ЗМІ про нас
У Чернівецькій області жодна жінка не померла під час пологів у 2018 році

У Чернівецькій області жодна жінка не померла під час пологів у 2018 році У Чернівецькій області жодна жінка не померла під час пологів у 2018 році
21 Лют 2019 о 12:52 0 1421 Чернівці У Чернівецькій області жодна жінка не померла під час пологів у 2018 році
Конференція Фото: ІА АСС
Медики чекають на відкриття перинатального центру, аби забезпечити ще якісніший рівень медичної допомоги.
До Чернівців приїхали лікарі з 13 областей України, а також з-за кордону, аби поділитися досвідом та обговорити проблеми перинатальної медицини в Україні. - Конференцію такого рівня проводимо вже утретє. У такий спосіб обмінюємося досвідом, обговорюємо найактуальніші проблеми та методи їх вирішення, - розповіла

Інформаційному агентству АСС Олена Кравченко, завідувачка кафедрою акушерства, гінекології і перинатології БДМУ. – Найпоширеніші проблеми як у Чернівецькій області, так і в усіх регіонах України, - невиношування вагітності та ускладнення. Ми плануємо розробити і прийняти резолюцію заходів, які допоможуть всім акушер-гінекологам України поліпшити і здоров`я нації в цілому, і акушерсько-гінекологічні показники.
У Чернівецькій області жодна жінка не померла під час пологів у 2018 році Медики зауважують: дуже важливо, аби жінки навчилися планувати і готуватися до вагітності. Як зауважує лікар з Молдови, який приїхав на конференцію до Чернівців: відповідальність батьків – запорука успішної вагітності та щасливого материнства. - Насправді проблеми акушерства і гінекології однакові в усьому світі. Ми прагнемо до того, аби максимально знизити материнську та неонатальну смертність. Хоча, звісно, на виношування вагітності впливає чимало факторів: і соціально-економічний рівень сім`ї, і генетика, і пережиті стреси, і підготовка мам до вагітності, і професіоналізм медиків, які ведуть вагітну, допомагають їй народити та забезпечують медичний супровід новонароджених, - каже Віктор Петров, завідувач акушерським відділом інституту матері та дитини м. Кишинів. – Ми приїхали на конференцію, аби поділитися досвідом проведення перинатального аудиту – оцінки тих станів, які призводять до невиношування вагітності. І ще раз звернути увагу: незапланованих і небажаних вагітностей не повинно бути. У Чернівецькій області жодна жінка не померла під час пологів у 2018 році Чернівецькі акушер-гінекологи, у свою чергу, мали можливість поділитися своїми досягненнями за 2018 рік. Серед них – жодного випадку материнської смертності та значне зниження показників перинатальної смертності. Кажуть, працюватимуть ще краще, якщо матимуть більш сучасне медичне обладнання.
У Чернівецькій області жодна жінка не померла під час пологів у 2018 році - Техніка, наука, медицина – все постійно рухається вперед. Звісно, ми би хотіли крокувати в ногу з часом. Наші лікарі постійно підвищують свій рівень знань.
Але нам вкрай необхідне сучасне медичне устаткування, яке допомогло би ще якісніше надавати медичну допомогу, - зазначила Оксана Андрієць, директор Департаменту охорони здоров`я Чернівецької ОДА. - Ми з нетерпінням очікуємо відкриття перинатального центру. Там буде діяти перинатальне відділення, оснащене найсучаснішим обладнанням. Такого в нашій області ще не було. Тому, гадаю, довгоочікуване відкриття центру значно покращить роботу лікарів та забезпечить максимальний комфорт та високий рівень меддопомоги жінкам та новонародженим малюкам.

Джерело: https://acc.cv.ua/news/chernivtsi/u-cherniveckiy-oblasti-zhodna-zhinka-ne-pomerla-pid-chas-pologiv-u-2018-roci-41702. Сайт http://acc.cv.ua/


Публікація в газеті "Добрий порадник" -рубрика "Здоровеньки були"№10 жовтень 2018 року

опублікована стаття на тему:

Хвороба від тісних бюстгальтерів
Матеріал підготувала: асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Маринчина Ірина.

Вірус папіломи людини і здоров’я жінки

Середа, 22 серпня 2018 15:01

Вірус папіломи людини – один з найбільш поширених інфекційних збудників (ВПЛ).

 

У Сполучених Штатах вірус папіломи людини є найпоширенішим захворюванням, що передається статевим шляхом. Найчастіше ВПЛ зустрічається у жінок і представляє особливу небезпеку для жіночого здоров’я.

Медичній науці відомо про існування понад 100 типів вірусу папіломи людини. Всі вони умовно розділені на 3 групи ризику розвитку онкологічного захворювання (високої, середньої і низької онкогенности), але для жіночого здоров’я важливі такі два види:

Група вірусів  «високого онкогенного ризику» представлена 14 типами: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68. Саме 16 і 18 типи є найбільш небезпечними і викликають у 70% випадків раку шийки матки і дисплазію шийки матки.

Група вірусів  «низького онкогенного ризику»–  штами 6, 11, 40, 42, 43, 44, 53, 54, 61, 72, 73, 81, які рідко викликають ракові та передракові стани шийки матки, проте призводять до утворення різних видів бородавок (кондилом) в аногенітальній ділянці.

Папіломавірус людини вражає епітелій шкіри і слизові (найбільш ураженою ділянкою є зона переходу багатошарового плоского епітелію шийки матки у циліндричний). Особливість папіломавірусу (ВПЛ) полягає у тому, що він вражає тільки людей.

Як папілома вірус проникає у організм?

Дорослі інфікуються вірусом папіломи людини статевим шляхом під час незахищеного статевого акту.

Можливе потрапляння вірусу папіломи людини в дихальні шляхи новонародженого  при його проходженні через інфіковані пологові шляхи матері (в літературі описуються випадки  ювенільного рецидивуючого папіломатозу гортані). Ймовірність зараження побутовим шляхом на даний момент не доведена.

Клінічними проявами вірусу папіломи людини є бородавки, гостроверхі і пласкі кандиломи, дисплазія і рак шийки матки.

До групи ризику інфікування ВПЛ відносять жінок, у яких є наступні фактори ризику:

ранній початок статевого життя;

часта зміна статевих партнерів і відмова від використання бар’єрних засобів контрацепції (кондомів);

хронічні запалення в ділянці статевих органів, урогенітальні інфекції, які «готують ґрунт» для укорінення вірусу, змінюючи місцевий імунітет;

зловживання алкоголем, паління;

знижений імунітет.

Слід зауважити, що використання презервативів знижує ризик, проте не повністю захищає від інфікування ВПЛ, оскільки воно відбувається  при безпосередньому дотику «шкіра-шкіра» і «шкіра-слизові оболонки», не кажучи вже про орогенітальні контакти.

Діагностика папіломавірусної інфекції:

Виявлення носійства ВПЛ (якісне і кількісне), а саме ДНК вірусу методом полімеразно ланцюгової  реакції  (ПЛР) в зразках із каналу шийки матки.

Цитологічне (клітинне) дослідження з шийки матки (РАР-тест).

Саме такі методи діагностики ВПЛ використовують Швейцарія, Фінляндія під час скринінгових профілактичних оглядів. У цих країнах з найбільш досконалою скринінговою системою за 10 років вдалось досягнути зниження захворюваності раком шийки матки на 40-60%. Підходи до скринінгу в різних країнах відрізняються, в основному, інтервалом між оглядами (від одного до п’яти років).

Рекомендований вік початку тестування на ВПЛ — 30 років (його проводять одночасно із РАР-тестом). Раніше вказаного віку тестування проводять тільки за окремими  показаннями при виявленні патології  в цитологічному мазку.

Цікаво, що кольпоскопічне дослідження (огляд шийки в спеціальний оптичний пристрій), яке дуже широко використовується у нас в країні, в багатьох країнах не тільки не включено в програми скринінгу інфікування ВПЛ, але проводиться виключно за строгими показаннями, після отримання патологічних цитологічних висновків. Це пов’язано з досить високою вартістю якісного обладнання і довготривалого спеціального навчання лікаря.

Сьогодні у всьому світі не існує жодного лікарського засобу лікування  ВПЛ.

Одним із основних напрямків у профілактиці хвороб викликаних папілома вірусною інфекцією є вакцинація. Застосування профілактичних вакцин допомагає уникнути зараженню ВПЛ – інфекцією і попередити розвиток раку шийки матки та інших онкологічних захворювань, пов’язаних із цим вірусом.

Для профілактики раку шийки матки вакцинація рекомендується всім жінкам віком від 10 до 25 років. Найбільш ефективною є вакцинація до початку статевого життя. Дані австралійських досліджень також показують ефективність вакцинації жінок до 45 років.

Сьогодні у світі ліцензійовано 3 вакцини: чотиривалентна вакцина Gardasil проти штамів ВПЛ 6, 11, 16 і 18; дев’ятивалентна Gardasil-9 (6,11,16,18 + 5 високоонкогенних типів) і Cervarix двовалентна проти штамів ВПЛ 16 і 18. Для досягнення ефекту вакцинація здійснюється у 3 етапи: внутрішньо м’язево при першому зверненні, згодом через 2 місяці і через 4 місяці. Якщо вакцинація не завершена, і настала вагітність, то наступну дозу вводять після пологів.

Існують міфи, що вакцинація може активувати папіломавірусну інфекцію, якщо вона вже присутня в організмі. Насправді вакцина представляє собою муляж осколків капсули вірусів, проти яких організм утворює антитіла, таким чином підвищує імунітет. У світовій літературі також немає даних, які свідчили про зниження фертильності (здатності до народження дітей) у вакцинованих жінок.

Вакцинація є методом первинної профілактики і не відміняє необхідність проведення регулярних цитологічних обстежень (вторинна профілактика).

Матеріал підготувала доцент кафедри акушерства, гінекології і перинатології Л. Юр’єва

Назви публікацій та виконавці

Як харчуватися після пологів

асистент  кафедри акушерства, гінекології та перинатології Гошовська Аліса Володимирівна


Харчування після пологів жінки дуже залежить не тільки від особливостей організму жінки, але і від того, як дитина реагує на певні продукти.
Якщо у малюка виявляється алергія на щось зовсім "невинне", то на весь період годування цей продукт виганяється з меню матусі.
Харчування мами після пологів у перші дні після народження дитини, як правило, "стандартне" - якщо ніяких проблем зі здоров'ям немає, то жінкам при виписці з пологового будинку за бажанням видається список продуктів, які і складуть їх раціон на найближчі кілька тижнів.
Харчування в перший день після пологів залежить від того, як пройшли пологи.
Під час лактації у годуючих жінок має бути збільшено кількість споживаної води - приблизно на літр більше, ніж зазвичай, так що всього необхідно в цілому пити від двох з половиною до трьох літрів на день. Жінки, як правило, і самі відчувають підвищену потребу у воді; особливо сильно вони відчувають спрагу під час процесу годування дитини або відразу після нього - адже організму необхідна рідина для утворення нової порції молока. Занадто велика кількість рідини може навіть зменшити лактацію.
Необхідно переглянути і раціон харчування для годуючих жінок. Щоденне споживання калорій необхідно збільшити до двох з половиною тисяч; і навіть до двох тисяч восьмисот калорій, якщо ви плануєте продовжити грудне вигодовування як можна довше. Але знову ж, будьте обережні: багато годують жінки схильні до великого споживання солодощів. Дотримуйтеся здорового харчування!
Розподіляйте калорії рівномірно на п'ять прийомів їжі: сніданок, обід, полуденок, вечеря і додатковий перекус ввечері. На полудень і для перекусу можна їсти молочні продукти з низьким вмістом жиру, фрукти, пити соки і воду. Молоко виробляється у годуючих жінок постійно, тому так важливо, щоб ви постійно і рівномірно підживлювали організм необхідними калоріями.
Кисломолочні продукти без фруктових добавок, свіжовичавлений яблучний або морквяний сік, приготовані овочі, картопляне пюре, відварне м'ясо і риба - всі ці продукти можна їсти без обмежень, якщо у дитини немає алергії, а матуся не боїться набрати вагу. Іноді можна урізноманітнити раціон кашами (крім рису), макаронами, дозволити собі шматочок твердого сиру. З фруктів можна їсти банани і запечені зелені яблука - особливих обмежень немає, просто не забувайте про почуття міри.
Зверніть увагу! Харчування годуючої мами після пологів передбачає скорочення кількості споживаної рідини в день. У перший тиждень харчування жінки після пологів обмежується в цьому відношенні з-за різкого припливу молока. Рекомендовано випивати не більше літра води без газу або свіжого фруктового соку, а на наступні 4-6 тижнів ця кількість збільшується до 1,5 літра. Іноді можна дозволити собі чашечку чаю, а от про каву в перший місяць після пологів краще не думати. Для того, щоб постійно не відчувати надмірну спрагу, краще взагалі відмовитися від солі або мінімалізувати спожите кількість.
Через місяць харчування мами після пологів можна сміливо урізноманітнити овочевими стравами, улюбленими котлетами і пельменями, свіжими фруктами і "легкими" сирими овочами. Шматочок хорошою вареної ковбаски також не зашкодить ні жіночого організму, ні дитині. З цього моменту харчування годуючої матері після пологів можна доповнити молоком і сиром, варенням, медом.
В обмежених кількостях можна почати вживати соління: огірки, оселедець, гриби. А ось від помідор поки краще відмовитися.
Після кесаревого розтину обмеження такі ж, як після порожнинної операції, зазвичай дозволяється мінеральна вода, лимончик, сухарики, до вечора можуть дати не міцний бульйон. З наступного дня дозволяються каші.
Після звичайного розродження раціон харчування після пологів має ті ж обмеження, що і надалі весь період грудного вигодовування. Яке харчування після пологів буде правильним, визначається так само наявністю схильності до алергічних реакцій і хронічних захворювань у матері.
Не бажано вживати.
Харчування мами після пологів повинно бути збалансованим, повноцінним, але легким. Очевидно, що жирні смажені продукти, червона і чорна ікра, борщ зі свининою та інші кулінарні шедеври повинні виходити з раціону до закінчення годування. Свіжі помідори і огірки, капуста, будь-які екзотичні фрукти - вороги вашого організму, а фрукти ще і можливі алергени для дитини.
Бажано відмовитися від солодкої здоби і шоколаду хоча б у перший місяць годування малюка, і вже звичайно, харчування відразу після пологів цих продуктів містити не повинне. Солодощі не принесуть дитині нічого, крім шкоди. Та й для вас в цьому ніякої користі не буде - адже більшість жінок додають у вазі в цей період не через те, що повинні харчуватися рясніше, а саме через те, що зловживають солодким.
Табу піддаються часник і цибулю, правильне харчування після пологів не повинно містити нічого гострого і копченого. Червоні фрукти можуть викликати у малюка алергію, тому теж піддаються "анафему" на час годування. Консервовані м'ясо і риба - під забороною.
Продукти харчування після пологів не повинні містити навіть натяку на алкоголь, аж до вживання спиртовмісних ліків. По суті, такий раціон - ще відмінний привід позбавитися від зайвих кілограмів, не мучачи себе дієтами.
Тримайтеся якнайдалі від тютюну. Нікотин через грудне молоко потрапляє в організм дитини, що може призвести до серйозних наслідків. Необхідно пам'ятати і про те, що не всі продукти підходять для харчування жінки в цей період. У раціон годуючої мами не повинні входити продукти-алергени і продукти, що містять речовини, що підсилюють бродильні процеси в кишечнику. Це цибуля, часник, маринади, соління, копченості, виноград, кондитерські вироби, краби, креветки, шоколад, продукти з великою кількістю цукру. Треба уникати в їжі м'ясо молодих тварин і птахів, так як воно має підвищену алергенність. Алергенами є і яйця, цитрусові, помідори і полуниця.

Переваги й недоліки незворотної контрацепції

доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології БДМУ Бирчак І.В.

Переваги й недоліки незворотної контрацепції

Поки ще не існує Всесвітнього дня сексу, а от Всесвітній День контрацепції за ініціативою низки організацій, що займаються питаннями репродуктивного здоров'я, вже є.

З 26 вересня 2007 року розпочалася велика міжнародна інформаційно-просвітницька кампанія, націлена на зниження рівня незапланованих вагітностей.

Адже близько 80 мільйонів жінок у світі стикаються з незапланованою вагітністю щорічно, 20 мільйонів роблять аборти, в результаті яких 68 тисяч жінок гинуть. Проблема ця стосується як розвинених країн, так і тих, що розвиваються.

Головною метою кампанії стало пояснення важливості відповідального батьківства, коли діти з'являються в бажаний для пари час. Сучасна медицина пропонує цілий арсенал методів застереження від небажаної вагітності. Сьогодні ми поговоримо про добровільну хірургічну стерилізацію.

Добровільна хірургічна стерилізація у жінок, або як її ще називають трубна оклюзія - це метод контрацепції, при якому штучно створюється непрохідність маткових труб і відбувається необоротне припинення жіночої репродуктивної функції. Механізм дії полягає в блокуванні фаллопієвих труб, (перев'язуванні, перерізуванні, накладанні скобок, кілець або електрокоагуляції) внаслідок чого запліднення яйцеклітини стає неможливим.

Стерилізація проводиться тільки в стаціонарі під загальним наркозом. Тривалість операції 15-20 хвилин. Виписка із стаціонару, за відсутності ускладнень, проводиться залежно від методики на 2-3 (при лапароскопії) або 7-10 добу (при лапаротомії), відповідно.

Переваги трубної оклюзії

 • висока ефективність (0,01 вагітність на 100 жінок);
 • швидкий ефект;
 • постійний метод контрацепції;
 • відсутність впливу на грудне вигодовування;
 • підходить пацієнткам, для здоров'я яких вагітність становить серйозну небезпеку;
 • відсутність віддалених побічних ефектів;
 • не знижує статевий потяг.

Недоліки трубної оклюзії

 • метод контрацепції є необоротним. Пацієнтка згодом може жалкувати про своє рішення;
 • необхідність короткочасної госпіталізації на 5-7 днів;
 • існує ризик ускладнень, пов'язаних з операцією і наркозом.

Добровільна хірургічна стерилізація у чоловіків – вазектомія, яка здійснюється стандартним методом (один або два невеликих розрізи) або безскальпельною технологією (метод, якому надають перевагу). Механізм дії: після блокування сім'явиносного протоку сперматозоїди в еякуляті відсутні.

Переваги вазектомії

 • висока ефективність (0,01-0,015 вагітність на 100 жінок);
 • постійний метод;
 • не впливає на грудне годування у дружини;
 • не пов'язаний із статевим актом;
 • підходить для пар у тих випадках, коли вагітність або трубна оклюзія становить підвищений ризик для здоров'я жінки;
 • проста операція, яка проводиться під місцевою анестезією;
 • відсутність довготривалих побічних ефектів;
 • не змінює статевої функції (не впливає на продукцію гормонів).

Недоліки вазектомії

 • метод незворотній;
 • затримка ефективності (вимагається до 3 місяців або 20 еякуляцій після операції);
 • ризик та побічних ефектів, пов'язаних з операцію, особливо при використанні загальної анестезії;
 • короткочасний дискомфорт/біль після операції;
 • необхідна участь кваліфікованого лікаря.

Аборт – не метод контрацепції
Доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології БДМУ Світлана Ясніковська.

Аборт – не метод контрацепції

Небажана вагітність, аборти і захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ) руйнують здоров'я молодих людей і ставлять під загрозу їхню здатність мати дітей у майбутньому.

Планування родини покликане забезпечити здоров'я жінки для народження бажаних і здорових дітей саме тоді, коли це буде потрібно.

Аборт не повинен бути методом планування родини!!!

Варто не переривати, а попереджувати небажану вагітність. Розумною альтернативою аборту є контрацепція. Ризик, пов'язаний із застосуванням контрацептивних засобів, значно нижчий, ніж ризик, пов'язаний з небажаною вагітністю й абортом. У Нідерландах, Канаді, Англії, США ефективними методами контрацепції користуються 50-70% жінок, при цьому рівень абортів у цих країнах – 3-20 на 1000 жінок у рік.

Сьогодні реальність така, що близько 60% молодих людей мають досвід статевого життя до 18 років. Таким чином, «період небезпеки» небажаної вагітності збільшується, а знання про те, як її уникнути, мають далеко не всі. Це призвело до того, що зараз лікарів не дивує вагітність у дівчаток 13-16 років. Навряд чи знайдеться хоча б одна людина, яка позитивно ставиться до абортів. Але, на жаль, у нашій країні аборт залишається основним способом регулювання народжуваності. Кожний десятий аборт – у молодих жінок до 19 років. Близько 30-50% абортів у жінок старше 19 років – повторні.

Аборт негативно впливає на перебіг наступних вагітностей. Крім того, штучне переривання вагітності часто призводить до дисгормональних станів, що у майбутньому проявляється порушенням менструального циклу, мастопатіями, безплідністю.

Порівняльна характеристика негормональних методів контрацептивів

 

Метод

Механізм дії методу

Надійність методу

Переваги методу

Недоліки методу

Природні методи

Визначення «небезпечних» і «безпечних» днів менструального циклу за консистенцією шийкового слизу/ чи температурою в прямій кишці (що може бути досить складно)

Низька.

Особливо ненадійні ці методи у молодих жінок, які не народжували, з несталим менструальним циклом

Немає протипоказань до використання

Украй низька надійність (для підвищення надійності – сполучати з бар’єрними чи хімічними методами). Потрібен тривалий період підготовки (8-12 міс.) для оволодіння методом

Перерваний статевий акт

Виведення статевого члена з піхви до того, як відбулась еякуляція (сім'явипорскування)

Низька.

Чоловік повинен мати певні навички, тому що попадання незначної кількості сперми навіть на область зовнішніх статевих органів жінки може стати причиною настання вагітності

Може бути використаний у будь-якій ситуації

При постійному використанні може призвести до сексуальних розладів як у чоловіка, так і у жінки. Не захищає від ЗПСШ

Бар’єрні контрацептиви

Заснований на запобіганні проникнення сперматозоїдів через канал шийки матки у верхній відділ репродуктивної системи завдяки створенню механічної перешкоди – бар'єра (діафрагми, шийкові ковпачки, губки, презервативи)

Досить надійні при правильному використанні

Презерватив простий у використанні, захищає від ЗПСШ та СНІДу

Презерватив може зісковзати чи порватися, можливі алергічні реакції, зниження статевих відчуттів

Хімічні контрацептиви

(сперміциди)

Руйнують сперматозоїди і створюють бар'єр перед шийкою матки

Низька.

Необхідне сполучення з іншими методами (напр., з використанням презерватива)

Знижують ризик ЗПСШ (але не виключають його)

Низька ефективність, обмежений період дії, використання пов’язане зі статевим актом, можуть викликати подразнення статевих органів, необхідне ретельне дотримання інструкції щодо застосування

Хірургічна контрацепція

(стерилізація)

Перев’язка маткових труб у жінок чи висічення сім'явивідних протоків у чоловіків

Практично 100%

Надалі не потрібна будь-яка контрацепція

Операція носить незворотній характер. Не проводиться людям до 35 років або тим, хто має менше двох дітей. Не захищає від ЗПСШ і СНІДу

Внутрішньо маткові засоби чи спіралі (ВМС)

Затруднюють запліднення яйцеклітини і прикріплення її до внутрішньої оболонки матки

Висока.

Друге місце після гормональних контрацептивів

Економічно вигідні, зручні, не вимагають постійного самоконтролю, після їхнього видалення фертильність відновлюється швидко

Підвищує ризик розвитку запальних захворювань органів малого таза, позаматкової вагітності, можливі інтенсивні, тривалі, болючі менструації. ВМС не підходять жінкам, що не народжували, а також тим, хто має кілька статевих партнерів. Не захищає від ЗПСШ.

Гормональна контрацепція. Понад 120 млн. жінок у світі використовують гормональний метод запобігання небажаної вагітності. Сучасні гормональні контрацептиви, залежно від складу і способу їхнього застосування, поділяються на:

а) комбіновані (естроген-гестагенні) оральні контрацептиви;

б) міні-пілі (чисті прогестагени);

в) ін’єкційні (пролонговані)

У кожній таблетці КОК містять два жіночі гормони – естроген і прогестаген.

Слід пам’ятати, що перед застосуванням того чи іншого методу запобігання небажаної вагітності обов’язковий огляд та консультація гінеколога.