Історія кафедри

Історія кафедри акушерства, гінекології та перинатології

Буковинський державний медичний університет

Кафедра акушерства та гінекології №2 Буковинського державного медичного університету була організована в січні 1995 року. З метою покращення практичного вирішення завдань служби охорони здоров’я матері та дитини в Чернівецькому регіоні в грудні 2000 року до штату співробітників увійшли неонатологи. Кафедру акушерства та гінекології №2 реорганізовано в кафедру акушерства, гінекології та перинатології. Така реорганізація передбачала створення наукової бази з перинатології, що в повному обсязі сприяло вирішенню актуальних проблем даної галузі медицини. З першого дня заснування кафедру очолила професор Кравченко Олена Вікторівна.

Доктор медичних наук, професор Кравченко Олена Вікторівна, випускниця Чернівецького державного медичного інституту. З 1986 року вона працювала асистентом кафедри акушерства та гінекології ЧМІ. У 1994 році їй присвоєно звання доцента цієї кафедри. У 1995 році Олена Вікторівна захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук на тему “Вагітність, пологи та функціональний стан системи мати-плацента-плід у жінок екологічно несприятливого Чернівецького регіону України.” У 1996 році їй присвоєно звання професора.

На момент заснування на кафедрі працювали: доценти Дикусаров В.В., Косілова С.Є., асистенти: Коваленко П.П., Капоріна Н.В., Войтенко С.Г., асистент-стажор Буланова Л.М. З 1996 року колектив кафедри поповнили: Дроздова Т.А., Ясніковська С.М., Колесник А.М., а згодом Калугіна Л.В., Співак А.В., Бирчак І.В., Маринчина І.М., Гошовська А.В., Карлійчук Є.С., Печеряга С.В., Соловей В.М.

 З метою покращення практичного вирішення завдань служби охорони здоров’я матері та дитини в Чернівецькому регіоні, в грудні 2000 року до штату співробітників увійшли неонатологи (кандидат медичних наук, доцент Годованець Ю.Д., асистент Бабінцева А.Г. (працювали на кафедрі до 2010 року)).

 У 2022-2023 н.р. професорсько-викладацький склад кафедри налічує 8 співробітників:

-    Кравченко Олена Вікторівна – завідувач кафедри, д.мед.н., професор.

-        Ясніковська Світлана Михайлівна – к.мед.н., доцент.

-       Юр’єва Ліля Миколаївна - к.мед.н., доцент.

-         Маринчина Ірина Миколаївна - к.мед.н., доцент.

-        Гошовська Аліса Володимирівна - к.мед.н., асистент.

-        Печеряга Світлана Володимирівна - к.мед.н., асистент.

-        Соловей Валентина Маноліївна - асистент.

Колектив кафедри акушерства, гінекології та перинатології (зліва направо)

1-й ряд:  доц. каф. Юр’єва Л.М., ас. Печеряга С.В., доц. Ясніковська С.М.,доц. Бирчак І.В., інженер Чокалеу В.М., ст. лаборант Діклевич М.І., ас. Маринчина І.М.

2-й ряд: лаборант Литвинчук Н.М.,лаборант Рабська Т.М., ас. Гошовська А.В.,

по центру: завідуюча кафедрою Кравченко О.В.

      Викладання дисципліни "Акушерство та гінекологія" на кафедрі проводиться  для студентів 4-6 курсів зі спеціальності "Медицина" (близько 465-470 вітчизняних та 130-135 англомовних студентів на навчальний рік) та лікарів-слухачів 2 циклів ТУ (30-35 слухачів на навчальний рік). 

На базі кафедри з 1995 року пройшли підготовку 24 клінічних ординатори, із них 7 іноземців, які працюють за фахом в Німеччині, Сирії, Єгипті. 

Лікарську кваліфікаційну категорію мають 7 співробітників кафедри: 6 - вищу лікарську категорію (проф. Кравченко О.В., доц. Юр’єва Л.М., доц. Ясніковська С.М., доц. Бирчак І.В., доц. кафедри Маринчина І.М. і асистент Гошовська А.В.), асистент Печеряга С.В. - І лікарську категорію, асистент Соловей В.М. - ІІ лікарську категорію. 

Колектив кафедри під керівництвом зав. кафедри, професора Кравченко О.В. приймав участь у виконанні державних галузевих програм «Репродуктивне здоров’я нації на період до 2015 року», «Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні на 2006-2010 роки», пілотного проекту USAID «Здоров’я  матері та дитини», «Разом до здоров’я».

Під керівництвом професора Кравченко О.В. захищено 10 кандидатських дисертацій, 8 кваліфікаційних магістерських робіт. Виконані та захищені 5 і на даний час виконується ще одна НДР кафедри з актуальних проблем перинатології.

           Кандидатські дисертації захистили:

 - Прокопчук О.В. - “Гістофізіологічне підґрунтя патоморфозу хвороб уразової шийки" - 1997 р. (науковий керівник проф. Кравченко О.В.);

 - Юр’єва Л.М. - “Клініко-лабораторне обгрунтування профілактики розвитку хоріоамніоніту у жінок з екологічно індукованою фето-плацентарною недостатністю” - 1998 р. (науковий керівник проф. Кравченко О.В.);

 - Бирчак І.В. - «Оптимізація комплексної профілактики маткових кровотеч при міомі матки» - 2000 р. (науковий керівник Юзько О.М.);

 - Дроздова Т.А. - “Клініко-патогенетичне обгрунтування корекції порушень тромбоцитарно-судинного гемостазу і функції нирок у вагітних з прееклампсією” -  2001 р. (науковий керівник проф. Кравченко О.В.);

 - Узінський С.Є. - “Особливості формування плацентарної системи, прогнозування та профілактики гестаційних ускладнень у вагітних мешканок ІІІ та ІV зон радіаційного забруднення” - 2001 р. (науковий керівник проф. Кравченко О.В.);

- Ясніковська С.М. – “Оптимізація методів профілактики та лікування анемій вагітних у жінок екологічно несприятливих регіонів з урахуванням змін агрегантного стану крові та функції нирок” - 2001 р. (науковий керівник проф. Кравченко О.В.);

- Калугіна Л.В. - “Клініко-патогенетичне обгрунтування профілактики ускладнень вагітності та пологів на основі диференційованої корекції тиреоїдного статусу за умов зобної ендемії”- 2003 р. (науковий керівник проф. Кравченко О.В.);

- Співак А.В. - “Клініко-патогенетичне обгрунтування диференційно-реабілітаційної терапії у жінок після тубектомії”- 2005 р.  (науковий керівник проф. Кравченко О.В.);

- Бербець А.М. – “Перебіг вагітності, пологів та стан плода у жінок, які перенесли загрозу переривання вагітності в І триместрі”- 2005 р. (науковий керівник проф. Кравченко О.В.);

- Маринчина І.М. - “Алгоритм діагностики плацентарної форми дисфункції плаценти” - 2009 р. (науковий керівник проф. Кравченко О.В.);

- Гошовська А.В. - «Прогноз та профілактика плацентарної дисфункції у вагітних, хворих на туберкульоз легенів» - 2011 р.  (науковий керівник Польова С.П.);

- Карлійчук Є.С. - «Реабілітація репродуктивної функції у жінок з викиднем, що не відбувся в анамнезі» - 2011 р (науковий керівник проф. Кравченко О.В.).

- Печеряга С.В. - «Профілактика та лікування первинної плацентарної дисфункції при аномальному розміщенні плідного яйця в матці» - 2017 р. (науковий керівник проф. Кравченко О.В.).

 Співробітники кафедри організували та провели наступні науково-практичні конференції, внесені до Реєстру з'їздів, конгресів та науково-практичних конференцій МОЗ України:

 - Науково-практична конференція «Невиношування вагітності» (пленум Асоціації акушерів-гінекологів України) (1997 р.)

 - Всеукраїнська науково-практична конференція “Актуальні питання перинатології” (2001 р.)

- Всеукраїнська науково-практична конференція «Перинатальна охорона плода: діагностика  і фармакокорекція» (2007 р.)

- Науково-практична конференція “Невідкладні стани в акушерстві, гінекології та дитячій гінекології” та пленум Асоціації акушерів-гінекологів України (2009 р.)

- Науково-практична конференція з міжнародною участю "Перинатальна охорона плода: проблеми, наслідки, перспективи" (2011 р.)

- Науково-практична Інтернет-конференція з міжнародною участю"Актуальні питання сучасної перинатології" (2013 р.)

- Науково-практична конференція з міжнародною участю "Перспективні напрямки розвитку сучасної перинатології" до 100-річчя з дня народження професора Борими Т.В. (2014р.)

- Науково-практична конференція з міжнародною участю "Перинатальна медицина в Україні: проблеми, досягнення, пріоритети", присвячена пам'яті вчителя-професора Михайленка О.Т. (2019р.)

Співробітники кафедри тісно співпрацюють із такими провідними науковими колективами в галузі перинатології, як:


Студентське наукове товариство започаткувало свою роботу з моменту заснування кафедри акушерства, гінекології та перинатології.

 В роботі СНТ щорічно активно беруть участь 20-25 студентів 4, 5 та 6 курсів. На засідання студенти-гуртківці під керівництвом викладачів готують доповіді, презентації, відеоматеріали з актуальних проблем акушерства, гінекології та перинатології. 

 Почесними грамотами МОЗ України за вагомий особистий внесок у розвиток охорони здоров’я та високий професіоналізм нагороджені: д. мед. н., професор Кравченко О.В.,  к. мед. н., доцент Ясніковська С.М., к. мед. н., доцент Юр’єва Л.М.