Новини


До тижня планування сім’ї (13-20.05)

Тема публікації:

 Майбутнє треба планувати

Матеріал підготувала:асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Маринчина Ірина Миколаївна


Підлітки і секс – вибухове поєднання. Небагато батьків здатні визнати той факт, що їх дитина-підліток займається сексом. Коли приходить час розмови з підлітками про секс, до початку їх статевого життя, основна бесіда повинна стосуватися необхідності використання контрацепції.

Будь-якій розсудливій людині зрозуміло, що найкращим методом запобігання від вагітності у дівчаток-підлітків є утримання від сексуальних контактів. Проте дійсність така, що майже кожна десята мешканка України починає сексуальне життя у віці до 14 років.

Анкетування старшокласників у різних регіонах свідчить про те, що 67% дівчат спокійно ставляться до ранніх позашлюбних статевих зносин. У кожної четвертої сексуально активної дівчинки-підлітка немає постійного статевого партнера. Щорічно кожна 10-а новонароджена дитина в Україні з’являється на світ у матерів молодше 15 років і найчастіше поза шлюбом, а вагітність у 19% дівчат виникає в результаті першого в їхньому житті незахищеного статевого акту.

Випадкові статеві контакти (часто в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння) на тлі збереження сексуальної безграмотності підлітків виявляються основною причиною зростання у них частоти захворювань, що передаються статевим шляхом, таких як сифіліс, гонорея, хламідіоз, ВПЛ, СНІД.

Нагадайте дитині, що існує багато способів показати свої почуття тому, кого любиш, і для цього необов’язково займатися сексом.

Обговорюйте методи контрацепції

Дуже важливим життєвим навиком для кожного є розуміння методів контрацепції. Неважливо, чи вирішить підліток зайнятися сексом або почекати до повноліття, упевніться, що він / вона знає, як запобігти вагітності або захистити себе від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Обговоріть з підлітком:

 • Презервативи. Постійне і правильне використання презервативів – найбільш ефективний спосіб захисту сексуально активних підлітків від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Презервативи також допомагають запобігти вагітності. Переконайтеся в тому, що підліток розуміє важливість питання, і завжди буде використовувати презервативи під час сексу.
 • Контрацептивні засоби. Переконайтеся в тому, що підліток розуміє, що протизаплідні засоби не замінюють презервативи. Вони просто запобігають від вагітності, але не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом.
 • Екстрені протизаплідні засоби. Поясніть підлітку, що протизаплідні засоби краще застосовувати до заняття сексом. Хоча екстрена контрацепція, така як, наприклад, ранкова таблетка після сексу може допомогти запобігти вагітності, якщо підліток не подумав про це заздалегідь або ж якщо не спрацювали інші протизаплідні засоби.

Не бійтеся, що розмови з підлітком про протизаплідні засоби підштовхнуть його до заняття сексом. Незалежно від того, піднімаєте ви цю тему чи ні, підліткам все одно цікаві теми сексу і контрацепції. Своєю відкритістю та щирістю ви навпаки допоможете їм приймати усвідомлені рішення і діяти відповідально, коли прийде час зайнятися сексом, будь то зараз або роками пізніше.

Якщо ви не знаєте, як розповісти синові чи дочці про засоби контрацепції, зверніться до лікаря за допомогою. Фахівець може порадити вам, як правильно поговорити з підлітком і точно відповісти на питання про контрацептиви.

Культивуйте відповідальну поведінку

Підліткам може не вистачати зрілості і досвіду, щоб правильно і доцільно використовувати певні види контрацепції. Неважливо, який із засобів контрацепції вибере ваш підліток, поясніть необхідність регулярного відвідування лікаря і розгляньте способи, за допомогою яких можна зробити використання засобів контрацепції регулярним, наприклад, приймати протизаплідні таблетки після чищення зубів ввечері. Переконайтеся в тому, що ваша дочка знає, що робити, якщо пропустить прийом таблеток або ж якщо запідозрить, що вагітна.

Якщо підліток думає про те, щоб почати статеве життя, ви можете дати йому практичні поради, наприклад, носити презервативи в гаманці або сумочці. Поясніть підлітку, що вживання алкоголю і наркотиків може вплинути на його або її судження і збільшить ризик зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом.

Розмовляти з підлітками про секс нелегко. Але під вашим керівництвом вони зможуть зробити свідомий вибір і зберегти сексуальне здоров’я. У цьому зв’язку важливим завданням лікарів, педагогів, соціальних працівників є підвищення інформованості молоді про сучасні засоби попередження вагітності, шкоду переривання вагітності, зміну ризикованої  поведінки.Ми з студентами ВДНЗУ «БДМУ» починаючи з 2015 року щорічно проводимо санітарно-просвітницьку акцію «Майбутнє варто планувати» в рамках Всеукраїнського тижня планування сім’ї, привертаючи увагу до цієї проблеми.

Метою заходу є підвищення поінформованості населення з питань планування сім’ї та пропаганди здорового способу життя для збереження репродуктивного здоров’я. Цьогорічна акція відбудеться в інші дати, враховуючи карантин, про що буде повідомлено додатково. Бережіть себе і своїх близьких!Міжнародний день здоров'я жінок (28.05)

Тема публікації:

Пременопауза як важливий період життя

Матеріал підготувала:асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Маринчина Ірина МиколаївнаПременопауза (період менопаузального переходу) – це такий самий природний процес, як статеве дозрівання чи вагітність. Різні жінки переживають цей життєвий етап по-різному. Деякі жінки практично не помічають ніяких змін, інші ж визнають симптоми пременопаузи дуже дискомфортними.

Перші ознаки з҆являються в середньому до 45, хоча іноді цей вік зсувається до 38-40 років і закінчується з настанням менопаузи. Жінка може почати відчувати, що в її організмі починають відбуватися якісь зміни. Не виключено, що це перші дзвіночки згасання дітородної функції.

Клімактерій (від грец. climacteric – щабель сходів) – це фізіологічний перехідний період у житті жінки. По черзі настають такі стани: пременопауза, менопауза і постменопауза. Тривають вони у кожної жінки індивідуальну кількість часу і залежать від різних факторів, включаючи генетичні.

Пременопауза. Основна ознака – збої менструального циклу, рясні менструації.

Менопауза. Симптом – відсутність менструацій протягом 12 місяців поспіль. На тлі затримок і пропусків менструацій протягом попередніх кількох років менопауза може бути точно діагностовано вже постфактум. У віці до 40 років виділяють передчасну недостатність яєчників (ПНЯ), ранню менопаузу (40–45 років), своєчасну менопаузу (46–54 роки) і пізню менопаузу (від 55 років).

Перименопаузальний період. Він охоплює термін менопаузального переходу (пременопаузу), менопаузу і перші 2 роки постменопаузи.

Постменопауза – життя жінки після менопаузи. Перші п’ять років називаються рання постменопауза. Пізня постменопауза характеризується найбільш яскравими симптомами дефіциту естрогену: на перший план виходить соматичне старіння жінки, зокрема, кардіоваскулярні захворювання (артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, інфаркт, інсульт), остеопороз і урогенітальна атрофія.

Фактори, пов’язані з настанням ранньої менопаузи: тютюнопаління, стрес, оперативні втручання на органах репродуктивної системи, хронічні запальні процеси геніталій, поєднані дисгормональні розлади, відсутність пологів, низький рівень освіти, життя на висоті вище 2000 м над рівнем моря, самотність.

Фактори, що сприяють настанню пізньої менопаузи: високий індекс маси тіла (ІМТ), генетичні чинники, використання комбінованих оральних контрацептивів.

Ознаки пременопаузи
Цикл перед менопаузою характеризується зниженим виробленням гормонів. Зважаючи на це Ви можете зіткнутися з такими симптомами:
менструальний цикл стає нерегулярним, або його інтенсивність змінюється;

 • місячні у пременопаузі стають довшими та значнішими по об҆єму або, навпаки, набагато коротшими (цикл менше 24 днів);
 • можуть виникати виділення між менструаціями;
 • дебют мастодинії (біль в молочних залозах);
 • пременопауза може супроводжуватися такими ознаками, як гарячі припливи,
 • підвищене потовиділення ночами в передменструальному періоді або
  прискорене серцебиття;
 • безсоння, пробудження в середині ночі або рано вранці;
 • підвищення частоти судом литкових мязів;
 • Ви можете відчути нестачу енергії або відчувати різкі зміни настрою, апатія,депресія, дратівливість і т.д.;
 • надмірна сухість шкіри та слизової оболонки очей;
 • проблеми з сечовипусканням, часті позиви, особливо в нічний час або прояви
 • нетримання сечі;
 • сухість піхви;
 • дебют або почастішання мігрені/ головного болю;
 • дебют або почастішання проявів ПМС;
 • сексуальна дисфункція;
 • безпричинне підвищення ваги, абдомінальний тип ожиріння.

Однак зустрічаються і атипові форми клімактерію приблизно у 13% жінок. До них відносяться кардіоміопатія (міокардіодистрофія), симпатико-адреналові кризи, напади бронхіальної астми, що не піддаються традиційній терапії, «сухий» кон’юнктивіт, стоматит, ларингіт. У 80% «здорових» жінок (без припливів) є психовегетативні порушення. І переважна кількість таких пацієнтів вперше звертаються по медичну допомогу не до гінеколога, а до терапевта та інших фахівців, в результаті діагноз часто ставиться неправильно.

При наявності цих, а також інших симптомів першою думкою повинно бути про запис на прийом до лікаря, щоб перевірити своє здоров’я. І ні в якому разі не займатися самолікуванням. Поговоріть зі своїм гінекологом про те, який варіант полегшення симптомів пременопаузи буде для Вас найкращим у цій ситуації. Тільки фахівець знає особливості Вашого організму досить добре, щоб прийняти правильне рішення.

Що відбувається з гормонами в пременопаузний період?
Як правило, в цей період в організмі жінки починає знижуватися спрешу вироблення такого гормону як прогестерон, а вже далі – естрогенів. Тому жінки можуть відчувати симптоми, пов’язані як з відносним надлишком естрогенів (на фоні зниження рівня прогестерону): масталгія, аномальні маткові кровотечі, гіперплазія ендометрія, мігрень, нудота, вкорочення менструального циклу, так і з їхнім дефіцитом (симптоми менопаузальні).

Тому не варто затягувати з візитом до фахівця, це допоможе вчасно виявити патологію, якщо така є, провести ряд обстежень, щоб підтвердити чи спростувати це і своєчасно призначити лікування при необхідності. Ігнорувати тривожні дзвіночки при пременопаузі ні в якому разі не варто, адже потім лікувати запущені проблеми буде в рази складніше і дорожче. Для всіх жінок, старших за 40 років, які прийшли на прийом, незалежно від скарг лікар зобов’язаний поставити 6 запитань на виявлення клімактеричного синдрому.

Як подолати симптоми пременопаузи:

Модифікація способу життя:

 • Регулярна фізична активність – підвищує чутливість клітин до інсуліну (ходьба, фізичні вправи щоденно).
 • Стрес-менеджмент: стрес тільки погіршує ознаки пременопаузи, тому вкрай важливо уникати стресів та необхідно шукати шляхи розслаблення – прогулянки перед сном, масаж, медитація.
 • Прийміть ванну або почитайте свою улюблену книгу,
 • при потребі препарати магнію, заспокійливі препарати (бажано природного походження і після консультації з лікарем).
 • Відновлення циркадного ритму (синтез власного мелатоніну): 8-годинний сон (засинання не пізніше 23-00), вживання півсклянки теплого молока.

Особливості харчування:

 • Виключення будь-яких перекусів, солодощів, фруктози, підсолоджувачів, особливо аспартаму.
 • Врахування Глікемічного індексу та Інсулінового індексу продуктів.
 • Інтервальне голодування – 8/16.
 • Зменшення вживання червоного м҆яса, переробленого м҆яса.
 • Збільшити вживання зелених листових овочів, ягід, насіння, горіхів, зеленого чаю, пребіотиків, клітковини, бобових.
 • Обмежити вживання алкоголю, кави. Важливо також пити достатню кількість чистої негазованої води протягом дня.

Медикаментозна терапія:

Полегшує стан гормональна (МГТ) або фітоестрогени, які можепризначати тільки лікар. Сарафанне радіо та поради подруг краще ігнорувати, щоб не зробити собі гірше. Важливо пам’ятати про те, що препарати, які допомагають іншим, можуть вам нашкодити, тому що у кожної жінки різний гінекологічний анамнез та супутні патології.
Усі покази МГТ діляться на коротко- і довготривалі. До короткочасних відносяться: терапевтичний вплив на нейровегетативні і косметичні симптоми.
До довготривалих показань належать профілактика остеопорозу, ІХС, депресії, хвороби Альцгеймера. Тривала МГТ (більше 5 років) має як лікувальну, так і профілактичну дію.

При цьому, природно, є категорії жінок, яким гормональна терапія протипоказана, саме через спершу потрібна консультація лікаря.

Основними протипоказаннями вважаються:

 • рак ендометрія і молочної залози;
 • маткові кровотечі неясного генезу;
 • коагулопатія і тромбоемболічний анамнез;
 • ниркова і печінкова недостатність;
 • тяжкий перебіг цукрового діабету;
 • меланома, менінгіома.

У нашому суспільстві все ще прийнято порівнювати клімактерій із захворюванням. Жінки з одного боку бояться менопаузи, з іншого – намагаються не помічати ознак наближення цього періоду.

Клімактеричні порушення в жінок стають все більш актуальними, враховуючи їхній зв’язок з терапевтичними, психіатричними, неврологічними та урологічними захворюваннями.

Не потрібно цього боятися, що раніше Ви почнете вживати заходів з корегування його негативних проявів, то на більш довгий термін Ви продовжите віковий період своєї активності. А ми лікарі Вам в цьому допоможемо, але це можливо тільки при Вашому своєчасному зверненні.

Життя – це суцільне зусилля! Але життя варте найбільших зусиль! Будьте здорові!


До Міжнародного жіночого дня

(08.03)


Тема публікації:

ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ

Матеріал підготувала:асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Соловей В.М.

Повноцінне харчування в період вагітності має велике значення, адже воно не лише забезпечує енергетичні потреби організму матері, але й є субстратом для розвитку тканин плода, а також створює енергетичний резерв для лактації. Повноцінне потрапляння харчових інградієнтів в організм жінки в період преконцепції — основний фактор, який визначає стан її здоров’я та формує оптимальну програму розвитку плода. Отже, від правильного харчування залежить здоров’я й повноцінний розвиток майбутньої дитини.

Якісне харчування вагітної включає забезпечення організму вітамінами, мікроелементами, поліненасиченими жирними кислотами в адекватній кількості, оскільки плід отримує їх лише від матері. Саме дефіцит мікронутрієнтів є однією з причин дефектів розвитку плода.

 Причини дефіциту мікронутрієнтів у період вагітності на сьогодні добре вивчені. Основні з них — нераціональне, незбалансоване харчування вагітної та низький вміст мікронутрієнтів у продуктах. Додатковими факторами ризику є тютюнопаління, хронічний стрес, хронічні захворювання, ускладнення вагітності (зокрема ранній токсикоз), поєднання декількох провокуючих факторів.

Згідно із сучасними науковими даними, проблема неповноцінного харчування дуже актуальна: на сьогодні гіпоелементоз та гіповітаміноз відзначають у 20–60% вагітних. Найнижчим виявився дефіцит вітаміну Е (3,6%), найвищим — дефіцит вітамінів С, В2 та фолієвої кислоти (59,5–61,0%) .    За допомогою харчування ми задовільняємо потреби та витрати організму в енергії. Середні витрати організму вагітної жінки зростають на 200-300 ккал в день ( у 2-3 триместрі) і складають 2200- 2300 ккал., тому калорійність раціону має складати близько 2400 ккал/добу. В раціон необхідно включати близько 60-80 г білка, продуктів харчування, в яких велика кількість клітковини, молоко та молочнокислі продукти. Обмежити вживання жирів та вуглеводів. Рекомендується щоденно вживати овочі, фрукти, фруктові соки. При ожирінні рекомендується білково-рослинна дієта, проведення розвантажувальних днів.

 Розглянемо принципи раціонального харчування за рекомендаціями  ВОЗ, які необхідно дотримуватись:

1.      Здорове харчування має бути різноманітним та помірним.

2.      Хліб, круп’яні та макаронні вироби, рис, картоплю рекомендується їсти декілька раз на день.

3.      Різноманітні овочі та фрукти рекомендується їсти декілька раз на день (більше 500 г/день). Співвідношення овочів до фруктів – 2:1.

4.      Щоденно вживати молоко та молочні продукти з низьким вмістом жиру (1,5-2,5% жирності): кефір, кисле молоко, сир, йогурт.

5.      Вживати нежирні сорти м’яса та м’ясних продуктів, птицю,  рибу, яйця та бобові продукти.

6.      Обмежити вживання «видимих» жирів у кашах, на бутербродах, вживати не жирні сорти м’яса та молочних продуктів.

7.      Обмежити вживання цукру кондитерських виробів, десертів.

8.      Загальне вживання солі повинно не перевищувати 1 чайну ложку (6г) на день. Рекомендується вживати йодовану сіль. 

9.      Дотримуватись ідеального індексу маси тіла (норма 20- 25).

10.    Надавати перевагу приготуванню їжі паровим методом, відварюванню та приготуванню у мікрохвильовій пічці. Частота прийомів їжі – 3 основних та 2 проміжних, що знижує використання жиру, масла, солі та цукру

Корисні для вагітної джерела фолієвої кислоти:

        Бобові

        Зелені овочі

        Шпинат

        Капуста брюссельська та кольорова

        Салат

        Банани

        Апельсини

Вітамін С не синтезується у людському організмі, тому є необхідність у постійному його поповненні.

Для повного насичення тканин для вагітних добова потреба у вітаміні С складає 50 мг.

Продукти, які містять добову дозу (50 мг) вітаміну С:

        1 великий апельсин,

        100 мл свіжого апельсинового соку,

        90 г полуниці,

        1 грейпфрут

        1 великий зелений перець

        2 середні картоплини.

Кальцій - 300 мг кальцію покриває потреби плода та вимоги лактації. Продукти з високим вмістом клітковини погіршують засвоєння кальцію. Джерела кальцію – молоко та молочні продукти (1 чашка молока – 250 мг кальцію). Вміст кальцію у грудному молоці не залежить від вмісту кальцію у раціоні матері. 

Йод – дуже важливий елемент для розвитку та функціонування організму, так як є самим важливим компонентом гормонів щитовидної залози. Щоденна доза йоду, рекомендована ВОЗ, ЮНІСЕФ і Міжнародною Радою  по контролю за йод-дефіцитними захворюваннями, для вагітних жінок та породіль, що вигодовують грудним молоком, повинна складати 200 мг. У основному йод поступає в організм з продуктами харчування.

Вміст йоду в фруктах, овочах, злакових та м’ясі залежить від вмісту йоду у ґрунті. Джерела йоду – морська риба та продукти моря. Найкраща профілактика гіпотиреоїдизму – вживання йодованої солі.

Вітамін Д -під час вагітності та лактації рекомендована потреба 10 мкг або 400 МО вітаміну Д. Жінкам з вживанням недостатньої кількості вітаміну Д та неможливістю перебувати під сонячним освітленням, рекомендується призначати препарати вітаміну  Д.

Залізо - біля 5-20% заліза, яке вживається з їжею, засвоюється. Залізо входить до складу гему  (червоний пігменту риб та тварин) – засвоюється на 20-30%. «Негемоване» залізо, яке містися у рослинних продуктах, молоці, яйцях, засвоюється гірше – 2-7%. Вітамін С, тваринний білок та деякі органічні кислоти покращують засвоєння «негемованого» заліза. Жінки з достатніми запасами заліза в організмі не потребують додаткового призначення заліза. Спірні дані відносно призначення препаратів заліза всім вагітним (30 мг на день). Потреба у залізі під час лактації не перевищує таку під час вагітності. Вміст заліза у грудному молоці не залежить від вмісту заліза у раціоні матері.

Безперечно кожного дня майбутня мама повинна отримувати всі необхідні речовини, мікроелементи і вітаміни для підтримки у нормі власного організму і забезпечення усім необхідним малюка.

Санітарно-просвітницька акція «Разом до здорового майбутнього»

зав.кафедри акушерства, гінекології та перинатології, д.мед.н.,  професор Кравченко О.В.

 

11 жовтня на кафедрі акушерства, гінекології та перинатології професором Кравченко О.В. проведено

просвітницьку акцію «Разом до здорового майбутнього»

для студентів 6 курсу 4 групи, приурочену до Міжнародного дня дівчаток (відзначається 11 жовтня).


Зі студентами розглянуті медичні критерії прийнятності для використання контрацепції.

Визначені пріоритети різних видів контрацептивних засобів, а також раціональне використання гормональної та негормональної контрацепції з метою збереження репродуктивного здоров'я жінок.

Особлива увага приділена сучасним методам контрацепції у дівчат-підлітків.

 


15 жовтня  до  Всесвітнього дня боротьби з раком грудей

асистентом кафедри акушерства, гінекології та перинатології Соловей В.М. в симуляційному центрі БДМУ

проведено акцію «Ваше Здоров’я -  у Ваших руках »

для студентів 5 курсу  14  групи

Студенти удосконалили методи клінічного обстеження грудних залоз відповідно до вимог ВООЗ.  

Рак молочної залози  посідає перше місце серед онкозахворювань і має найбільше летальних випадків.

Змінити ситуацію допоможе раннє виявлення хвороби, адже на першій стадії рак грудей виліковується у 95% жінок.


День працівників освіти відзначили в БДМУ

1 жовтня у Вищому державному навчальному закладі України
«Буковинський державний медичний університет» відбулися урочистості з нагоди Дня працівників освіти.

Уже стало доброю традицією проводити нагородження у номінації «Викладач року». Дану нагороду та переможців визначають студенти університету. Голова студентської ради Уляна Тимків та студдекани факультетів та коледжу привітали зі святом та подякували за всебічну підтримку та сприяння ректору університету – професору Тарасу Бойчуку та нагородили представників факультетів, які стали «Викладачами року-2019». Отже, переможцями стали:


                                                                                                                       Викладач року-2019

медичний факультет № 4 – доцент кафедри Ясніковська Світлана Михайлівна


Вітаємо!

З нагоди ювілею БДМУ провели виховний західЗ нагоди ювілею БДМУ провели виховний захід23 вересня на кафедрі акушерства, гінекології та перинатології асистент Соловей В.М. провела виховну годину «Нам -75»

для студентів 5 курсу 4 групи спеціальнсті «Лікувальна справа» та 3 групи спеціальності «Педіатрія»,

присвячену 75-річчю діяльності університету.

У представленій презентації висвітлено історичний шлях БДМУ від самого початку його заснування, згадано основних фундаторів наукових шкіл: професорів Н.Б. Щупака, В.А. Тригера, С.М. Савенка, П.М. Гудзенка, Г.П. Калини, Я.Д. Кіршенблата, М.К. Венциківського, Л.Б. Теодора та ін.

Студенти дізналися про їх основний науковий, педагогічний внесок у розвиток університету, а також їхніх учнів, які сьогодні очолюють напрямки сучасної експериментальної та клінічної медицини, формують відданих продовжувачів цієї нелегкої й водночас щасливої долі науковця й медика, педагога-освітянина й лікаря-професіонала високого рівня.

Результати проведення

засідання секції №3 «АКУШЕРСТВО ТА ГІНЕКОЛОГІЯ»

Міжнародного медико-фармацевтичного конгресу студентів і молодих учених BIMCO 2019

3 квітня 2019 року на кафедрі акушерства, гінекології та перинатології БДМУ до уваги було представлено 19 доповідей.

За результатами засідання секції «АКУШЕРСТВО ТА ГІНЕКОЛОГІЯ» призові місця розподілені наступним чином:

 

I    місце

ст. 6 курсу 1 групи Горошко Наталія Андріївна

 

 Науковий керівник: к.мед.н., доцент Ясніковська С.М.

 

ІІ місце

ст. 6 курсу 4 групи Якубовська Аріадна Анатоліївна

Науковий керівник:  к.мед.н., доцент Бирчак І.В.

ІІ місце

ст. 5 курсу 6 групи Тимків Уляна Миколаївна

Науковий керівник: д.мед.н., професор Кравченко О.В.

III місце

ст. 5 курсу ЗО групи Дебелюк Любов-Наталя Ярославівна

Науковий керівник: д.мед.н., професор Кравченко О.В.

III місце

Аспірант кафедри акушерства та гінекології

Лавренюк Юлія Василівна

Науковий керівник: д.мед.н., професор Чайка К.В.

ст. 4 курсу 2О групи Слободян Діана Анатоліївна

Науковий керівник: к.мед.н., асистент Печеряга С.В.

 

Вітаємо!


 До Всесвітнього дня здоров’я (07.04)

Тема публікації: Методи контрацепції для жінок в перименопаузі

Матеріал підготувала: професор кафедри акушерства, гінекології та перинатології Кравченко Олена Вікторівна

Методи контрацепції для жінок в перименопаузі

Призначення контрацепції в жінок старшого репродуктивного віку є актуальним питанням з огляду на зміни вікової структури жінок в Україні.

 

На сьогодні жінки, старші за 50 років, складають 47% від загальної кількості жінок порівняно з 38% у 2006 році. Часто помилково вважається, що жінки в перименопаузі не потребують контрацепції. Дійсно, з віком знижується фертильність, якість і кількість ооцитів, однак більшість жінок цієї вікової групи перебувають у шлюбі або мають партнера, ведуть статеве життя. У жінок, старших за 45 років, вагітність може настати навіть на тлі відсутності менструації. Часто вагітність в перименопаузі є небажаною з огляду на зростання частоти хромосомних аберацій, ймовірності ускладнень та збільшення ризику перинатальної і материнської смертності. Аборти в жінок у перименопаузі характеризуються частим загостренням гінекологічної і екстрагенітальної патології, більш тяжким подальшим перебігом клі­мактеричного синдрому. Тому при виборі контрацептивного засобу метою є не лише запобігання небажаній вагітності, а й збереження здоров'я жінки та покращення якості її життя. Відповідно до критеріїв ВООЗ, вік жінки як єдиний фактор не може бути протипоказанням для використання доступних контрацептивних методів.

Згідно з Національним консенсусом щодо ведення пацієнток у клімактерії, жінкам слід продовжувати застосовувати контрацепцію протягом 1 року після останньої менструації, якщо вік складає більше 50 років, та протягом 2 років після останньої менструації у віці до 50 років.

У жінок у віці 45-47 років часто виникають тяжкі АМК, що значно погіршують якість життя, тому найбільш оптимальним є призначення комбінації естрадіолу валерат/дієногест, показаної для лікування АМК. Результати клінічних досліджень дозволяють припустити, що скорочення безгормонального інтервалу до 2 днів, як в комбінації естрадіолу валерат/дієногест, у порівнянні зі стандартною 7-денною перервою в більшості КОК, здатне істотно зменшити клімактеричні симптоми та симптоми, пов'язані з відміною гормонів.

В жінок у перименопаузі з АМК та/або дисменореєю, серцево-судинними захворюваннями, які обрали внутрішньоматкову контрацепцію, слід віддавати перевагу ЛНГ-ВМС (52 мг) в порівнянні з іншими внутрішньоматковими контрацептивами. ЛНГ- ВМС (52 мг) на 97% знижує об'єм менструальної крововтрати, сприяє підвищенню рівня гемоглобіну та феритину, тим самим покращуючи якість життя жінок із АМК. Жінки у віці 45 років і старші, які використовують ЛНГ-ВМС з контрацептивною метою, можуть використовувати систему протягом 5 років або, якщо в них спостерігається аменорея, до встановлення діагнозу менопаузи.

Застосування ЛНГ-ВМС (52 мг) дозволяє знизити ризик гістеректомії, профілактує гіперплазію ендометрія, рак ендометрія та яєчників, зменшує прояви дисменореї (в т. ч. асоційованої з генітальним ендометріозом). ЛНГ-ВМС може застосовуватись у жінок із екстрагенітальною патологією (серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, ожиріння).


Невідкладна допомога при післяпологових гіпотонічних кровотечах

Понеділок, 11 березня 2019 02:41
 Невідкладна допомога при післяпологових гіпотонічних кровотечах

7 березня на кафедрі акушерства, гінекології та перинатології професор Кравченко О.В. та доцент Ясніковська С.М. провели із студентами 6 курсу 2 групи засідання-практикум з питань надання невідкладної допомоги при післяпологових гіпотонічних кровотечах.

 

Перед практичним тренінгом студенти були ознайомлені з алгоритмом попередження та надання допомоги в разі післяпологової кровотечі, затвердженим наказом МОЗ України № 205.

На стимуляційному тренажері студентам запропонований клінічний сценарій післяпологової гіпотонічної кровотечі. Студенти, поділені на дві підгрупи, по черзі відпрацювали практичні навички згідно алгоритму: зовнішній масаж матки, введення утеротоніків, ручна ревізія порожнини матки, компресія абдомінальної частини аорти. Оцінка правильності виконання алгоритму здійснювалась за допомогою чек-листа. Робота на стимуляційному тренажері супроводжувалась відео фіксацією. Після практичної частини в аудиторії провівся дебрифінг з демонстрацією міні-лекції, де викладачем акцентувалася увага на ключових етапах алгоритму невідкладної допомоги, а студенти висловили свої враження щодо тренінгу.


Багатоплідна вагітність: сучасні підходи до ведення та розродження


Понеділок, 11 березня 2019 02:47 Багатоплідна вагітність: сучасні підходи до ведення та розродження


6 березня на кафедрі акушерства, гінекології та перинатології професор Кравченко О.В. та доцент Ясніковська С.М. провели із студентами-гуртківцями засідання-практикум, на якому були розглянуті питання сучасних підходів до діагностики, ведення вагітності та розродження жінок з багатоплідною вагітністю.

 

На стимуляційному тренажері студенти мали змогу відпрацювати практичні навички аускультації плоду, прийому пологів, активного ведення послідового періоду, первинної обробки новонародженого та ін.

Практичній частині передувала міні-презентація, яка містила матеріал щодо діагностики, ведення пологів при багатоплідній вагітності. Велику зацікавленість викликала демонстрація відеоролика операції кесарева розтину у жінки з вагітністю 6 плодами. Робота на стимуляційному тренажері супроводжувалась відео фіксацією. В аудиторії провівся дебрифінг, де студенти висловили свої враження щодо тренінгу та пропозиції щодо його удосконалення в майбутньому.


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

 

ВИЩИЙ ДЕРЖАВНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД УКРАЇНИ

«БУКОВИНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ»

ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

АСОЦІАЦІЯ АКУШЕРІВ-ГІНЕКОЛОГІВ України

ЧЕРНІВЕЦЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ ВГО «АСОЦІАЦІЯ НЕОНАТОЛОГІВ УКРАЇНИ»

 Подпись: Науково-практична конференція з міжнародною участю «Перинатальна медицина в Україні: проблеми, досягнення, пріоритети»(присвячена пам’яті вчителя – професора Михайленка Омеляна Трохимовича)
Інформаційнийлист № 2

ВЕЛЬМИШАНОВНІ КОЛЕГИ!

                              Оргкомітет запрошує Вас взяти участь у роботі науково-практичної конференції з міжнародною участю

                           «Перинатальна медицина в Україні: проблеми, досягнення, пріоритетити»

                         (присвячена пам’яті вчителя – професора Михайленка Омеляна Трохимовича)

яка відбудеться 21-22 лютого 2019 р. у м. Чернівці на базі Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет» конференція подана до «Реєстру з'їздів, конгресів, симпозіумів та науково-практичних конференцій, які проводитимуться у 2019р.».

До участі в конференції запрошуються вчені та висококваліфіковані фахівці:акушери-гінекологи, неонатологи,медичні генетики, лікарі ультразвукової діагностики,лікарі загальної практики-сімейної медицини, дитячі хірурги.

Наукова програма конференції присвячена наступним проблемам:

1.    Збереження та відновлення репродуктивного здоров’я – як засіб профілактики перинатальних ускладнень.

2.    Прегравідарна підготовка – як безальтернативний метод зниження перинатальної захворюваності і смертності.

3.    Проблеми антенатальної охорони плоду, пренатальна діагностика спадкової та вродженої патології плода.

4.    Невиношування вагітності. Проблеми ранніх передчасних пологів.

5.    Вагітність внаслідок застосування допоміжних репродуктивних технологій.

6.    Корекція екстрагенітальних захворювань та акушерської патології - як фактор зниження перинатальної смертності.

7.    Невідкладні стани в акушерській практиці, інтранатальна охорона плода.

8.    Актуальні питання надання медичної допомоги новонародженим.

9.    Питання неонатології та неонатальної хірургії в рамках міждисциплінарної інтеграції.

 

Окремо буде проведена секція: «Реформування вищої освіти: компетентнісний підхід до розробки програм навчання»

 

Форми участі:

˗       усна доповідь з публікацією тез/статті

˗       стендова доповідь з публікацією тез/статті

˗       тільки публікація тез/статті

˗       вільний слухач

Офіційні мови конференції: українська, англійська, російська

Регламент доповідей: усна доповідь – до 20 хв.; презентація стенда – до 5 хв.; виступ в обговоренні – до 5 хв. Оргкомітет забезпечує мультимедійним проектором.

 

НАУКОВІ СТАТТІ за матеріалами конференції будуть опубліковані у науково-практичному журналі «Неонатологія, хірургія та перинатальна медицина».

Web-сайт журналу:http://neonatology.bsmu.edu.ua/

Вимоги до публікації, перелік супровідних документів - за посиланням:http://neonatology.bsmu.edu.ua/about/submissions#onlineSubmissions

Вартість публікації – 100 грн. за 1 стор. (А4, 210 x 297 мм)

Термін подання статті – до 31 грудня 2018 року.

 

Стаття проходить рецензування та редакційні правки згідно діючих правил підготовки наукових публікацій.

Перерахунок коштів за публікацію статті здійснюється після рецензування згідно отриманої квитанціїчерез IBox. Номер картки для поповнення: 4149 4991 1601 4398 (ПриватБанк)

Для підтвердження оплати прохання надіслати скан-копію квитанції на електронну адресу:

neonatology@bsmu.edu.ua(вказати ПІБ першого автора, стаття)

 

НАУКОВІ ТЕЗИ будуть опубліковані у збірнику матеріалів конференції. Збірник буде присвячений пам’яті професора Михайленко О.Т. Прохання максимально прийняти участь в публікації збірника.

Вартість публікації тез: Публікація тез доповіді до 2 стор. – 100 гривень. Кількість тез від одного автора не більше двох.

Термін подання тез - до 20 січня 2019 року.

 

Текст тез, ілюстрації, скан квитанції про оплату та реєстраційна картка учасника конференції (АКУШЕРСТВО ТА ГІНЕКОЛОГІЯ)надсилається електронною поштою на адресуjasnikovska.svitlana@bsmu.edu.ua- доцент Ясніковська Світлана Михайлівна (моб.тел. (097) 471-34-26).

Перерахунок коштів за публікацію тез здійснюється на рахунок Бирчак Інни Володимирівни – номер картки «Приватбанку»: 4731219114924982 (ПІБ учасника, призначення платежу – «за публікацію тез») р/р 29244825509100 АТ КБ «Приватбанк», Київ, Україна ЄДРПОУ одержувача 14360570 ЄДРПОУ банку 14360570 МФО 305299

 

 

Текст тез, ілюстрації, скан квитанції про оплату та реєстраційна картка учасника конференції (НЕОНАТОЛОГІЯ, ДИТЯЧА ХІРУРГІЯ)надсилається електронною поштою на адресу godovanec.oleksij@bsmu.edu.ua- доцент Годованець Олексій Сергійович (моб.тел. (050) 560-61-38).

Перерахунок коштів за публікацію тез здійснюється після рецензування згідно отриманої квитанції  через IBox. Номер картки для поповнення: 4149 4991 1601 4398 (ПриватБанк)

Для підтвердження оплати прохання надіслати скан-копію квитанції на електронну адресу:

neonatology@bsmu.edu.ua(вказати ПІБ першого автора, тези)

 

ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ ТЕЗ

 

1. 1-3сторінкидрукованого тексту, набраного в текстовому редакторі MSWord(лише одна робота в кожному файлі, назва файлу – прізвище першого автора в англійській транслітерації).

2. Параметри сторінки: поля з усіх боків по 20 мм, шрифт TimesNewRoman,кегель 14, чорногокольору, вирівнювання по ширині,текст друкується через 1,5 інтервали на листі формату А4 (210 x 297 мм).

3. Структура тез:УДК,назвароботи великими літерами, нижче – прізвищатаініціалиавторів, четвертий рядок – повнаназвазакладу чи установи, місто, e-mail (обов’язково), текст тез.

4. Рекомендований план тез: актуальність проблеми, мета, методи досліджень, результати, висновки.

 

ЗРАЗОК ОФОРМЛЕННЯ ТЕЗ

УДК …

ВПЛИВ …

Іванов І.І.

Вищий державний навчальний заклад України

«Буковинський державний медичний університет»,

м. Чернівці, bsmu@bsmu.edu.ua

 

Конференція буде проведена в готелі «Буковина» за адресою: м. Чернівці, вул. Головна, 141.

З питань поселення та бронювання номерів звертатися за телефонами: (0372) 585-625, (0372) 583-600

www.bukovyna-hotel.com email: reservation@bukovyna-hotel.com, info@bukovyna-hotel.com

 

 

 

Телефонидля довідок, e-mail:

(095) 659-35-54, krle@ukr.net - професор Кравченко Олена Вікторівна (програма конференції);

(050) 618-99-59, godovanec.julia@bsmu.edu.ua–професор Годованець Юля Дмитрівна (програма конференції, публікація статей, тез);

(097) 471-34-26,jasnikovska.svitlana@bsmu.edu.ua- доцент Ясніковська Світлана Михайлівна (публікація тез, реєстраційна карта учасника)

(050)560-61-38, godovanec.oleksij@bsmu.edu.ua – доцент Годованець Олексій Сергійович (публікація статей, тез, реєстраційна карта учасника)

 

 

Умови участі у конференції:

Учасники конференції повинні оформити реєстраційну карту

 

 

РЕЄСТРАЦІЙНА КАРТА УЧАСНИКА

 

Прізвище, ім’я, по батькові доповідача

 

Науковий ступінь

 

Учене звання

 

ПІБ, науковий ступінь, учене звання співавторів

 

 

е-mail(обов’язково!)

 

мобільний телефон(обов’язково!) контактної особи

 

Місце роботи або навчання (повна назва організації)

 

Назва доповіді

 

 

 

 

Секція (відмітити «+»)

Акушерство та гінекологія

 

Неонатологія

 

Номер рубрики (за переліком питань наукової програми конференції – див. вище).

 

Форма участі (відмітити «+»)

доповідь+тези

 

стендова доповідь+тези

 

тільки публікація тез

 

 

 

Прізвище, ім’я, по батькові, посада, науковий ступінь, учене звання супроводжуючих осіб, які мають прибути на конференцію.

 


ПЛАН ЗАХОДІВ

щодо іміджевої політики

кафедри акушерства, гінекології та перинатології

Вищого державного навчального закладу України

«Буковинський державний медичний університет»

на 2019 рік


                                                                                                         До Всесвітнього дня боротьби проти раку

           (04.02)

Тема публікації: РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ КОЖНІЙ ЖІНЦІ?

Матеріал підготувала: Печеряга С.В., к.мед.н., асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології

 

Ми поговоримо про те, як уберегти себе від раку молочної залози.

В Україні, як і в більшості країн Європи, рак молочної залози займає перше місце в структурі онкологічних захворювань серед жінок. Якщо взяти за 100% усіх жінок, які мають онкологічні захворювання, 22-25% з них приходиться на рак молочної залози. Щогодини рак молочної залози діагностується у двох жінок, на рік - близько 16 тисяч.

На сьогоднішній день ми можемо з повною відповідальністю сказати: «Рак молочної залози - не вирок!» Сьогодні близько 70% випадків раку молочної залози діагностується на першій-другій стадії захворювання. Це означає, що 80-90% цих жінок будуть врятовані.

Одним із найбільш ефективних методів боротьби з раком молочної залози є профілактика і рання діагностика. Профілактичні заходи щодо запобігання захворювання спрямовані на зниження впливу факторів, що провокують виникнення новоутворень. А виявлення захворювання на ранній стадії, надає можливість своєчасно почати лікування, до того, як пухлина вступить у стадію метастазування і стане небезпечною для життя.

 

ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

1.    Виконання жінкою репродуктивної функції. Молочні залози є складовою частиною репродуктивної системи жінки і чуйно реагують на всі зміни її, разом із нею функціонують, розвиваються і в'януть. Сучасніжінки намагаються народити єдину дитину і поспішають повернутися до роботи, бажають далі будувати кар'єру. А природою жінці передбачено народжувати і вигодовувати грудьми дітей. Отже, перш за все, головною профілактикою розвитку злоякісних утворень у молочних залозах, є вагітність та грудне вигодовування. Лікарі вважають, що за репродуктивний період життя, жінка повинна виносити і вигодувати декількох дітей.Таким чином, у жінок, які не народжували або ті, що народили першу дитину після 30-35 років ризик розвитку раку молочної залози значно підвищується.

2.    Статеве життя жінки повинно бути регулярним.У самотніх жінок, які не можуть задовольнити свої сексуальні потреби, порушується рівновага статевих гормонів, що може стати причиною розвитку злоякісних новоутворень у груддях. Молочна залоза є самою гормонально-залежноючастиною жіночого організму. На гормональний статус впливають як відсутність так і нерегулярність статевого життя.

3.    Уникати тривалого контакту з сонячними променями. Всім відомо, що сонячні промені у великій кількості провокують розвиток ракових клітин. Слід обмежити перебування на сонці і відмовитися або істотно скоротити відвідування солярію, щоб уникнути ультрафіолетового випромінювання.

4.    Відмова від шкідливих звичок. Зловживання алкоголем і куріння підвищують ризик виникнення новоутворень у декілька разів.

5.    Виключити аборти. Кожна жінка повинна намагатися забезпечити нормальнефункціонування молочних залоз. Для цього обов'язково необхідно зберегти першу вагітність і народити дитину. У жінок, що перервали першу вагітність частіше спостерігаються запалення додатків матки, непліддя, які сприяють порушенню гормонального обміну. Повторні вагітності, тривале годування грудьми благоприємно впливають на функцію молочних залоз. Уникайте аборту, так як він не лише припиняє вагітність, але і викликає негативну дію на розвиток клітин молочних залоз. В результаті на грудях утворюються ущільнення, в яких може розвинутися рак молочної залози. У країнах, де аборти заборонені, жінки народжують багато дітей і рак грудей у них реєструється дуже рідко. Сьогодні існує величезна кількість методів контрацепції, які допоможуть уникнути небажаної вагітності, не варто ними нехтувати.

6.    Уникати стресів і сильного емоційного напруження.Важкі форми стресів ведуть до зниження імунітету, в результаті чого організм жінки не може впоратися з раковими клітинами, які утворюються в організмі кожної людини у величезній кількості. Тому важливою частиною профілактики раку є зміцнення імунітету. Незважаючи на прискорення темпів сучасного життя необхідно знайти час для повноцінного відпочинку і навчитися захистити себе від впливу стресів. А це значить, навчитися радіти життю і на все дивитися з оптимізмом.

7.    Правильне, збалансоване харчування, здоровий спосіб життя та  помірні фізичні навантаження також є відмінною профілактикою раку молочної залози. Стежте за своєю фізичною формою, уникайте зайвої ваги, поменше вживайте жирної їжі, займайтеся фізкультурою або яким-небудь видом спорту.

8.    Спадковість. Особливо уважно потрібно ставитися до свого здоров'я тим жінкам, у яких хтось із рідних хворів на рак молочної залози, тому що у них може бути в 2-3 рази підвищена схильність до цього захворювання.

 

РАННЯ ДІАГНОСТИКА НОВОУТВОРЕНЬ У МОЛОЧНІЙ ЗАЛОЗІ

1.                Перший метод діагностики раку молочної залози – це щомісячне самообстеження.

Самостійно перевіряти наявність пухлини у грудях можна таким чином:

§        Роздягнувшись, встаньте напроти дзеркала, розведіть руки в сторони і уважно огляньте грудей. Перевіряйте, не відбулися які-небудь інші зміни в грудях, чи немає зміни форми, збільшення вен або не з'явилися западини. Перевірку здійснюйте в різних позах: при положенні рук високо над головою, при нахилах вперед і напружуючи м'язи грудей. Також перевірте соски, чи немає виділень з них.

§     У ванній або при купанні під душем подушечками трьох пальців, круговими рухами промацайте кожну молочну залозу. Перевірка повинна охопити всю молочну залозу і пахви. Руку з того боку, де перевіряєте груди, слід тримати на потилиці, а вільною рукою ніжно і грунтовно проводити кругові рухи.

§     Коли ви лежите на ліжку, підкладіть подушку під плече з боку грудей, яку хочете перевірити. Протилежної рукою круговими рухами обмацуйте груди і пахви. Перевірку необхідно починати з внутрішньої частини залози і поступово зменшувати в бік соска.

§     Також, помірно здавлюючи між пальцями ареолу й сосок, варто визначити, чи немає виділень із соска.

§     Останніми промацують пахвові западини, над- і підключичні ділянки, щоб виявити збільшені лімфатичні вузли.

На початку самообстеження молочних залоз, доки ви звикатимете до цієї процедури, багато "підозрілих ущільнень" виявляться нормальними утвореннями. І все ж, якщо ви помітили найменше ущільнення, зміну кольору чи форми, виділення із сосків – зверніться до лікаря на консультацію для самозаспокоєння і запобігання недузі. Лише він може поставити точний діагноз та визначити потребу лікування. Це вбереже вас від можливих неприємностей. Якщо лікар визначить, що причин для хвилювання немає і затвердіння в грудях безпечні, не розслабляйтеся і надалі будьте також пильні.

2.     Другий метод діагностики раку молочної залози - мамографія.

На сьогоднішній день це кращий спосіб діагностики раку молочної залози, що дозволяє діагностувати рак молочної залози на самих ранніх стадіях захворювання. Після 40 років кожна жінка повинна проходити обстеження на мамографію щорічно. Знімки зазвичай зберігаються у лікаря і це дає йому можливість відстежити щонайменші зміни в молочній залозі.

3.                Третій метод діагностики раку молочної залози – ультразвукове обстеження.

Використовуючи ультразвукову діагностику, можна побачити різницю між різними видами пухлини. Адже далеко не кожна пухлина - рак. Це може бути, наприклад, кіста або просто пухлиноподібне утворення. Лікар зазвичай використовує УЗД, щоб визначити розмір, текстуру, форму і щільність пухлини. На сьогоднішній день, ряд клінік пропонують ультразвукове дослідження молочної залози з еластографією - неінвазивний метод, який дозволяє оцінити тканинні переродження, визначивши їх еластичність (щільність).

У разі будь-яких змін в у молочних залозах звертайтеся до лікаря та не нехтуйте плановими обстеженнями.

Потрібно більше любити себе. Не забувати про особисте життя. Ваше здоров'я - це ваша робота: частіше обстежуйтеся і стежте за собою!!!

 

ПЛАН ЗАХОДІВ

щодо іміджевої політики

кафедри акушерства, гінекології та перинатології

Вищого державного навчального закладу України

«Буковинський державний медичний університет»

на 2018 рік

Тема публікації: Невідкладна контрацепція у сексуально активних осіб до 18 років

Матеріал підготувала: професор кафедри акушерства, гінекології та перинатології Кравченко Олена Вікторівна
Вівторок, 09 січня 2018

Невідкладна контрацепція у сексуально активних осіб до 18 років

Здоров'я жінок репродуктивного віку закладається з перших днів життя.

 

У дитинстві і підлітковому віці відбувається становлення загально соматичного здоров'я, беруть початок органічні і функціональні захворювання жіночих статевих органів, закладається фундамент сексуальної поведінки, формуються репродуктивні установки.

Лише вирішивши проблему охорони здоров'я підлітків, які вступають у репродуктивний вік, можна очікувати народження здорового покоління. Але статистика сьогодення невтішна: 3-4% дітей у світі народжується у юних матерів, 4 млн. абортів в рік припадає на підлітковий вік. Середній вік початку статевого життя становить 13-14 років. 80% першокурсників мають активні статеві стосунки. Тільки 5% юнаків і дівчат використовують надійні засоби контрацепції. Враховуючи вищеозначене екстрена контрацепція набуває сьогодні важливого значення.

Екстрена контрацепція

це спосіб запобігання небажаної вагітності вже після здійснення незахищеного статевого акту за допомогою спеціальних лікарських засобів. Вона попереджає овуляцію і перешкоджає прикріпленню заплідненої яйцеклітини до слизової оболонки матки.

Перевагами невідкладної контрацепції є те, що можна запобігти небажаної вагітності протягом 72 годин після незахищеного статевого акту та тим самим попередити її наслідки – аборт та його ускладнення.

Що важливо знати, вдаючись до методу екстреної контрацепції?

Не всі препарати для екстреної контрацепції однакові, вони діляться на гормональні та не гормональні. Гормональні препарати містять синтетичний гормон левоноргестрел в великому дозуванні. Через це вони викликають важкі побічні ефекти – порушення менструального циклу, маткові кровотечі і навіть безпліддя. Не гормональні сучасні засоби містять міфепристон 10 мг (Гінепрістон), він не чинить негативного впливу на жіночий гормональний цикл і майбутнє материнство.

Екстрена контрацепція - «пожежний» метод попередження небажаної вагітності, який не рекомендується для постійного використання.

Як приймати таблетки для екстреної контрацепції?

1 таблетка не пізніше 72 годин (3-х діб) після незахищеного статевого акту. Бажано утриматися від прийому їжі за 2 години до та після вживання препарату. Ефективність даного лікарського засобу становить 99%.

У разі підозри на інфікування під час статевого контакту необхідно терміново звернутися до лікаря.

Проводячи консультування лікарю, необхідно враховувати індивідуальні особливості підлітка: характер, ступінь відповідальності, регулярність статевого життя, наявність чи відсутність постійного статевого партнера, стан соматичного здоров'я і плани стосовно майбутньої вагітності. Однак, лише здоровий спосіб життя, у тому числі безпечні статеві стосунки і профілактика непланованої вагітності, дають можливість зберегти репродуктивне здоров'я дівчини.

Секційні засідання одного з найбільших медичних форумів – BIMCO 2018


Секційні засідання одного з найбільших медичних форумів – BIMCO 2018

4 квітня після пленарного засідання V Міжнародний медико-фармацевтичного  конгресу студентів і молодих учених BIMCO 2018 розпочали роботу 37 наукових секцій з різноманітних напрямків теоретичної, практичної медицини та фармації.

 

Тематика доповідей на секційних засіданнях висвітлювала актуальні питання теоретичної, експериментальної, клінічної медицини та гуманітарні й організаційні аспекти медичної і фармацевтичної галузей. Робота кожної секції передбачала наукову дискусію з обговоренням доповідей і визначенням переможців. Була надана можливість заочної (он-лайн) участі у форумі.

Працювали 2 секції «Акушерство та гінекологія»,

Результати проведення

засідання секції № 2«АКУІ1ІЕРСТВО ТА ГІНЕКОЛОГІЯ» Міжнародного медико-фармацевтичного конгресу студентів і молодих

учених ВІМСО 2018

05 квітня 2018 року на кафедрі акушерства, гінекології та перинагології БДМУ до уваги було представлено 13 доповідей.

За результатами засідання секції з акушерства та гінекології призові місця розподілені наступним чином:

I   місце

студ. 6 к 16 гр Пужняк Ю.В. науковий керівник Гошовська А. В.

II   місце

студ. 4 к ЗО гр Дебелюк Л.Я. науковий керівник Кравченко О,В, студ.4 к 1 грг,Педіатріяг,Бацекало 3. Ю. науковий керівник Бирчак І.В.

III    місце

студ. 5 к 1 гр г,Педіатрія "Горошко Н. А. науковий керівник Ясніковська С М. студ. 6 к НМУ ім.О.О.Богомольця Ломака К. В. науковий керівник Олешко В.Ф.

Студенти БДМУ провели просвітницьку акцію «Майбутнє варто планувати»

Понеділок, 21 травня 2018

Матеріал підготувала: асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Маринчина Ірина Миколаївна


Студенти БДМУ провели просвітницьку акцію «Майбутнє варто планувати»


У рамках Всеукраїнського тижня планування сім’ї студенти БДМУ провели для чернівчан та гостей міста просвітницьку акцію.

 

Щорічну традиційну акцію «Майбутнє варто планувати» провели студенти IV курсу (група №20) разом зі своїм куратором, асистентом кафедри акушерства, гінекології та перинатології Іриною Маринчиною.

Метою заходу є підвищення поінформованості населення з питань планування сім’ї та пропаганди здорового способу життя для збереження репродуктивного здоров’я.

Не зважаючи на значні зусилля служб планування сім’ї, щодо попередження незапланованої вагітності, ця проблема залишається дуже актуальною. З позитивного: рівень абортів за останнє десятиліття в Україні знизився в 3,7 рази і така тенденція зберігається, поширеність сучасних методів контрацепції з року в рік зростає, особливо гормональних, – розповідає організатор акції Ірина Маринчина.

Відповідальність за планування сім’ї лягає на обох майбутніх батьків, передбачає оволодіння знаннями про те, з якого віку можна народжувати дітей, скільки мати дітей, яких інтервалів дотримуватись між пологами, а головне - практикувати здорову по відношенню до себе та майбутнього покоління поведінку. Дуже важливо знати методи запобігання небажаної вагітності. Це допоможе уникнути аборту - шкідливої та небезпечної для здоров’я жінки операції.

Материнство неповнолітніх залишається величезною глобальною проблемою, особливою в країнах, що розвиваються. Вагітність неповнолітніх також позначається на здоров’ї, освіті й правах дівчаток; діти, які мають дітей, завдають серйозного удару по громаді й економіці держав. Щорічно близько 300 тисяч дівчат-підлітків України вступають в репродуктивний вік, а третина всіх українських підлітків розпочинають статеве життя у віці до 14 років. 

Молодь має оволодіти найкращими життєвими навичками, використовувати їх в подальшому для підтримки свого здоров’я, відтворення здорового покоління. Для досягнення цього молода людина повинна знати основи здорового способу життя, опанувати культуру планування сім’ї, статевих відносин. Частота вагітності у дівчаток-підлітків повинна знизитися до мінімуму. В результаті планомірної роботи з молоддю кількість медичних абортів в Україні постійно скорочується: за п’ять останніх років - майже на чверть. Знижується також питома вага абортів у дівчаток-підлітків. Але простежується стійка тенденція до збільшення розповсюдженості гінекологічної патології серед дівчат усіх вікових груп.

Куріння, вживання алкоголю, експерименти з наркотиками обумовлюють значну частину репродуктивних втрат та низького рівня здоров’я дітей, адже в структурі причин інвалідності дітей перше місце займають вроджені аномалії та хромосомні порушення, на другому - хвороби нервової системи, на третьому - розлади психіки та поведінки.


Тема публікації: Вірус папіломи людини і здоров’я жінки

Матеріал підготувала: доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Юр'єва Ліля Миколаївна

Вірус папіломи людини і здоров’я жінки

Вірус папіломи людини – один з найбільш поширених інфекційних збудників (ВПЛ).

 

У Сполучених Штатах вірус папіломи людини є найпоширенішим захворюванням, що передається статевим шляхом. Найчастіше ВПЛ зустрічається у жінок і представляє особливу небезпеку для жіночого здоров’я.

Медичній науці відомо про існування понад 100 типів вірусу папіломи людини. Всі вони умовно розділені на 3 групи ризику розвитку онкологічного захворювання (високої, середньої і низької онкогенности), але для жіночого здоров’я важливі такі два види:

Група вірусів  «високого онкогенного ризику» представлена 14 типами: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68. Саме 16 і 18 типи є найбільш небезпечними і викликають у 70% випадків раку шийки матки і дисплазію шийки матки.

Група вірусів  «низького онкогенного ризику»–  штами 6, 11, 40, 42, 43, 44, 53, 54, 61, 72, 73, 81, які рідко викликають ракові та передракові стани шийки матки, проте призводять до утворення різних видів бородавок (кондилом) в аногенітальній ділянці.

Папіломавірус людини вражає епітелій шкіри і слизові (найбільш ураженою ділянкою є зона переходу багатошарового плоского епітелію шийки матки у циліндричний). Особливість папіломавірусу (ВПЛ) полягає у тому, що він вражає тільки людей.

Як папілома вірус проникає у організм?

Дорослі інфікуються вірусом папіломи людини статевим шляхом під час незахищеного статевого акту.

Можливе потрапляння вірусу папіломи людини в дихальні шляхи новонародженого  при його проходженні через інфіковані пологові шляхи матері (в літературі описуються випадки  ювенільного рецидивуючого папіломатозу гортані). Ймовірність зараження побутовим шляхом на даний момент не доведена.

Клінічними проявами вірусу папіломи людини є бородавки, гостроверхі і пласкі кандиломи, дисплазія і рак шийки матки.

До групи ризику інфікування ВПЛ відносять жінок, у яких є наступні фактори ризику:

ранній початок статевого життя;

часта зміна статевих партнерів і відмова від використання бар’єрних засобів контрацепції (кондомів);

хронічні запалення в ділянці статевих органів, урогенітальні інфекції, які «готують ґрунт» для укорінення вірусу, змінюючи місцевий імунітет;

зловживання алкоголем, паління;

знижений імунітет.

Слід зауважити, що використання презервативів знижує ризик, проте не повністю захищає від інфікування ВПЛ, оскільки воно відбувається  при безпосередньому дотику «шкіра-шкіра» і «шкіра-слизові оболонки», не кажучи вже про орогенітальні контакти.

Діагностика папіломавірусної інфекції:

Виявлення носійства ВПЛ (якісне і кількісне), а саме ДНК вірусу методом полімеразно ланцюгової  реакції  (ПЛР) в зразках із каналу шийки матки.

Цитологічне (клітинне) дослідження з шийки матки (РАР-тест).

Саме такі методи діагностики ВПЛ використовують Швейцарія, Фінляндія під час скринінгових профілактичних оглядів. У цих країнах з найбільш досконалою скринінговою системою за 10 років вдалось досягнути зниження захворюваності раком шийки матки на 40-60%. Підходи до скринінгу в різних країнах відрізняються, в основному, інтервалом між оглядами (від одного до п’яти років).

Рекомендований вік початку тестування на ВПЛ — 30 років (його проводять одночасно із РАР-тестом). Раніше вказаного віку тестування проводять тільки за окремими  показаннями при виявленні патології  в цитологічному мазку.

Цікаво, що кольпоскопічне дослідження (огляд шийки в спеціальний оптичний пристрій), яке дуже широко використовується у нас в країні, в багатьох країнах не тільки не включено в програми скринінгу інфікування ВПЛ, але проводиться виключно за строгими показаннями, після отримання патологічних цитологічних висновків. Це пов’язано з досить високою вартістю якісного обладнання і довготривалого спеціального навчання лікаря.

Сьогодні у всьому світі не існує жодного лікарського засобу лікування  ВПЛ.

Одним із основних напрямків у профілактиці хвороб викликаних папілома вірусною інфекцією є вакцинація. Застосування профілактичних вакцин допомагає уникнути зараженню ВПЛ – інфекцією і попередити розвиток раку шийки матки та інших онкологічних захворювань, пов’язаних із цим вірусом.

Для профілактики раку шийки матки вакцинація рекомендується всім жінкам віком від 10 до 25 років. Найбільш ефективною є вакцинація до початку статевого життя. Дані австралійських досліджень також показують ефективність вакцинації жінок до 45 років.

Сьогодні у світі ліцензійовано 3 вакцини: чотиривалентна вакцина Gardasil проти штамів ВПЛ 6, 11, 16 і 18; дев’ятивалентна Gardasil-9 (6,11,16,18 + 5 високоонкогенних типів) і Cervarix двовалентна проти штамів ВПЛ 16 і 18. Для досягнення ефекту вакцинація здійснюється у 3 етапи: внутрішньо м’язево при першому зверненні, згодом через 2 місяці і через 4 місяці. Якщо вакцинація не завершена, і настала вагітність, то наступну дозу вводять після пологів.

Існують міфи, що вакцинація може активувати папіломавірусну інфекцію, якщо вона вже присутня в організмі. Насправді вакцина представляє собою муляж осколків капсули вірусів, проти яких організм утворює антитіла, таким чином підвищує імунітет. У світовій літературі також немає даних, які свідчили про зниження фертильності (здатності до народження дітей) у вакцинованих жінок.

Вакцинація є методом первинної профілактики і не відміняє необхідність проведення регулярних цитологічних обстежень (вторинна профілактика).


опубліковано 13 бер. 2011 р., 06:54 Юрий Владимирович Горюнов   [ оновлено 23 трав. 2013 р., 01:13 користувачем Маринчина Ірина Миколаївна БДМУ, Чернівці ]

 

 

 

 опубліковано 17 лют. 2011 р., 23:56 Кафедра акушерства, гінекології та перинатології ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 14 квіт. 2013 р., 11:06 користувачем Маринчина Ірина Миколаївна БДМУ, Чернівці ]Початок роботи сайта!

опубліковано 20 жовт. 2010 р., 01:29 Юрий Владимирович Горюнов   [ оновлено 8 лют. 2011 р., 12:35 ]

Вітаємо гостей нашого сайта!


Від сьогодні почав працювати сайт кафедри Акушерства, гінекології та перинатології Буковинського державного медичного університету.

Наповнення сайта вже почалося, очікуйте на матеріали та читайте анонси новин нашого сайту.

1-3 of 3