Новини

Засідання СНТ відбудеться  15.10.2024 року  о 16.00

Проведення засідання відбуватиметься  в офлайн-режимі в МКПБ №2 

(аудиторія №5 ВХІД ЗІ СТОРОНИ ВИПИСНОЇ КІМНАТИ)


1.   Профілактика і лікування сексуальних дисфункцій у жінок.


      Усна доповідь з мультимедійною презентацією, обговорення


  2. Техніка накладання хірургічних швів, які використовуються в акушерстві та гінекології.  

        Майстер-клас 

Куратор засідання: Асистент Токар Петро Юрійович (тел. 095-482-45-01)

Засідання СНТ відбудеться  17.09.2024 року  о 16.00

Проведення засідання відбуватиметься  в офлайн-режимі в МКПБ №2 (лекційна зала)


1.   Історія та сьогодення кафедри акушерства, гінекології та перинатології (до 80-річчя БДМУ) .


 2.  Плацентрарна дисфункція затримка росту плода, дистрес плода.


      Усна доповідь з мультимедійною презентацією, обговорення


  3.  Маршрут пацієнтки при дистресі плода . 

        Майстер-клас 

Куратор засідання: Асистентка Печеряга Світлана Володимирівна (тел. 050-215-80-26)

Олімпіада з дисципліни «Акушерство і гінекологія»

  26.03.2024 року на кафедрі акушерства, гінекології та перинатології  був проведений 1-й етап Всеукраїнської студентської олімпіади 2023-2024 н.р. з дисципліни: «Акушерства і гінекологія».

  39 студентів 5-6 курсів прийняли участь в Олімпіаді. Завдання для учасників складалися з комп’ютерного тестування ( перше завдання), яке дало можливість оцінити вміння студентів інтерпретувати дані лабораторного, інструментального обстеження, а також описати візуальну патологію шийки матки. Друге завдання (усне) полягало у визначенні алгоритму діагностики та надання невідкладної допомоги при дистресі плода. Третє завдання (письмове) – вирішення ситуаційних завдань з патологічного акушерства.

Переможцями були визнані наступні студенти :

- І місце  - Запоточна В. О. 6к 10 гр

- ІІ місце -  Дутка Д. А. 6к 18 гр

- ІІ місце - Дягель Н. С. 5к 6 гр

- ІІІ місце - Верніцький Т. Й. 5к 16 гр

- ІІІ місце - Павлюк В. Г. 5к 12 гр

  Всі студенти-переможці були премійовані книжками «Сучасні аспекти планування сім'ї.»

Кафедра, вдячна всім студентам, які прийняли участь в проведенні даного заходу.


Шановні  користувачі (Студенти) системи Moodle БДМУ! УВАГА!

Консультування з питань планування сім’ї (курс за вибором) 

Модуль 1 «Акушерство та гінекологія (у т.ч. з основами перинатальної психології)» 

Повідомляємо,що доступ до готових матеріалів ("Методична вказівка") розміщено 

на сайті кафедри в розділі "Навчальна робота" сторінка  "Навчальні матеріали" для ознайомлення з темами розділу, відповідно до тематичного плану,що виноситься на  практичне заняття.


Dear students!

On February 14, 2024, at 13:30 p.m., a lecture will be held for students 

of the Faculty of Medicine No. 4 (specialty "Medicine"), group 91

The lecture will be held by Iryna Mykolaivna Marinchyna, associate professor of the department

The lecture will be held online on the Meet platform. Access to the lecture is open via the link:

https://meet.google.com/cwh-adxc-qap 

Графік перескладання ПМК 2 2023-2024 н.р. та консультація.docx

Спільні зусилля  науковців і лікарів –

 шлях до надання якісної медичної допомоги населення

Кафедра акушерства, гінекології та перинатології  розпочала фахову підготовку лікарів загальної практики, сімейної медицини з питань ведення нормальної вагітності, невідкладної акушерської та гінекологічної допомоги на до госпітальному етапі. Сімейний лікар сьогодні націлений на удосконалення своєї майстерності, розширення знань з різних дисциплін. . Тематика коротких циклів планувалась разом з керівниками закладів охорони здоров’я,  відповідно до сучасних потреб практичного лікаря. Яскравою ілюстрацією взаємодії кафедри і практичної медицини є  проведений професором Кравченко О.В. цикл «Менеджмент нормальної вагітності» у КНП Заставнівської ЦПМСД. Спільна робота науковців, і лікарів, на нашу думку, є єдиним шляхом до надання якісної медичної допомоги населенню області.

План

санітарно - просвітницької роботи та іміджевої політики

кафедри акушерства, гінекології та перинатології на 2023 рік


 

Вагітність і геніальна герпесна інфекція

(Instagram BSMU)

18.01.2023

ГРАФІК КОНСУЛЬТАЦІЙ

ДО ПЕРЕСКЛАДАННЯ  ПМК № 2

для студентів V курсу

медичних факультетів № 1, № 2

зі спеціальності  «Медицина»

План заходів на грудень  2022 рік

кафедри акушерства гінекології та перинатології

https://www.instagram.com/p/Cmb1SkUow38/

     Усі вагітності у жінок поділяються на вагітність із нормальною імплантацією в порожнині матки (маткову), ектопічну і вагітність невідомої локалізації. Термін «ектопічна» вагітність часто вважали синонімом позаматкової вагітності, оскільки більшість випадків ектопічної вагітності (ЕВ) знаходиться в маткових трубах. Однак, останніми роками спостерігається значне збільшення кількості випадків ЕВ, які локалізуються поза порожниною матки, але в межах матки, таких як вагітність у рубці на матці після кесаревого розтину, шийкова, інтрамуральна та інтерстиціальна вагітності. Ці типи ЕВ, як правило, спричинені рубцями або неповним загоєнням матки після хірургічної травми матки під час таких оперативних втручань, як кесарів розтин, міомектомія та оперативна гістероскопія.

         Слід пам’ятати, що на стадії прогресування ЕВ у жінки може не бути скарг, окрім загальних симптомів вагітності, таких як затримка менструації, позитивний тест на вагітність, зміна настрою та смакових вподобань, нагрібання молочних залоз. Як правило, на цій стадії перебігу ЕВ виявляється випадково при проведенні УЗД, а пацієнтка не звертається до лікаря, бо її нічого не турбує, крім «вагітності».

Однак, за наявності таких скарг чи симптомів у пацієнтки як непритомність або запаморочення; гострий біль в животі; ознаки внутрішньої кровотечі (різке падіння артеріального тиску, наростання частоти пульсу, виражена загальна слабкість та блідість шкіри тощо) необхідно терміново звернутися до лікаря, щоб виключити порушену ЕВ!!!

Слід зауважити, що ектопічна вагітність є основною причиною материнської захворюваності та смертності. Кровотеча внаслідок розриву маткової труби або розриву інших структур, у яких імплантована ЕВ, є основною причиною материнської смертності в першому триместрі і становить від 4 до 10 відсотків усіх смертей, пов’язаних з вагітністю. Більшість цих смертей відбувається до госпіталізації або під час транспортування пацієнтки до ЗОЗ.

Переривання трубної ЕВ може відбутися шляхом розриву маткової труби, що, зазвичай, пов’язане зі значною кровотечею, яка може бути фатальною, якщо терміново не буде виконано оперативне втручання. Може відбутися трубний аборт – це вигнання продуктів зачаття через фімбріальний відділ маткової труби. Після цього продукт зачаття може загинути і відбутися резорбція його тканин, або повторна імплантація трофобласта в черевній порожнині (вторинна абдомінальна вагітність) або на яєчнику (яєчникова вагітність). Трубний аборт може супроводжуватися масивною внутрішньочеревною кровотечею, що вимагає ургентного хірургічного втручання, або мінімальною кровотечею, яка не потребуватиме подальшого лікування. Регресування трубної вагітності може статися спонтанно, хоча важко передбачити, у яких пацієнток відбудеться регрес трубної вагітності без ускладнень.

         У кого можна очікувати розвиток ектопічної вагітності?

Фактори ризику ЕВ включають попередню ЕВ, патологію маткових труб або оперативні втручання (наприклад, запальне захворювання органів малого таза або перев’язка маткових труб), поточне використання внутрішньоматкової спіралі, куріння та застосування допоміжних репродуктивних технологій. Однак у більшості жінок із ЕВ неможливо визначити фактори ризику.

         Який основний метод лікування ЕВ?

Більшість випадків трубної ЕВ підлягають лікуванню хірургічним шляхом. Лапароскопія є кращою за лапаротомію через її численні переваги, такі як скорочення часу операції, зменшення інтраопераційної крововтрати, скорочення часу перебування у стаціонарі, нижча вартість, менша потреба у знеболювальних і менша ймовірність формування спайок. Однак фактичні дані свідчать про відсутність різниці з точки зору користі для здоров’я між лапароскопією та лапаротомією, в тому числі щодо ключових показників успішної вагітності у майбутньому.

         Об’єм операції на трубі залежить від багатьох факторів, зокрема від локалізації плідного яйця, репродуктивного анамнезу жінки, ступеня крововтрати, технічних можливостей та ін.

Чи можна лікувати ЕВ медикаментозно і чим?

         Для такого виду медичної допомоги застосовують метотрексат ін’єкційно, але обов’язково під наглядом досвідченого лікаря!!!

Кандидатура пацієнтки для призначення метотрексату повинна відповідати визначеним критеріям:

– гемодинамічна стабільність,

– прогресуюча трубна вагітність розмірами менше 35 мм без видимого серцебиття плода на УЗД,

– відсутність маткової вагітності на УЗД,

– сироватковий рівень β-ХГЛ від < 1500 МО/л до < 5000 МО/л,

– згода пацієнтки на подальше лікарське спостереження,

– відсутність відомої чутливості до метотрексату.

Його не слід призначати, якщо діагноз ЕВ не підтверджений, і не виключена наявність життєздатної маткової вагітності.

         Чи існує ризик повторної ЕВ?

Ризик повторної позаматкової вагітності у пацієнток із попередньою ЕВ приблизно в три-вісім разів вищий порівняно з іншими вагітними пацієнтками. Цей ризик пов’язаний як з основним захворюванням маткових труб, яке призвело до первинної ЕВ, так і з вибором методу хірургічного лікування. Сальпінготомія в анамнезі є фактором ризику повторної ЕВ.

 Слід пам’ятати, що кожну сексуально активну жінку репродуктивного віку, у якої виникають біль в животі або вагінальна кровотеча, слід обстежувати на вагітність, незалежно від того, чи використовує вона в даний час протизаплідні засоби. Жінки, які завагітніли і мають відомі значні чинники ризику, повинні бути обстежені на наявність можливої ЕВ навіть за відсутності симптомів.

 

У повідомленні використані матеріали стандарту медичної допомоги «Ектопічна вагітність» № 1730, затвердженого наказом МОЗ України від 24.09.2022 року.

Підготувала: к.мед.н., доцент закладу вищої освіти кафедри акушерства, гінекології та перинатології Світлана Ясніковська


Майстер-клас для гуртківців кафедри акушерства, гінекології та перинатології

Прес-служба

02/12/2022

10:44

На черговому засіданні студентського наукового товариства

24 листопада доценткою кафедри акушерства, гінекології та перинатології Світланою Ясніковською проведено майстер-клас

«Діагностичний алгоритм при провідному клінічному симптомі

«маткова кровотеча» в акушерстві та гінекології».

Однією із характеристик вимірювання якості медичної освіти є компетентність, яка визначає здатність успішно здійснювати професійну та подальшу навчальну діяльність і є результатом навчання на певному рівні вищої освіти.

З метою кращого засвоєння спеціальних компетенцій (СК) з дисципліни «Акушерство і гінекологія» було організовано даний майстер-клас,

на якому студенти – гуртківці мали змогу опрацювати широкий спектр СК,

зокрема: СК 7. Встановлення діагнозу невідкладного стану «гостра кровотеча»;

 СК 8. Визначення тактики надання екстреної медичної допомоги та СК 9. Надання екстреної медичної при матковій кровотечі; СК 2.

Визначення необхідного переліку лабораторних та інструментальних досліджень та оцінка їх результатів;

СК 11. Виконання медичних маніпуляцій: оцінка загального стану породіллі, візуальний метод оцінки об’єму крововтрати,

оцінка стану посліду, огляд пологових шляхів в дзеркалах та ін. Дані навички студенти виконували в ігровій формі за симуляційним сценарієм.

По завершенню роботи студенти висловлювали позитивні враження від даної форми тренінгу, зазначали практичну значущість таких видів навчання та підвищення мотивації до вивчення дисципліни.

План заходів на листопад  2022 рік

кафедри акушерства гінекології та перинатології

Тема публікації:

Ускладнення вагітності профілактуємо разом!

https://www.instagram.com/p/ClPCZ0OoQgw/?igshid=ZTA1ZTQyMGU=

17.11.2022

Матеріал підготувала: доцентка закладу вищої освіти кафедри акушерства, гінекології та перинатології к.мед.н. Ліля ЮР’ЄВА

Тема публікації:

Основа репродуктивного здоров'я жінки

https://www.instagram.com/p/ClPArtgo4fr/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

17.11.2022

Матеріал підготувала:асистентка кафедри акушерства, гінекології та перинатології Валентина СОЛОВЕЙ

Гіперплазія ендометрію: що робити і як лікувати

https://www.facebook.com/BsmuUA/posts/pfbid0oSd9BY2SvnGJGASbd2XGNkJ7C8RRjjtN5A4PPGdCx5hXiEFZjy6kSWxvkjBmV84Ll

▪️Гіперплазія ендометрія (ГЕ) - це патологічна проліферація залоз ендометрія зі збільшенням відношення залоз до строми у порівнянні з нормальним ендометрієм (співвідношенні залоз до строми 1:1). Гіперплазія ендометрія розвивається, якщо естрогени, не зустрічаючи протидії прогестерону, стимулюють ріст клітин ендометрія через зв’язування з рецепторами естрогену в ядрах клітин ендометрія.

Гіперплазію ендометрія поділяють на дві групи залежно від наявності цитологічної атипії, а саме: гіперплазія без атипії та атипова гіперплазія.

📌 Атипова гіперплазія ендометрія найчастіше прогресує до раку ендометрія (РЕ), оскільки вони мають схожий профіль генетичних змін. Фактично до 60 % пацієнток з атиповою гіперплазією вже мають інвазивний рак ендометрія або він розвинеться в майбутньому. Гіперплазія без атипії рідко прогресує до раку ендометрія (1–3 %) і не характеризується такими генетичними мутаціями, як варіант з атипією.

▪️У загальній структурі захворюваності на злоякісні новоутворення жіночого населення України РЕ займає третє місце (9,6 %), в структурі смертності – сьоме місце (5,8 %). Рівень захворюваності на рак ендометрія становить 36,1 на 100 тис. жіночого населення, а рівень летальності — 8,4 на 100 тис. жіночого населення.

📌 Фактори ризику, що пов’язані з ГЕ з атипією або без неї, такі ж, як і в разі раку ендометрія. Саме тому діагностика, лікування та динамічне спостереження пацієнток з гіперплазією ендометрія, особливо з атипією, набувають особливого значення.

▪️Гіперплазія ендометрія часто пов’язана з низкою визначених факторів ризику. Оцінювання має спрямовуватися на виявлення, усунення та моніторинг цих факторів.

☝️Фактори ризику розвитку ГЕ:

• менструальні фактори (похилий вік або постменопауза, відсутність пологів в анамнезі або безпліддя, раннє менархе або більш пізня менопауза, ановуляція, перехід до менопаузи та/або синдром полікістозних яєчників);

• ятрогенні фактори (терапія вільними естрогенами або тамоксифеном);

• супутні захворювання (наприклад, ожиріння, цукровий діабет, артеріальна гіпертензія або синдром Лінча)

📌 Основний клінічний прояв гіперплазії ендометрія - аномальні маткові кровотечі (АМК). До них належать надмірні менструальні кровотечі, кровотечі між менструаціями, нерегулярні кровотечі, проривні кровотечі на фоні менопаузальної гормональної терапії (МГТ) та кровотечі у постменопаузі.

• Діагностика гіперплазії ендометрія потребує гістологічного дослідження тканини ендометрія. Для дослідження беруть зразки ендометрія за допомогою амбулаторної біопсії (пайпель-біопсія).

• Для взяття зразка ендометрія можливе проведення діагностичної гістероскопії, особливо в тих випадках, якщо не вдається взяти зразок в амбулаторних умовах або коли зразок ендометрія є неінформативним.

• Трансвагінальне ультразвукове дослідження (вимірюється товщина ендометрію, є можливість побачити структурні зміни порожнини матки (поліпи), жінкам у пре- та постменопаузі щорічно обов′язково.

• Якщо гіперплазію ендометрія діагностовано в межах поліпа, необхідно виконати пряму візуалізацію та біопсію порожнини матки з використанням гістероскопії.

▪️Вибір тактики лікування підбирається строго індивідуально лікуючим лікарем, оскільки потрібно враховувати багато інформації.

Лікування гіперплазії ендометрія без атипії. Зворотні фактори ризику, зокрема ожиріння й використання менопаузальної гормональної терапії (МГТ), потрібно за можливості виявити та усунути. Для переконання, що захворювання регресує, достатньо лише подальшого спостереження з регулярною біопсією ендометрія, особливо якщо виявлені фактори ризику вдається усунути. Однак, жінкам необхідно також повідомити, що лікування прогестагенами дає змогу досягти кращих показників регресу захворювання, ніж просто спостереження.

📌 Лікування атипової гіперплазії ендометрія. Через ризик утворення злоякісних новоутворень або прогресування до раку ендометрія жінкам з атиповою гіперплазією необхідно провести тотальну гістеректомію.

Щорічний профілактичний огляд гінеколога потрібен усім, пам′ятайте про це!

 Матеріал підготувала: асистентка кафедри акушерства, гінекології та перинатології Ірина МАРИНЧИНА

Тема публікації:

Гіперплазія ендометрію: що робити і як лікувати

Гіперплазія ендометрію  (ГЕ) – це патологічна проліферація залоз ендометрію зі збільшенням відношення залоз до строми у порівнянні з нормальним ендометрієм (співвідношенні залоз до строми 1:1). Гіперплазія ендометрію розвивається, якщо естрогени, не зустрічаючи протидії прогестерону, стимулюють ріст клітин ендометрію через зв’язування з рецепторами естрогену в ядрах клітин ендометрію.

Гіперплазію ендометрію поділяють на дві групи залежно від наявності цитологічної атипії, а саме:  гіперплазія без атипії та атипова гіперплазія.

Атипова гіперплазія ендометрію найчастіше прогресує до раку ендометрію (РЕ), оскільки вони мають схожий профіль генетичних змін. Фактично до 60 % пацієнток з атиповою гіперплазією вже мають інвазивний рак ендометрію або він розвинеться в майбутньому. Гіперплазія без атипії рідко прогресує до раку ендометрія (1–3 %) і не характеризується такими генетичними мутаціями, як варіант з атипією.

У загальній структурі захворюваності на злоякісні новоутворення жіночого населення України РЕ займає третє місце (9,6 %), в структурі смертності – сьоме місце (5,8 %). Рівень захворюваності на рак ендометрію становить 36,1 на 100 тис. жіночого населення, а рівень летальності — 8,4 на 100 тис. жіночого населення.

Фактори ризику, що пов’язані з ГЕ з атипією або без неї, такі ж, як і в разі раку ендометрію.  Саме тому діагностика, лікування та динамічне спостереження пацієнток з гіперплазією ендометрію, особливо з атипією, набувають особливого значення.

Гіперплазія ендометрію часто пов’язана з низкою визначених факторів ризику. Оцінювання має спрямовуватися на виявлення, усунення та моніторинг цих факторів.

Фактори ризику розвитку ГЕ:

- Mar 13, 2011 1:54:42 PM

- Feb 18, 2011 7:56:4 AM

Початок роботи сайта! - Oct 20, 2010 8:29:44 AM

Тема публікації:

Матеріал підготувала: доцентка закладу вищої освіти кафедри акушерства, гінекології та перинатології к.мед.н. Аліса ГОШОВСЬКА

Регулярне паління з молодого віку наближає більш ранню менопаузу у жінок.  


Прес-служба 21/04/2023  

https://www.bsmu.edu.ua/blog/regulyarne-palinnya-z-molodogo-viku-nablyzhaye-bilsh-rannyu-menopauzu-u-zhinok/ 11:37

 Куріння згубно впливає на еластичність шкіри. А шкіра — це дзеркало наших внутрішніх органів.

Наскільки гарно ми виглядаємо, дуже часто в молодому віці залежить від того, як працюють наші яєчники. Жінки з великим резервом яєчників довше мають гарний зовнішній вигляд.

Токсичні сполуки тютюнового диму можуть викликати мутації — непоправні генетичні пошкодження клітин. Токсини накопичуються в організмі і їх кількість пропорційно збільшується залежно від кількості викурених цигарок, зокрема, в яєчниках у жінки та у сім’яниках чоловіків.

Жіночі статеві клітини формуються ще до народження дівчинки, і якщо вони ушкоджуються токсинами, то можуть ніколи не відновитися. Це відбувається через уповільнення розвитку яєчників та дозрівання яйцеклітин.

  Паління та гормональні контрацептиви

Палити під час прийому гормональних контрацептивів не рекомендується.

Є міжнародні настанови, які вказують на те, що якщо жінці більш як 35 років і вона викурює понад 15 цигарок на день, комбіновані методи контрацепції, що містять естроген, їй протипоказані.

  Вплив куріння на вагітність

Існує міф, що на ранньому етапі вагітності куріння не впливає на дитину. Проте саме в цей період відбувається органогенез, тобто формування всіх органів та систем плода.

 Суттєвими є ризики для здоров’я дітей. Діти, народжені жінками, які курять, у середньому мають на 200-250 г меншу вагу, ніж діти матерів, які не курять.

Паління перед плануванням вагітності та на ранніх термінах виношування (до 12 тижнів) особливо небезпечне через ризик формування вад розвитку плода. Є декілька механізмів впливу материнського паління на малюка в утробі. Вплив нікотину може призводити до малої маси тіла дитини через знижену концентрацію кисню в крові (гіпоксію) та формування плацентарної дисфункції.

  Плацента — це орган, який утворюється в організмі жінки під час вагітності і є перехідником між організмом матері та дитини. Завдяки плаценті та пуповині плід отримує всі необхідні поживні речовини й кисень.

Крім того, паління призводить до ризиків виникнення таких вад, як заяча губа та вовча паща. Це прояви того самого дефекту формування верхньої щелепи плода — ущелини верхньої губи та піднебіння.

Також є ризик формування вад розвитку легень, серця та головного мозку.  Останній  найбільше страждає від недостатності кисню.

  Паління звичайних цигарок двічі негативно впливає на мати та дитя: через вплив нікотину і через шкоду продуктів горіння смол, які вдихають під час куріння. Це також стосується пасивного куріння.

  Якщо хтось із членів родини довго палить, то вагітна жінка все одно піддається згубному впливу від диму цигарок. Нехай він і в меншій концентрації, але це майже те саме, що й палити самостійно.

Пасивне куріння дитини

Якщо жінка народила і потім знову почала палити, то дитина стане пасивним курцем.

Шкіра дитини, на відміну від шкіри дорослої людини, активно бере участь у теплообміні. Вона дуже чутлива і накопичує всі речовини, які отримує від матері, котра палить у цей час.

На шкірі, одежі та волоссі жінки лишаються важкі метали та нікотин. Крім того, у грудне молоко також потраплятиме певна концентрація цієї високотоксичної речовини.

Батько, який палить у квартирі, також є джерелом ризику для дитини.


Майбутнє плануємо!


28 квітня на кафедрі акушерства, гінекології та перинатології завідувачем кафедри професоркою Оленою Кравченко проведена акція «Майбутнє плануємо!» 

зі студентами 6 курсу 12 групи.

Рано чи пізно починаючи статеве життя кожен з нас замислюється про контрацепцію. Це неминуче. Адже небажана вагітність є частим супутником активних і незахищених контактів, які й переважають у молоді.

13-14 років – середній вік початку статевого життя. 80% першокурсників вже ведуть активне статеве життя, тільки 5% юнаків і дівчат охороняються надійними методами. 3-4% дітей народжується у юних матерів. 4 000 000 – стільки абортів у світі в рік роблять в юному віці.

Контрацепція попереджає незаплановану вагітність, сприяє збереженню здоров’я і дає можливість самому вибрати час, коли ти будеш готовий мати дітей.

Під час заходу студенти ознайомилися з сучасними напрямками розвитку невідкладної контрацепції. Здобувачам освіти представлені нові медикаментозні засоби, які сьогодні ефективно використовуються. Всі студенти вивчили алгоритм застосування негормональних препаратів, переваги та недоліки даного методу контрацепції.

Невідкладна контрацепція є методом регуляції народжуваності, який використовується ургентно і не може бути рекомендований для постійного застосування.

Професором Кравченко О.В. було переконливо зазначено, що майбутню вагітність треба планувати. Лише прогнозування і преконцепційна підготовка дасть можливість народити здорову дитину та покращити демографічну ситуацію в Україні.

Всі студенти отримали ВООЗівський посібник «Колесо медичних критеріїв прийнятності для використанння контрацепції» та навчально-методичний посібник «Планування сім’ї».

Прегравідарна підготовка – запорука здорової дитини

https://www.instagram.com/p/Cs8rYegIUdm/?igshid=MTc4MmM1YmI2Ng==

Прегравідарна підготовка – комплекс заходів, які спрямовані на попередження ускладнень при майбутній вагітності. Кожна жінка, яка планує вагітність, повинна звернутись до лікаря за три місяці до початку зачаття. Лікар розкаже про необхідність здорового, збаласованого харчування, здоровий сон, важливість обстеження на TORCH інфекції, які себе можуть клінічно не проявляти та призначає вітамінний комплекс, який направлений на профілактику вроджених вад розвитку нервової системи у плода.

Коли жінка зрозуміла, що вона вагітна, їй відразу варто звернутися до гінеколога. Адже не кожна жінка проходить прегравідарну підготовку. Тож тоді лікар зможе призначити їй вітамінний комплекс і препарати, які їй потрібні для того, щоб  вагітність протікала без проблем.

Буває чимало випадків, коли жінка сумнівається, що вагітна. Тест, до прикладу, слабопозитивний, або можуть з’являтися кров’янисті «мажучі» виділення, які не є менструацією. Це небезпечно. Тож лікар за допомогою клініко-лабораторних обстежень і аналізу крові, а також, при потребі, і УЗД обстеження може підтвердити наявність чи відсутність вагітності.

Ведення вагітності включає в себе чимало обстежень згідно наказів МОЗ України відносно ведення вагітності. Тому жінка має вчасно стати  на облік починаючи з 11 тижнів вагітності. При першому відвідуванні набирають кров ,сечу на загальний аналіз, біохімічний аналіз, обстежують на TORCH інфекції, на гепатити, ВІЛ, СНІД. Також проводиться перший УЗД скринінг та біохмічний скринінг. В подальшому жінка отримує всі консультації суміжних спеціалістів. Зокрема, консультацію терапевта, ЛОРа, ендокринолога, кардіолога.

 УЗД діагностика у певні терміни і за показаннями в тому числі і біофізичний профіль плоду, доплерометрія. З 30 тижнів вагітності майбутній мамі пропонують періодично проходити обстеження з допомогою кардіотокографа де записується серцевий ритм плоду та визначається внутрішньоутробний стан плоду. Обов′язковим є відвідування «Школи материнства», яка полягає у навчанні не лише мам, а й татусів. Майбутній мамі пояснюють як проходять періоди внутріутробного розвитку малюка, до чого потрібно готуватись, навчають правильній поведінці під час пологів,звертають увагу на питання як навчити жінок не боятись пологів, бути впевненими в собі, володіти своїм тілом, опановувати біль, окрім того як вони повинні розслаблятися під час плогів, правильно дихати як жінка має вести себе в пологах, аби їй було комфортно. Школа материнства звертає увагу на те як доглядати за дитинкою після пологів.

Школа материнства залучає до занять і майбутніх татусів, адже тато – не гість на пологах, а активний учасник цього процесу. Він повинен як морально, так і фізично допомагати своїй дружині, проводити релаксаційний масаж в спеціальних біологічних точках, який допомагає зменшити біль під час пологів. Отже, кожна пара, яка бажає народити здорового малюка повинна пройти прегравідарну підготовку, вчасно стати на облік по веденню вагітності до перинатолога та своєчасно відвідувати школу материнства.

Матеріал підготувала:

асистентка кафедри акушерства, гінекології та перинатології

Аліса ГОШОВСЬКА


"Рух заради здоров'я" - 

година ранкової зарядки у стінах БДМУ!


З нагоди Всесвітнього дня здоров'я та міжнародного дня спорту, асистентом кафедри акушерства, гінекології та перинатології  Валентиною СОЛОВЕЙ було організовано культурно-спортивний захід "Рух заради здоров'я" та проведена година ранкової зарядки–зі студентами 14 групи 4 курсу  медичного факультету №1.

Офіційно доведено, що люди, що активно займаються фізкультурою та фізичними навантаженнями на 90% знижують ризик захворіти серцево-судинними захворюваннями. Водночас ті, хто нехтують фізичними вправами, ризикують отримати хворобу серця у 55% випадків.

Рекомендую усім вікової групи 18-62 років, дотримуватися глобальних рекомендації, щодо фізичної активності для здоров’я:

1 Дорослі віком 18–64 років повинні виконувати щонайменше 150 хвилин аеробної фізичної активності помірної інтенсивності протягом тижня або виконувати щонайменше 75 хвилин аеробної фізичної активності високої інтенсивності протягом тижня, або мати еквівалентне поєднання помірної і високої інтенсивності.

2. Аеробну активність слід виконувати у підходах тривалістю щонайменше 10 хвилин.

3. Для отримання додаткових переваг для здоров’я дорослі повинні збільшити аеробну фізичну активність помірної інтенсивності до 300 хвилин на тиждень або займатися аеробною фізичною активністю високої інтенсивності 150 хвилин протягом тижня, або ж мати еквівалентне поєднання фізичної активності помірної та високої інтенсивності.

4. Активність з силового тренування м’язів слід виконувати з залученням вправ для основних груп м’язів 2 або більше днів на тиждень.

 

Щасливе життя – це гарне здоров'я. Здоров'я – це цінний скарб, про який треба піклуватися щодня. Немає найнещаднішої людини, ніж та, яка втратила здоров'я. Хто розпочинає день із зарядки – здоров'я того у порядку.

 

З повагою, Валентина СОЛОВЕЙ!


Метод лактаційної аменореї – умови використання.

МЛА – контрацептивний метод, який базується на годуванні дитини груддю з обов’язковим дотриманням критеріїв його застосування з метою ефективності. Використовується як тимчасовий метод контрацепції.

МЛА дає природний захист від не планованої вагітності. Метод ефективний в перші 6 місяців після пологів при обов’язковому дотриманні зазначених нижче критеріїв використання.

Критерії використання МЛА:

Якщо жінка не бажає або остерігається покладатися лише на МЛА, необхідно їй запропонувати використовувати інші методи: презервативи, сперміциди, ПТП, ДМПА, ВМК.

ЖІНКИ, ЯКІ МОЖУТЬ ВИКОРИСТОВУВАТИ МЛА:

ІНСТРУКЦІЇ ДЛЯ ПАЦІЄНТКИ

 

Як часто годувати

Необхідно годувати дитину з обох грудей на її вимогу близько 6-10 разів на добу.

Годувати дитину як мінімум один раз вночі (інтервал між двома годуваннями не повинен перевищувати 6 годин).

Примітка: головною метою грудного вигодовування є забезпечення  харчування і таким чином покращання  здоров’я дитини. Дитина може не  потребувати  6-10 разів  прийому їжі на добу або може просипати звичне годування – це нормальні явища,  проте необхідно застерегти жінку, якщо будь-яке з них має місце, ефективність грудного годування як методу контрацепції знижується.

 

Введення твердої  їжі

Якщо дитина добре  розвивається із задовільними показниками фізичного розвитку, додає у вазі, харчування мами збалансоване і вона достатньо відпочиває, щоб підтримувати адекватну кількість грудного молока, дитина до 6 місяців не потребує іншого харчування.

Як тільки починається заміна грудного молока іншою їжею чи рідиною, дитина буде годуватись менше, ніж 6-10 разів на добу,  грудне годування не буде  ефективним методом запобігання не планованої вагітності – МЛА.

Менструації

Поновлення менструацій означає, що дітородна функція відновилась і необхідно  негайно почати використовувати інші методи ПС.

ЖІНКИ, ЯКІ НЕ ПОВИННІ ВИКОРИСТОВУВАТИ МЛА:

СТАНИ, ЯКІ ВИМАГАЮТЬ ОБЕРЕЖНОСТІ

СИТУАЦІЯ

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Введення регулярного додаткового прикорму (замість грудного годування)

Допомагають пацієнтці обрати інший метод і заохочують продовжувати годування груддю.

Відновлення післяпологової менструації

Інтервал між годуваннями > 4 годин протягом дня і > 6 годин вночі

Дитина віком 6 і більше місяців

Матеріал підготувала:

асистентка кафедри акушерства, 

гінекології та перинатології                                         Аліса ГОШОВСЬКА

Психологія впливу 

«Лікар-пацієнт»

29/06/2023

Відносини між лікарем і хворим є основою будь-якої лікувальної діяльності. Мета контактів між медичним працівником і пацієнтом – медична допомога. У процесі лікувальної діяльності важливу роль відіграє вміння вислухати пацієнта.

Спілкування з пацієнтом – найважливіший елемент процесу лікування.
«Довіра до лікаря – це позитивне динамічне ставлення хворого до лікаря, що виражає попереднім досвідом обумовлене очікування, що лікар має здібності, можливості та бажання допомогти хворому найкращим чином».

Для прояву довіри до медпрацівника має значення перше враження, яке виникає у пацієнта при зустрічі з ним. При цьому значення для людини має актуальна міміка медичного працівника, його жестикуляції, тон голосу, виразу обличчя, що випливають з попередньої ситуації і не призначені для хворого, вживання сленгових мовних зворотів, а також його зовнішній вигляд.

Відомо, що задоволення пацієнтів якістю медичної допомоги формується шляхом досягнення позитивного результату лікування, задоволення стосунками з медичним персоналом, соціально-побутовими умовами в лікарні, наявністю в медичному закладі необхідних ліків та засобів медичного призначення. Аналіз скарг хворих та якості надання медичної допомоги свідчать, що найчастішими першопричинами виникнення конфліктних ситуацій при наданні медичних послуг є саме проблеми у взаємовідносинах між лікарем та пацієнтом.

Важливо, вчасно визнати недоліки нашого професійного спілкування та бути готовими до змін. Таким чином ми зможемо краще зрозуміти наших пацієнтів. Ми можемо навчитися та практикувати навички спілкування, щоб краще впоратись зі складними ситуаціями, які можуть траплятись в нашій повсякденній практиці. На жаль, гнів, агресія, смуток і тривога є невід’ємними проявами будь-якого захворювання. І вчасне, ефективне реагування на емоційні стани пацієнта може покращити лікувальний процес.

Отже, лікар має володіти сукупністю теоретичних знань з психології спілкування й конфліктології та володіти практичними вміннями та навичками продуктивної взаємодії із переважанням стратегії співпраці й пристосування.

Матеріал підготувала: асистентка кафедри акушерства,

гінекології та перинатології  Валентина СОЛОВЕЙ