику є тютюнопаління, хронічний стрес, хронічні захворювання, ускладнення вагітності (зокрема ранній токсикоз), поєднання декількох провокуючих факторів.

Згідно із сучасними науковими даними, проблема неповноцінного харчування дуже актуальна: на сьогодні гіпоелементоз та гіповітаміноз відзначають у 20–60% вагітних. Найнижчим виявився дефіцит вітаміну Е (3,6%), найвищим — дефіцит вітамінів С, В2 та фолієвої кислоти (59,5–61,0%) .    За допомогою харчування ми задовільняємо потреби та витрати організму в енергії. Середні витрати організму вагітної жінки зростають на 200-300 ккал в день ( у 2-3 триместрі) і складають 2200- 2300 ккал., тому калорійність раціону має складати близько 2400 ккал/добу. В раціон необхідно включати близько 60-80 г білка, продуктів харчування, в яких велика кількість клітковини, молоко та молочнокислі продукти. Обмежити вживання жирів та вуглеводів. Рекомендується щоденно вживати овочі, фрукти, фруктові соки. При ожирінні рекомендується білково-рослинна дієта, проведення розвантажувальних днів.

 Розглянемо принципи раціонального харчування за рекомендаціями  ВОЗ, які необхідно дотримуватись:

1.      Здорове харчування має бути різноманітним та помірним.

2.      Хліб, круп’яні та макаронні вироби, рис, картоплю рекомендується їсти декілька раз на день.

3.      Різноманітні овочі та фрукти рекомендується їсти декілька раз на день (більше 500 г/день). Співвідношення овочів до фруктів – 2:1.

4.      Щоденно вживати молоко та молочні продукти з низьким вмістом жиру (1,5-2,5% жирності): кефір, кисле молоко, сир, йогурт.

5.      Вживати нежирні сорти м’яса та м’ясних продуктів, птицю,  рибу, яйця та бобові продукти.

6.      Обмежити вживання «видимих» жирів у кашах, на бутербродах, вживати не жирні сорти м’яса та молочних продуктів.

7.      Обмежити вживання цукру кондитерських виробів, десертів.

8.      Загальне вживання солі повинно не перевищувати 1 чайну ложку (6г) на день. Рекомендується вживати йодовану сіль. 

9.      Дотримуватись ідеального індексу маси тіла (норма 20- 25).

10.    Надавати перевагу приготуванню їжі паровим методом, відварюванню та приготуванню у мікрохвильовій пічці. Частота прийомів їжі – 3 основних та 2 проміжних, що знижує використання жиру, масла, солі та цукру

Корисні для вагітної джерела фолієвої кислоти:

        Бобові

        Зелені овочі

        Шпинат

        Капуста брюссельська та кольорова

        Салат

        Банани

        Апельсини

Вітамін С не синтезується у людському організмі, тому є необхідність у постійному його поповненні.

Для повного насичення тканин для вагітних добова потреба у вітаміні С складає 50 мг.

Продукти, які містять добову дозу (50 мг) вітаміну С:

        1 великий апельсин,

        100 мл свіжого апельсинового соку,

        90 г полуниці,

        1 грейпфрут

        1 великий зелений перець

        2 середні картоплини.

Кальцій - 300 мг кальцію покриває потреби плода та вимоги лактації. Продукти з високим вмістом клітковини погіршують засвоєння кальцію. Джерела кальцію – молоко та молочні продукти (1 чашка молока – 250 мг кальцію). Вміст кальцію у грудному молоці не залежить від вмісту кальцію у раціоні матері. 

Йод – дуже важливий елемент для розвитку та функціонування організму, так як є самим важливим компонентом гормонів щитовидної залози. Щоденна доза йоду, рекомендована ВОЗ, ЮНІСЕФ і Міжнародною Радою  по контролю за йод-дефіцитними захворюваннями, для вагітних жінок та породіль, що вигодовують грудним молоком, повинна складати 200 мг. У основному йод поступає в організм з продуктами харчування.

Вміст йоду в фруктах, овочах, злакових та м’ясі залежить від вмісту йоду у ґрунті. Джерела йоду – морська риба та продукти моря. Найкраща профілактика гіпотиреоїдизму – вживання йодованої солі.

Вітамін Д -під час вагітності та лактації рекомендована потреба 10 мкг або 400 МО вітаміну Д. Жінкам з вживанням недостатньої кількості вітаміну Д та неможливістю перебувати під сонячним освітленням, рекомендується призначати препарати вітаміну  Д.

Залізо - біля 5-20% заліза, яке вживається з їжею, засвоюється. Залізо входить до складу гему  (червоний пігменту риб та тварин) – засвоюється на 20-30%. «Негемоване» залізо, яке містися у рослинних продуктах, молоці, яйцях, засвоюється гірше – 2-7%. Вітамін С, тваринний білок та деякі органічні кислоти покращують засвоєння «негемованого» заліза. Жінки з достатніми запасами заліза в організмі не потребують додаткового призначення заліза. Спірні дані відносно призначення препаратів заліза всім вагітним (30 мг на день). Потреба у залізі під час лактації не перевищує таку під час вагітності. Вміст заліза у грудному молоці не залежить від вмісту заліза у раціоні матері.

Безперечно кожного дня майбутня мама повинна отримувати всі необхідні речовини, мікроелементи і вітаміни для підтримки у нормі власного організму і забезпечення усім необхідним малюка.

Санітарно-просвітницька акція «Разом до здорового майбутнього»

зав.кафедри акушерства, гінекології та перинатології, д.мед.н.,  професор Кравченко О.В.

 

11 жовтня на кафедрі акушерства, гінекології та перинатології професором Кравченко О.В. проведено

просвітницьку акцію «Разом до здорового майбутнього»

для студентів 6 курсу 4 групи, приурочену до Міжнародного дня дівчаток (відзначається 11 жовтня).


Зі студентами розглянуті медичні критерії прийнятності для використання контрацепції.

Визначені пріоритети різних видів контрацептивних засобів, а також раціональне використання гормональної та негормональної контрацепції з метою збереження репродуктивного здоров'я жінок.

Особлива увага приділена сучасним методам контрацепції у дівчат-підлітків.

 


15 жовтня  до  Всесвітнього дня боротьби з раком грудей

асистентом кафедри акушерства, гінекології та перинатології Соловей В.М. в симуляційному центрі БДМУ

проведено акцію «Ваше Здоров’я -  у Ваших руках »

для студентів 5 курсу  14  групи

Студенти удосконалили методи клінічного обстеження грудних залоз відповідно до вимог ВООЗ.  

Рак молочної залози  посідає перше місце серед онкозахворювань і має найбільше летальних випадків.

Змінити ситуацію допоможе раннє виявлення хвороби, адже на першій стадії рак грудей виліковується у 95% жінок.


День працівників освіти відзначили в БДМУ

1 жовтня у Вищому державному навчальному закладі України
«Буковинський державний медичний університет» відбулися урочистості з нагоди Дня працівників освіти.

Уже стало доброю традицією проводити нагородження у номінації «Викладач року». Дану нагороду та переможців визначають студенти університету. Голова студентської ради Уляна Тимків та студдекани факультетів та коледжу привітали зі святом та подякували за всебічну підтримку та сприяння ректору університету – професору Тарасу Бойчуку та нагородили представників факультетів, які стали «Викладачами року-2019». Отже, переможцями стали:


                                                                                                                       Викладач року-2019

медичний факультет № 4 – доцент кафедри Ясніковська Світлана Михайлівна


Вітаємо!

З нагоди ювілею БДМУ провели виховний західЗ нагоди ювілею БДМУ провели виховний захід23 вересня на кафедрі акушерства, гінекології та перинатології асистент Соловей В.М. провела виховну годину «Нам -75»

для студентів 5 курсу 4 групи спеціальнсті «Лікувальна справа» та 3 групи спеціальності «Педіатрія»,

присвячену 75-річчю діяльності університету.

У представленій презентації висвітлено історичний шлях БДМУ від самого початку його заснування, згадано основних фундаторів наукових шкіл: професорів Н.Б. Щупака, В.А. Тригера, С.М. Савенка, П.М. Гудзенка, Г.П. Калини, Я.Д. Кіршенблата, М.К. Венциківського, Л.Б. Теодора та ін.

Студенти дізналися про їх основний науковий, педагогічний внесок у розвиток університету, а також їхніх учнів, які сьогодні очолюють напрямки сучасної експериментальної та клінічної медицини, формують відданих продовжувачів цієї нелегкої й водночас щасливої долі науковця й медика, педагога-освітянина й лікаря-професіонала високого рівня.

Результати проведення

засідання секції №3 «АКУШЕРСТВО ТА ГІНЕКОЛОГІЯ»

Міжнародного медико-фармацевтичного конгресу студентів і молодих учених BIMCO 2019

3 квітня 2019 року на кафедрі акушерства, гінекології та перинатології БДМУ до уваги було представлено 19 доповідей.

За результатами засідання секції «АКУШЕРСТВО ТА ГІНЕКОЛОГІЯ» призові місця розподілені наступним чином:

 

I    місце

ст. 6 курсу 1 групи Горошко Наталія Андріївна

 

 Науковий керівник: к.мед.н., доцент Ясніковська С.М.

 

ІІ місце

ст. 6 курсу 4 групи Якубовська Аріадна Анатоліївна

Науковий керівник:  к.мед.н., доцент Бирчак І.В.

ІІ місце

ст. 5 курсу 6 групи Тимків Уляна Миколаївна

Науковий керівник: д.мед.н., професор Кравченко О.В.

III місце

ст. 5 курсу ЗО групи Дебелюк Любов-Наталя Ярославівна

Науковий керівник: д.мед.н., професор Кравченко О.В.

III місце

Аспірант кафедри акушерства та гінекології

Лавренюк Юлія Василівна

Науковий керівник: д.мед.н., професор Чайка К.В.

ст. 4 курсу 2О групи Слободян Діана Анатоліївна

Науковий керівник: к.мед.н., асистент Печеряга С.В.

 

Вітаємо!


 До Всесвітнього дня здоров’я (07.04)

Тема публікації: Методи контрацепції для жінок в перименопаузі

Матеріал підготувала: професор кафедри акушерства, гінекології та перинатології Кравченко Олена Вікторівна

Методи контрацепції для жінок в перименопаузі

Призначення контрацепції в жінок старшого репродуктивного віку є актуальним питанням з огляду на зміни вікової структури жінок в Україні.

 

На сьогодні жінки, старші за 50 років, складають 47% від загальної кількості жінок порівняно з 38% у 2006 році. Часто помилково вважається, що жінки в перименопаузі не потребують контрацепції. Дійсно, з віком знижується фертильність, якість і кількість ооцитів, однак більшість жінок цієї вікової групи перебувають у шлюбі або мають партнера, ведуть статеве життя. У жінок, старших за 45 років, вагітність може настати навіть на тлі відсутності менструації. Часто вагітність в перименопаузі є небажаною з огляду на зростання частоти хромосомних аберацій, ймовірності ускладнень та збільшення ризику перинатальної і материнської смертності. Аборти в жінок у перименопаузі характеризуються частим загостренням гінекологічної і екстрагенітальної патології, більш тяжким подальшим перебігом клі­мактеричного синдрому. Тому при виборі контрацептивного засобу метою є не лише запобігання небажаній вагітності, а й збереження здоров'я жінки та покращення якості її життя. Відповідно до критеріїв ВООЗ, вік жінки як єдиний фактор не може бути протипоказанням для використання доступних контрацептивних методів.

Згідно з Національним консенсусом щодо ведення пацієнток у клімактерії, жінкам слід продовжувати застосовувати контрацепцію протягом 1 року після останньої менструації, якщо вік складає більше 50 років, та протягом 2 років після останньої менструації у віці до 50 років.

У жінок у віці 45-47 років часто виникають тяжкі АМК, що значно погіршують якість життя, тому найбільш оптимальним є призначення комбінації естрадіолу валерат/дієногест, показаної для лікування АМК. Результати клінічних досліджень дозволяють припустити, що скорочення безгормонального інтервалу до 2 днів, як в комбінації естрадіолу валерат/дієногест, у порівнянні зі стандартною 7-денною перервою в більшості КОК, здатне істотно зменшити клімактеричні симптоми та симптоми, пов'язані з відміною гормонів.

В жінок у перименопаузі з АМК та/або дисменореєю, серцево-судинними захворюваннями, які обрали внутрішньоматкову контрацепцію, слід віддавати перевагу ЛНГ-ВМС (52 мг) в порівнянні з іншими внутрішньоматковими контрацептивами. ЛНГ- ВМС (52 мг) на 97% знижує об'єм менструальної крововтрати, сприяє підвищенню рівня гемоглобіну та феритину, тим самим покращуючи якість життя жінок із АМК. Жінки у віці 45 років і старші, які використовують ЛНГ-ВМС з контрацептивною метою, можуть використовувати систему протягом 5 років або, якщо в них спостерігається аменорея, до встановлення діагнозу менопаузи.

Застосування ЛНГ-ВМС (52 мг) дозволяє знизити ризик гістеректомії, профілактує гіперплазію ендометрія, рак ендометрія та яєчників, зменшує прояви дисменореї (в т. ч. асоційованої з генітальним ендометріозом). ЛНГ-ВМС може застосовуватись у жінок із екстрагенітальною патологією (серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, ожиріння).


Невідкладна допомога при післяпологових гіпотонічних кровотечах

Понеділок, 11 березня 2019 02:41
 Невідкладна допомога при післяпологових гіпотонічних кровотечах

7 березня на кафедрі акушерства, гінекології та перинатології професор Кравченко О.В. та доцент Ясніковська С.М. провели із студентами 6 курсу 2 групи засідання-практикум з питань надання невідкладної допомоги при післяпологових гіпотонічних кровотечах.

 

Перед практичним тренінгом студенти були ознайомлені з алгоритмом попередження та надання допомоги в разі післяпологової кровотечі, затвердженим наказом МОЗ України № 205.

На стимуляційному тренажері студентам запропонований клінічний сценарій післяпологової гіпотонічної кровотечі. Студенти, поділені на дві підгрупи, по черзі відпрацювали практичні навички згідно алгоритму: зовнішній масаж матки, введення утеротоніків, ручна ревізія порожнини матки, компресія абдомінальної частини аорти. Оцінка правильності виконання алгоритму здійснювалась за допомогою чек-листа. Робота на стимуляційному тренажері супроводжувалась відео фіксацією. Після практичної частини в аудиторії провівся дебрифінг з демонстрацією міні-лекції, де викладачем акцентувалася увага на ключових етапах алгоритму невідкладної допомоги, а студенти висловили свої враження щодо тренінгу.


Багатоплідна вагітність: сучасні підходи до ведення та розродження


Понеділок, 11 березня 2019 02:47 Багатоплідна вагітність: сучасні підходи до ведення та розродження


6 березня на кафедрі акушерства, гінекології та перинатології професор Кравченко О.В. та доцент Ясніковська С.М. провели із студентами-гуртківцями засідання-практикум, на якому були розглянуті питання сучасних підходів до діагностики, ведення вагітності та розродження жінок з багатоплідною вагітністю.

 

На стимуляційному тренажері студенти мали змогу відпрацювати практичні навички аускультації плоду, прийому пологів, активного ведення послідового періоду, первинної обробки новонародженого та ін.

Практичній частині передувала міні-презентація, яка містила матеріал щодо діагностики, ведення пологів при багатоплідній вагітності. Велику зацікавленість викликала демонстрація відеоролика операції кесарева розтину у жінки з вагітністю 6 плодами. Робота на стимуляційному тренажері супроводжувалась відео фіксацією. В аудиторії провівся дебрифінг, де студенти висловили свої враження щодо тренінгу та пропозиції щодо його удосконалення в майбутньому

 


ПЛАН ЗАХОДІВ

щодо іміджевої політики

кафедри акушерства, гінекології та перинатології

Вищого державного навчального закладу України

«Буковинський державний медичний університет»

на 2019 рік


                                                                                                         До Всесвітнього дня боротьби проти раку

           (04.02)

Тема публікації: РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ КОЖНІЙ ЖІНЦІ?

Матеріал підготувала: Печеряга С.В., к.мед.н., асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології

 

Ми поговоримо про те, як уберегти себе від раку молочної залози.

В Україні, як і в більшості країн Європи, рак молочної залози займає перше місце в структурі онкологічних захворювань серед жінок. Якщо взяти за 100% усіх жінок, які мають онкологічні захворювання, 22-25% з них приходиться на рак молочної залози. Щогодини рак молочної залози діагностується у двох жінок, на рік - близько 16 тисяч.

На сьогоднішній день ми можемо з повною відповідальністю сказати: «Рак молочної залози - не вирок!» Сьогодні близько 70% випадків раку молочної залози діагностується на першій-другій стадії захворювання. Це означає, що 80-90% цих жінок будуть врятовані.

Одним із найбільш ефективних методів боротьби з раком молочної залози є профілактика і рання діагностика. Профілактичні заходи щодо запобігання захворювання спрямовані на зниження впливу факторів, що провокують виникнення новоутворень. А виявлення захворювання на ранній стадії, надає можливість своєчасно почати лікування, до того, як пухлина вступить у стадію метастазування і стане небезпечною для життя.

 

ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

1.    Виконання жінкою репродуктивної функції. Молочні залози є складовою частиною репродуктивної системи жінки і чуйно реагують на всі зміни її, разом із нею функціонують, розвиваються і в'януть. Сучасніжінки намагаються народити єдину дитину і поспішають повернутися до роботи, бажають далі будувати кар'єру. А природою жінці передбачено народжувати і вигодовувати грудьми дітей. Отже, перш за все, головною профілактикою розвитку злоякісних утворень у молочних залозах, є вагітність та грудне вигодовування. Лікарі вважають, що за репродуктивний період життя, жінка повинна виносити і вигодувати декількох дітей.Таким чином, у жінок, які не народжували або ті, що народили першу дитину після 30-35 років ризик розвитку раку молочної залози значно підвищується.

2.    Статеве життя жінки повинно бути регулярним.У самотніх жінок, які не можуть задовольнити свої сексуальні потреби, порушується рівновага статевих гормонів, що може стати причиною розвитку злоякісних новоутворень у груддях. Молочна залоза є самою гормонально-залежноючастиною жіночого організму. На гормональний статус впливають як відсутність так і нерегулярність статевого життя.

3.    Уникати тривалого контакту з сонячними променями. Всім відомо, що сонячні промені у великій кількості провокують розвиток ракових клітин. Слід обмежити перебування на сонці і відмовитися або істотно скоротити відвідування солярію, щоб уникнути ультрафіолетового випромінювання.

4.    Відмова від шкідливих звичок. Зловживання алкоголем і куріння підвищують ризик виникнення новоутворень у декілька разів.

5.    Виключити аборти. Кожна жінка повинна намагатися забезпечити нормальнефункціонування молочних залоз. Для цього обов'язково необхідно зберегти першу вагітність і народити дитину. У жінок, що перервали першу вагітність частіше спостерігаються запалення додатків матки, непліддя, які сприяють порушенню гормонального обміну. Повторні вагітності, тривале годування грудьми благоприємно впливають на функцію молочних залоз. Уникайте аборту, так як він не лише припиняє вагітність, але і викликає негативну дію на розвиток клітин молочних залоз. В результаті на грудях утворюються ущільнення, в яких може розвинутися рак молочної залози. У країнах, де аборти заборонені, жінки народжують багато дітей і рак грудей у них реєструється дуже рідко. Сьогодні існує величезна кількість методів контрацепції, які допоможуть уникнути небажаної вагітності, не варто ними нехтувати.

6.    Уникати стресів і сильного емоційного напруження.Важкі форми стресів ведуть до зниження імунітету, в результаті чого організм жінки не може впоратися з раковими клітинами, які утворюються в організмі кожної людини у величезній кількості. Тому важливою частиною профілактики раку є зміцнення імунітету. Незважаючи на прискорення темпів сучасного життя необхідно знайти час для повноцінного відпочинку і навчитися захистити себе від впливу стресів. А це значить, навчитися радіти життю і на все дивитися з оптимізмом.

7.    Правильне, збалансоване харчування, здоровий спосіб життя та  помірні фізичні навантаження також є відмінною профілактикою раку молочної залози. Стежте за своєю фізичною формою, уникайте зайвої ваги, поменше вживайте жирної їжі, займайтеся фізкультурою або яким-небудь видом спорту.

8.    Спадковість. Особливо уважно потрібно ставитися до свого здоров'я тим жінкам, у яких хтось із рідних хворів на рак молочної залози, тому що у них може бути в 2-3 рази підвищена схильність до цього захворювання.

 

РАННЯ ДІАГНОСТИКА НОВОУТВОРЕНЬ У МОЛОЧНІЙ ЗАЛОЗІ

1.                Перший метод діагностики раку молочної залози – це щомісячне самообстеження.

Самостійно перевіряти наявність пухлини у грудях можна таким чином:

§        Роздягнувшись, встаньте напроти дзеркала, розведіть руки в сторони і уважно огляньте грудей. Перевіряйте, не відбулися які-небудь інші зміни в грудях, чи немає зміни форми, збільшення вен або не з'явилися западини. Перевірку здійснюйте в різних позах: при положенні рук високо над головою, при нахилах вперед і напружуючи м'язи грудей. Також перевірте соски, чи немає виділень з них.

§     У ванній або при купанні під душем подушечками трьох пальців, круговими рухами промацайте кожну молочну залозу. Перевірка повинна охопити всю молочну залозу і пахви. Руку з того боку, де перевіряєте груди, слід тримати на потилиці, а вільною рукою ніжно і грунтовно проводити кругові рухи.

§     Коли ви лежите на ліжку, підкладіть подушку під плече з боку грудей, яку хочете перевірити. Протилежної рукою круговими рухами обмацуйте груди і пахви. Перевірку необхідно починати з внутрішньої частини залози і поступово зменшувати в бік соска.

§     Також, помірно здавлюючи між пальцями ареолу й сосок, варто визначити, чи немає виділень із соска.

§     Останніми промацують пахвові западини, над- і підключичні ділянки, щоб виявити збільшені лімфатичні вузли.

На початку самообстеження молочних залоз, доки ви звикатимете до цієї процедури, багато "підозрілих ущільнень" виявляться нормальними утвореннями. І все ж, якщо ви помітили найменше ущільнення, зміну кольору чи форми, виділення із сосків – зверніться до лікаря на консультацію для самозаспокоєння і запобігання недузі. Лише він може поставити точний діагноз та визначити потребу лікування. Це вбереже вас від можливих неприємностей. Якщо лікар визначить, що причин для хвилювання немає і затвердіння в грудях безпечні, не розслабляйтеся і надалі будьте також пильні.

2.     Другий метод діагностики раку молочної залози - мамографія.

На сьогоднішній день це кращий спосіб діагностики раку молочної залози, що дозволяє діагностувати рак молочної залози на самих ранніх стадіях захворювання. Після 40 років кожна жінка повинна проходити обстеження на мамографію щорічно. Знімки зазвичай зберігаються у лікаря і це дає йому можливість відстежити щонайменші зміни в молочній залозі.

3.                Третій метод діагностики раку молочної залози – ультразвукове обстеження.

Використовуючи ультразвукову діагностику, можна побачити різницю між різними видами пухлини. Адже далеко не кожна пухлина - рак. Це може бути, наприклад, кіста або просто пухлиноподібне утворення. Лікар зазвичай використовує УЗД, щоб визначити розмір, текстуру, форму і щільність пухлини. На сьогоднішній день, ряд клінік пропонують ультразвукове дослідження молочної залози з еластографією - неінвазивний метод, який дозволяє оцінити тканинні переродження, визначивши їх еластичність (щільність).

У разі будь-яких змін в у молочних залозах звертайтеся до лікаря та не нехтуйте плановими обстеженнями.

Потрібно більше любити себе. Не забувати про особисте життя. Ваше здоров'я - це ваша робота: частіше обстежуйтеся і стежте за собою!!!

 

ПЛАН ЗАХОДІВ

щодо іміджевої політики

кафедри акушерства, гінекології та перинатології

Вищого державного навчального закладу України

«Буковинський державний медичний університет»

на 2018 рік

Тема публікації: Невідкладна контрацепція у сексуально активних осіб до 18 років

Матеріал підготувала: професор кафедри акушерства, гінекології та перинатології Кравченко Олена Вікторівна
Вівторок, 09 січня 2018

Невідкладна контрацепція у сексуально активних осіб до 18 років

Здоров'я жінок репродуктивного віку закладається з перших днів життя.

 

У дитинстві і підлітковому віці відбувається становлення загально соматичного здоров'я, беруть початок органічні і функціональні захворювання жіночих статевих органів, закладається фундамент сексуальної поведінки, формуються репродуктивні установки.

Лише вирішивши проблему охорони здоров'я підлітків, які вступають у репродуктивний вік, можна очікувати народження здорового покоління. Але статистика сьогодення невтішна: 3-4% дітей у світі народжується у юних матерів, 4 млн. абортів в рік припадає на підлітковий вік. Середній вік початку статевого життя становить 13-14 років. 80% першокурсників мають активні статеві стосунки. Тільки 5% юнаків і дівчат використовують надійні засоби контрацепції. Враховуючи вищеозначене екстрена контрацепція набуває сьогодні важливого значення.

Екстрена контрацепція

це спосіб запобігання небажаної вагітності вже після здійснення незахищеного статевого акту за допомогою спеціальних лікарських засобів. Вона попереджає овуляцію і перешкоджає прикріпленню заплідненої яйцеклітини до слизової оболонки матки.

Перевагами невідкладної контрацепції є те, що можна запобігти небажаної вагітності протягом 72 годин після незахищеного статевого акту та тим самим попередити її наслідки – аборт та його ускладнення.

Що важливо знати, вдаючись до методу екстреної контрацепції?

Не всі препарати для екстреної контрацепції однакові, вони діляться на гормональні та не гормональні. Гормональні препарати містять синтетичний гормон левоноргестрел в великому дозуванні. Через це вони викликають важкі побічні ефекти – порушення менструального циклу, маткові кровотечі і навіть безпліддя. Не гормональні сучасні засоби містять міфепристон 10 мг (Гінепрістон), він не чинить негативного впливу на жіночий гормональний цикл і майбутнє материнство.

Екстрена контрацепція - «пожежний» метод попередження небажаної вагітності, який не рекомендується для постійного використання.

Як приймати таблетки для екстреної контрацепції?

1 таблетка не пізніше 72 годин (3-х діб) після незахищеного статевого акту. Бажано утриматися від прийому їжі за 2 години до та після вживання препарату. Ефективність даного лікарського засобу становить 99%.

У разі підозри на інфікування під час статевого контакту необхідно терміново звернутися до лікаря.

Проводячи консультування лікарю, необхідно враховувати індивідуальні особливості підлітка: характер, ступінь відповідальності, регулярність статевого життя, наявність чи відсутність постійного статевого партнера, стан соматичного здоров'я і плани стосовно майбутньої вагітності. Однак, лише здоровий спосіб життя, у тому числі безпечні статеві стосунки і профілактика непланованої вагітності, дають можливість зберегти репродуктивне здоров'я дівчини.

Секційні засідання одного з найбільших медичних форумів – BIMCO 2018


Секційні засідання одного з найбільших медичних форумів – BIMCO 2018

4 квітня після пленарного засідання V Міжнародний медико-фармацевтичного  конгресу студентів і молодих учених BIMCO 2018 розпочали роботу 37 наукових секцій з різноманітних напрямків теоретичної, практичної медицини та фармації.

 

Тематика доповідей на секційних засіданнях висвітлювала актуальні питання теоретичної, експериментальної, клінічної медицини та гуманітарні й організаційні аспекти медичної і фармацевтичної галузей. Робота кожної секції передбачала наукову дискусію з обговоренням доповідей і визначенням переможців. Була надана можливість заочної (он-лайн) участі у форумі.

Працювали 2 секції «Акушерство та гінекологія»,

Результати проведення

засідання секції № 2«АКУІ1ІЕРСТВО ТА ГІНЕКОЛОГІЯ» Міжнародного медико-фармацевтичного конгресу студентів і молодих

учених ВІМСО 2018

05 квітня 2018 року на кафедрі акушерства, гінекології та перинагології БДМУ до уваги було представлено 13 доповідей.

За результатами засідання секції з акушерства та гінекології призові місця розподілені наступним чином:

I   місце

студ. 6 к 16 гр Пужняк Ю.В. науковий керівник Гошовська А. В.

II   місце

студ. 4 к ЗО гр Дебелюк Л.Я. науковий керівник Кравченко О,В, студ.4 к 1 грг,Педіатріяг,Бацекало 3. Ю. науковий керівник Бирчак І.В.

III    місце

студ. 5 к 1 гр г,Педіатрія "Горошко Н. А. науковий керівник Ясніковська С М. студ. 6 к НМУ ім.О.О.Богомольця Ломака К. В. науковий керівник Олешко В.Ф.

Студенти БДМУ провели просвітницьку акцію «Майбутнє варто планувати»

Понеділок, 21 травня 2018

Матеріал підготувала: асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Маринчина Ірина Миколаївна


Студенти БДМУ провели просвітницьку акцію «Майбутнє варто планувати»


У рамках Всеукраїнського тижня планування сім’ї студенти БДМУ провели для чернівчан та гостей міста просвітницьку акцію.

 

Щорічну традиційну акцію «Майбутнє варто планувати» провели студенти IV курсу (група №20) разом зі своїм куратором, асистентом кафедри акушерства, гінекології та перинатології Іриною Маринчиною.

Метою заходу є підвищення поінформованості населення з питань планування сім’ї та пропаганди здорового способу життя для збереження репродуктивного здоров’я.

Не зважаючи на значні зусилля служб планування сім’ї, щодо попередження незапланованої вагітності, ця проблема залишається дуже актуальною. З позитивного: рівень абортів за останнє десятиліття в Україні знизився в 3,7 рази і така тенденція зберігається, поширеність сучасних методів контрацепції з року в рік зростає, особливо гормональних, – розповідає організатор акції Ірина Маринчина.

Відповідальність за планування сім’ї лягає на обох майбутніх батьків, передбачає оволодіння знаннями про те, з якого віку можна народжувати дітей, скільки мати дітей, яких інтервалів дотримуватись між пологами, а головне - практикувати здорову по відношенню до себе та майбутнього покоління поведінку. Дуже важливо знати методи запобігання небажаної вагітності. Це допоможе уникнути аборту - шкідливої та небезпечної для здоров’я жінки операції.

Материнство неповнолітніх залишається величезною глобальною проблемою, особливою в країнах, що розвиваються. Вагітність неповнолітніх також позначається на здоров’ї, освіті й правах дівчаток; діти, які мають дітей, завдають серйозного удару по громаді й економіці держав. Щорічно близько 300 тисяч дівчат-підлітків України вступають в репродуктивний вік, а третина всіх українських підлітків розпочинають статеве життя у віці до 14 років. 

Молодь має оволодіти найкращими життєвими навичками, використовувати їх в подальшому для підтримки свого здоров’я, відтворення здорового покоління. Для досягнення цього молода людина повинна знати основи здорового способу життя, опанувати культуру планування сім’ї, статевих відносин. Частота вагітності у дівчаток-підлітків повинна знизитися до мінімуму. В результаті планомірної роботи з молоддю кількість медичних абортів в Україні постійно скорочується: за п’ять останніх років - майже на чверть. Знижується також питома вага абортів у дівчаток-підлітків. Але простежується стійка тенденція до збільшення розповсюдженості гінекологічної патології серед дівчат усіх вікових груп.

Куріння, вживання алкоголю, експерименти з наркотиками обумовлюють значну частину репродуктивних втрат та низького рівня здоров’я дітей, адже в структурі причин інвалідності дітей перше місце займають вроджені аномалії та хромосомні порушення, на другому - хвороби нервової системи, на третьому - розлади психіки та поведінки.


Тема публікації: Вірус папіломи людини і здоров’я жінки

Матеріал підготувала: доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Юр'єва Ліля Миколаївна

Вірус папіломи людини і здоров’я жінки

Вірус папіломи людини – один з найбільш поширених інфекційних збудників (ВПЛ).

 

У Сполучених Штатах вірус папіломи людини є найпоширенішим захворюванням, що передається статевим шляхом. Найчастіше ВПЛ зустрічається у жінок і представляє особливу небезпеку для жіночого здоров’я.

Медичній науці відомо про існування понад 100 типів вірусу папіломи людини. Всі вони умовно розділені на 3 групи ризику розвитку онкологічного захворювання (високої, середньої і низької онкогенности), але для жіночого здоров’я важливі такі два види:

Група вірусів  «високого онкогенного ризику» представлена 14 типами: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68. Саме 16 і 18 типи є найбільш небезпечними і викликають у 70% випадків раку шийки матки і дисплазію шийки матки.

Група вірусів  «низького онкогенного ризику»–  штами 6, 11, 40, 42, 43, 44, 53, 54, 61, 72, 73, 81, які рідко викликають ракові та передракові стани шийки матки, проте призводять до утворення різних видів бородавок (кондилом) в аногенітальній ділянці.

Папіломавірус людини вражає епітелій шкіри і слизові (найбільш ураженою ділянкою є зона переходу багатошарового плоского епітелію шийки матки у циліндричний). Особливість папіломавірусу (ВПЛ) полягає у тому, що він вражає тільки людей.

Як папілома вірус проникає у організм?

Дорослі інфікуються вірусом папіломи людини статевим шляхом під час незахищеного статевого акту.

Можливе потрапляння вірусу папіломи людини в дихальні шляхи новонародженого  при його проходженні через інфіковані пологові шляхи матері (в літературі описуються випадки  ювенільного рецидивуючого папіломатозу гортані). Ймовірність зараження побутовим шляхом на даний момент не доведена.

Клінічними проявами вірусу папіломи людини є бородавки, гостроверхі і пласкі кандиломи, дисплазія і рак шийки матки.

До групи ризику інфікування ВПЛ відносять жінок, у яких є наступні фактори ризику:

ранній початок статевого життя;

часта зміна статевих партнерів і відмова від використання бар’єрних засобів контрацепції (кондомів);

хронічні запалення в ділянці статевих органів, урогенітальні інфекції, які «готують ґрунт» для укорінення вірусу, змінюючи місцевий імунітет;

зловживання алкоголем, паління;

знижений імунітет.

Слід зауважити, що використання презервативів знижує ризик, проте не повністю захищає від інфікування ВПЛ, оскільки воно відбувається  при безпосередньому дотику «шкіра-шкіра» і «шкіра-слизові оболонки», не кажучи вже про орогенітальні контакти.

Діагностика папіломавірусної інфекції:

Виявлення носійства ВПЛ (якісне і кількісне), а саме ДНК вірусу методом полімеразно ланцюгової  реакції  (ПЛР) в зразках із каналу шийки матки.

Цитологічне (клітинне) дослідження з шийки матки (РАР-тест).

Саме такі методи діагностики ВПЛ використовують Швейцарія, Фінляндія під час скринінгових профілактичних оглядів. У цих країнах з найбільш досконалою скринінговою системою за 10 років вдалось досягнути зниження захворюваності раком шийки матки на 40-60%. Підходи до скринінгу в різних країнах відрізняються, в основному, інтервалом між оглядами (від одного до п’яти років).

Рекомендований вік початку тестування на ВПЛ — 30 років (його проводять одночасно із РАР-тестом). Раніше вказаного віку тестування проводять тільки за окремими  показаннями при виявленні патології  в цитологічному мазку.

Цікаво, що кольпоскопічне дослідження (огляд шийки в спеціальний оптичний пристрій), яке дуже широко використовується у нас в країні, в багатьох країнах не тільки не включено в програми скринінгу інфікування ВПЛ, але проводиться виключно за строгими показаннями, після отримання патологічних цитологічних висновків. Це пов’язано з досить високою вартістю якісного обладнання і довготривалого спеціального навчання лікаря.

Сьогодні у всьому світі не існує жодного лікарського засобу лікування  ВПЛ.

Одним із основних напрямків у профілактиці хвороб викликаних папілома вірусною інфекцією є вакцинація. Застосування профілактичних вакцин допомагає уникнути зараженню ВПЛ – інфекцією і попередити розвиток раку шийки матки та інших онкологічних захворювань, пов’язаних із цим вірусом.

Для профілактики раку шийки матки вакцинація рекомендується всім жінкам віком від 10 до 25 років. Найбільш ефективною є вакцинація до початку статевого життя. Дані австралійських досліджень також показують ефективність вакцинації жінок до 45 років.

Сьогодні у світі ліцензійовано 3 вакцини: чотиривалентна вакцина Gardasil проти штамів ВПЛ 6, 11, 16 і 18; дев’ятивалентна Gardasil-9 (6,11,16,18 + 5 високоонкогенних типів) і Cervarix двовалентна проти штамів ВПЛ 16 і 18. Для досягнення ефекту вакцинація здійснюється у 3 етапи: внутрішньо м’язево при першому зверненні, згодом через 2 місяці і через 4 місяці. Якщо вакцинація не завершена, і настала вагітність, то наступну дозу вводять після пологів.

Існують міфи, що вакцинація може активувати папіломавірусну інфекцію, якщо вона вже присутня в організмі. Насправді вакцина представляє собою муляж осколків капсули вірусів, проти яких організм утворює антитіла, таким чином підвищує імунітет. У світовій літературі також немає даних, які свідчили про зниження фертильності (здатності до народження дітей) у вакцинованих жінок.

Вакцинація є методом первинної профілактики і не відміняє необхідність проведення регулярних цитологічних обстежень (вторинна профілактика).


опубліковано 13 бер. 2011 р., 06:54 Юрий Владимирович Горюнов   [ оновлено 23 трав. 2013 р., 01:13 користувачем Маринчина Ірина Миколаївна БДМУ, Чернівці ]

 

 

 

 опубліковано 17 лют. 2011 р., 23:56 Кафедра акушерства, гінекології та перинатології ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 14 квіт. 2013 р., 11:06 користувачем Маринчина Ірина Миколаївна БДМУ, Чернівці ]Початок роботи сайта!

опубліковано 20 жовт. 2010 р., 01:29 Юрий Владимирович Горюнов   [ оновлено 8 лют. 2011 р., 12:35 ]

Вітаємо гостей нашого сайта!


Від сьогодні почав працювати сайт кафедри Акушерства, гінекології та перинатології Буковинського державного медичного університету.

Наповнення сайта вже почалося, очікуйте на матеріали та читайте анонси новин нашого сайту.

1-3 of 3